Նազելի Վարդանյան. Մինչև օրս չգիտենք, թե Ամուլսարի շահագործումը մարդու առողջության վրա ինչ ազդեցություն կունենա
13:08 14/09/2019
Ամուլսարի շահագործման թույլտվությունը՝ շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման և փորձաքննական եզրակացությունը, տրվել են օրենքների խախտումներով։ Լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց բնապահպան-իրավաբան Նազելի Վարդանյանը։ Նա նշեց, որ խախտվել է ՀՀ Սահմանադրությունը, Ջրային, Հողային օրենսգրքերը Սևանա լճի մասին, Հատուկ պահպանվող տարածքների, Կենդանական, Բուսական աշխարհների մասին և այլ օրենքներ, ինչես նաև միջազգային 10 կոնվենցիա, որոնք վավերեցված են ՀՀ կողմից և պարտավորություններ ունի միջազգային հանրության առջև։
«Կառավարությանը ներկայացրել եմ այդ բոլոր օրենքները, կոնվենցիաները, նշել եմ, թե ինչ կոռուպցիոն հանգամանքներ կան, խնդրել եմ իրավապահներին ուսումնասիրել, գործեր հարուցել,  քննել, սակայն մինչ օրս  որևէ բան չի արվել։ Մի կասկածելի, անհասկանալի հոդվածով, հիմքերով քրեական գործ է հարուցվել, այդպես էլ չենք հասկանում ինչ ճակատագրի է արժանանալու»,- ասաց Ն. Վարդանյանը։
Նա նշեց, որ վարչապետի հետ հանդիպմանը հարցրել է, թե արդյոք «Էլարդի» ուսումնասիրության վրա հնարավոր չէ  չշահագործել հանքը, Ն. Փաշինյանը պատասխանել է, որ գործում կա 35 հազար փաստաթուղթ։  Ն. Վարդանյանը նաև հետաքրքրվել է, թե այդ դեպքում 35 հազար փասաթղթի վրա հնարավոր չէր կարճել գործը, և 400 հազար  դոլար չծախսել նոր փորձաքննության համար։
«Ստացվում է, որ 35 հազար փաստաթուղթն ու «Էլարդի» ուսումնասիրությունը չի օգնում, որ գործը կարճվի»,- ասաց բնապահպան-իրավաբանը։
Նա նաև հայտարարեց, որ համաձայն սանիտարահամաճարակային անվտանգության մասին ՀՀ օրենքի, այսպիսի ծրագրերը պետք է անցեն սանիտարական փորձաքննություն, որն իրականացնում է առողջապահության նախարարությունը, այսինքն  մարդու առողջության վրա  ազդեցությունը չի գնահատվել։
«Մինչև օրս չգիտենք, թե մարդու առողջության վրա ինչ ազդեցություն կունենա այս ծրագիրը»,- ընդգծեց նա։
Ասուլիսին ներկա աշխարհագրագետ,  Հայկական բնապահպանական ճակատի անդամ Լևոն Գալստյանն ասաց, որ չի իրականացվել ծրագրի իրագործման դեպքում Ջերմուկի վրա սոցիալ- տնտեսական ազդեցության գնահատում։ Նա համոզված է, որ եթե հանքը շահագործվի, Ջերմուկը կորցնելու է իր առողջարանային  բրենդի ողջ հնարավորությունները։ Լ. Գալստյանը  նշեց, որ «Էլարդի» փաստաթուղթը՝ հայերեն թարգմանությամբ, 250 էջ է, որում կասկածելի բառը կրկնվում է 12 անգամ, թերի՝ 59, սխալ՝ 60, մտահոգ՝ 30, անվստահելի՝  7, անորոշ՝ 34, թերություն՝ 18, վատ՝ 11, անբավարար՝ 14, չի կատարվել՝  4 անգամ։
«Այսպիսի պարունակություն ունեցող փաստաթղթից հետո եզրակացնել, որ այս հանքավայրն այս վիճակում կարելի է շահագործել, դա բոլոր տեսակի տրամաբանությունից դուրս է»,- ասաց նա։
Լ. Գալստյանի խոսքով, պետք է իրավական գնահատան տալ Քննչական կոմիտեով ստղծված խմբի աշխատանքներին։

Эколог: До сих пор неизвестно, какое воздействие на здоровье человека окажет эксплуатация Амулсара
Разрешение на эксплуатацию рудника Амулсара – заключение оценки воздействия на окружающую среду (ОВОС), было дано с нарушениями закона. Об этом на сегодняшней пресс-конференции заявила эколог-юрист Назени Варданян.
Она отметила, что были нарушены: Конституция РА, Водный и земельный кодексы РА, законы «Об озере Севан», «О животном мире», «О растительном мире» и другие законы, а также 10 международных конвенций, которые ратифицированы Арменией и в связи с этим у РА имеются обязательства перед международной общественностью.
«Представила правительству все вышеупомянутые законы, конвенции, отметила, какие коррупционные обстоятельства там содержатся, попросила правоохранителей расследовать, возбудить уголовные дела, но ничего не было сделано. Возбуждено уголовное дело по одной очень подозрительной, непонятной статье и основаниях, не понимаем, какой судьбы оно удостоится», – отметила Н. Варданян.
Н. Варданян заявила, согласно Закону РА «Об обеспечении санитарно-эпидемиологической безопасности населения Республики Армения», подобные программы должны пройти санитарную экспертизу, которую проводит министерство здравоохранения Армении, то есть, не было оценено воздействие на здоровье человека.
«До сих пор неизвестно, какое воздействие на здоровье человека окажет данная программа», – подчеркнула она.
В свою очередь другой участник пресс-конференции представитель Всеармянского экологического фронта Левон Галстян отметил, что не было проведено оценки социально-экономического воздействия на Джермук в случае реализации программы. Он убежден, если начнется эксплуатация рудника, Джермук потеряет все возможности курортного бренда. Л. Галстян отметил, что документ «ELARD» в переводе на армянский язык содержит 250 страниц, в котором слова «сомнительный» повторяется 12 раз, «неполноценный» – 59 раз, «неверный» – 60 раз, «обеспокоенный» – 30, «недоверчивый» – 7, «неопределенный» – 34, «упущение» – 18, «плохо» – 11, «неудовлетворительный» – 14, «не исполнено» – 4 раза.
«После документа с подобным содержанием заключить, что можно эксплуатировать этот рудник в таком состоянии – это вне всякой логики», – отметил он.