Նազելի Վարդանյան. Մինչև օրս չգիտենք, թե Ամուլսարի շահագործումը մարդու առողջության վրա ինչ ազդեցություն կունենա
13:08 14/09/2019
Ամուլսարի շահագործման թույլտվությունը՝ շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման և փորձաքննական եզրակացությունը, տրվել են օրենքների խախտումներով։ Լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց բնապահպան-իրավաբան Նազելի Վարդանյանը։ Նա նշեց, որ խախտվել է ՀՀ Սահմանադրությունը, Ջրային, Հողային օրենսգրքերը Սևանա լճի մասին, Հատուկ պահպանվող տարածքների, Կենդանական, Բուսական աշխարհների մասին և այլ օրենքներ, ինչես նաև միջազգային 10 կոնվենցիա, որոնք վավերեցված են ՀՀ կողմից և պարտավորություններ ունի միջազգային հանրության առջև։
«Կառավարությանը ներկայացրել եմ այդ բոլոր օրենքները, կոնվենցիաները, նշել եմ, թե ինչ կոռուպցիոն հանգամանքներ կան, խնդրել եմ իրավապահներին ուսումնասիրել, գործեր հարուցել,  քննել, սակայն մինչ օրս  որևէ բան չի արվել։ Մի կասկածելի, անհասկանալի հոդվածով, հիմքերով քրեական գործ է հարուցվել, այդպես էլ չենք հասկանում ինչ ճակատագրի է արժանանալու»,- ասաց Ն. Վարդանյանը։
Նա նշեց, որ վարչապետի հետ հանդիպմանը հարցրել է, թե արդյոք «Էլարդի» ուսումնասիրության վրա հնարավոր չէ  չշահագործել հանքը, Ն. Փաշինյանը պատասխանել է, որ գործում կա 35 հազար փաստաթուղթ։  Ն. Վարդանյանը նաև հետաքրքրվել է, թե այդ դեպքում 35 հազար փասաթղթի վրա հնարավոր չէր կարճել գործը, և 400 հազար  դոլար չծախսել նոր փորձաքննության համար։
«Ստացվում է, որ 35 հազար փաստաթուղթն ու «Էլարդի» ուսումնասիրությունը չի օգնում, որ գործը կարճվի»,- ասաց բնապահպան-իրավաբանը։
Նա նաև հայտարարեց, որ համաձայն սանիտարահամաճարակային անվտանգության մասին ՀՀ օրենքի, այսպիսի ծրագրերը պետք է անցեն սանիտարական փորձաքննություն, որն իրականացնում է առողջապահության նախարարությունը, այսինքն  մարդու առողջության վրա  ազդեցությունը չի գնահատվել։
«Մինչև օրս չգիտենք, թե մարդու առողջության վրա ինչ ազդեցություն կունենա այս ծրագիրը»,- ընդգծեց նա։
Ասուլիսին ներկա աշխարհագրագետ,  Հայկական բնապահպանական ճակատի անդամ Լևոն Գալստյանն ասաց, որ չի իրականացվել ծրագրի իրագործման դեպքում Ջերմուկի վրա սոցիալ- տնտեսական ազդեցության գնահատում։ Նա համոզված է, որ եթե հանքը շահագործվի, Ջերմուկը կորցնելու է իր առողջարանային  բրենդի ողջ հնարավորությունները։ Լ. Գալստյանը  նշեց, որ «Էլարդի» փաստաթուղթը՝ հայերեն թարգմանությամբ, 250 էջ է, որում կասկածելի բառը կրկնվում է 12 անգամ, թերի՝ 59, սխալ՝ 60, մտահոգ՝ 30, անվստահելի՝  7, անորոշ՝ 34, թերություն՝ 18, վատ՝ 11, անբավարար՝ 14, չի կատարվել՝  4 անգամ։
«Այսպիսի պարունակություն ունեցող փաստաթղթից հետո եզրակացնել, որ այս հանքավայրն այս վիճակում կարելի է շահագործել, դա բոլոր տեսակի տրամաբանությունից դուրս է»,- ասաց նա։
Լ. Գալստյանի խոսքով, պետք է իրավական գնահատան տալ Քննչական կոմիտեով ստղծված խմբի աշխատանքներին։

Health hazards of Amulsar mine operation still not addressed – Nazeli Vardanyan
The license of Amulsar mine operation based on the environmental impact assessment and the audit conclusion has been granted in violation of existing laws, Nazeli Vardanyan, environmentalist, the head of “Armenian Forests” NGO told at a press conference on Saturday. Vardanyan stressed that among the violated laws are the RA Constitution, the Water and Land Codes, the Law on Lake Sevan, special protection sites, number of laws on environmental protection,10 international conventions that have been ratified by Armenia with respective commitments.
“I have submitted all the legislation to the government, voiced about all possible corruption schemes, asked the law enforcement for investigations and opening criminal cases, yet no measures have been taken so far,” Vardanyan said.
The environmentalist informed that during the meeting with PM Pashinyan she has asked him whether the report provided by ELARD independent consultancy group may not serve as basis for withdrawing the mine operation license, to which Pashinyan has pointed to the 35 thousand documents of the case.
“It appears 35 thousand documents and the ELARD report are not enough to call back the permit,” added Vardanyan, pointing also to the fact that no sanitary inspections of the project had been conducted by the healthcare ministry.
“This means that we are still unaware about the health hazards this project poses,” Vardanyan stressed.
Member of the Armenian Environmental Front Levon Galstyan, in his turn, spoke of the social impact on Jermuk town, reminding that no assessment has been conducted to address the possible risks in this direction either. He warned against the mine operation that may result in loss of Jermuk brand and opportunities for a resort town.
Galstyan recalled statistics from ELARD audit report, saying the Armenian translation contained the occurrence of the some alarming words in the document such as suspicious for 12 times, incomplete – 59 times, wrong – 60, concern – 30, unreliable – 7, indefinite – 34, unsatisfactory – 14, deficiency – 18.