Տավուշի մարզում սկսվել է բերքահավաքը։ Սահմանամերձ գյուղերի բնակիչները սահմանից մի քանի հարյուր մետր հեռավորության վրա թզի, հոնի, խաղողի բերքն են հավաքում։
Չինարիում այս տարի թզի առատ բերք են ստացել։ Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Չինարիի գյուղապետ Սամվել Սաղոյանն ասաց, որ արդեն 200 տոննայից ավելի թուզ են արտահանել Ռուսաստանի Դաշնություն։ Մոսկվայաբնակ չինարեցիներն էլ իրենց հերթին 50-60 տոննա թուզ են արտահանել, որ թշնամու կրակոցների տակ արարող ու ստեղծող գյուղացին բերքի իրացման խնդիր չունենա։
Սամվել Սողոյանն ասաց, որ սեպտեմբերի 18-ից Չինարիում սկսվի խաղողի բերքահավաքը. ակնկալում են հավաքել շուրջ 500 տոննա բերք։
«Կարծում եմ՝ իրացման հետ կապված խնդիր չենք ունենա։ Գյուղացիական տնտեսությունները Երևանի կոնյակի գործարանի հետ 230 տոննայի պայմանագիր են կնքել։ Բացի այդ, այլ մթերման կետերի հետ էլ պայմանագրեր ունենք»,- ասաց գյուղապետը։
Նրա խոսքով՝ վերջին շրջանում գյուղում հանգիստ է, կրակոցներ չկան. «Մեզ համար կարևորը խաղաղությունն է, եթե կրակոցներ չլինեն գյուղացին իր հացը կստեղծի, կապրի»։
Պառավաքարի գյուղապետ Ռոլանդ Մարգարյանն էլ մեզ հետ զրույցում ասաց՝ արդեն 4-5 օր է սկսել են խաղողի բերքահավաքը։ Տարին, ըստ նրա, այնքան էլ բարենպաստ չէ, թեև սպասում էին խաղողի լավ բերք ունենալ, բայց բնակլիմայական պայմանների պատճառով՝ շոգերն ու դրան հաջորդած անձրևները, որոշ չափով վնասել են բերքը։
Գյուղապետն ասաց, որ ակնկալում են 2000 տոննա խաղող հավաքել։ Նրա խոսքով՝ պառավաքարցիները ևս պայմանագրեր ունեն Երևանի կոնյակի գործարանի և այլ մթերման կետերի հետ։
Խաղողից հետո հոկտեմբերի կեսերին Պառավաքարում կսկսվի արքայանարնջի բերքահավաքը։ Ռոլանդ Մարգարյանը հույս ունի, որ նորմալ բերք կունենան, եթե իհարկե եղանակն անակնկալներ չմատուցի։
Նա ևս նշեց, որ վերջին շրջանում կրակոցներ չկան և գյուղացիները կարողանում են դաշտերում հանգիստ աշխատել։
«Պառավաքարցիներն ապրում են անասնապահությամբ ու խաղողագործությամբ։ Եթե գյուղացիները կարողանան ցանեն, բերքը հավաքեն ու իրացնեն, որոշ չափով ձեռները գումար կլինի, նորմալ կապրեն ։ Գյուղացու օրը հեշտ չէ, բայց հիմա մեզ միայն դա է պետք»,- ասաց Պառավաքարի գյուղապետը։
Ռոլանդ Մարգարյանը կարևորեց նաև երիտասարդների շրջանում զբաղվածության խնդիրը։ Նրա խոսքով՝ եթե աշխատատեղեր լինեն, երիտասարդները չեն հեռանա գյուղից։ Նա միաժամանակ ուրախությամբ նշեց, որ վերջին շրջանում կան նաև գյուղ հետ վերադարձողներ։
Գյուղապետն ասաց, որ Պառավաքարում ձեռնոցի գործարան է կառուցվում՝ «Տավուշ տեքստիլ»-ի թվով չորրորդ գործարանը։
«Շինարարությունն արդեն սկսվել է, հույս ունեմ, որ գործարանի կառուցումը գյուղում աշխուժություն կմտցնի»,- ընդգծեց Ռոլանդ Մարգարյանը՝ հավելելով, որ գործարանը կունենա 250-300 աշխատող և արդյունքում կլուծվի ոչ միայն Պառավաքարի, այլ հարևան գյուղերի՝ Վարագավանի ու Ծաղակավանի բնակիչների զբաղվածության հարցը։
Գյուղապետը հույս հայտնեց, որ դրանից հետո քչերը կմտածեն գյուղից հեռանալու մասին։
Նշենք, որ ձեռնոցի գործարան կա Չորաթան, Արծվաբերդ գյուղերում և Բերդում։
Տավուշի մարզի Բարեկամավան գյուղում էլ, որը ՀՀ պետական սահմանից հեռու է ընդամենը 1 կմ-ով, բերքահավաքն ավարտվել է։ Ինչպես գյուղապետ Ջոնիկ Միքայելյանն է ասում՝ հող ունե՞ն, որ մի հատ էլ մշակեն ու բերք ստանան։
Բարեկամավանցիները հիմնականում տնամերձ հողամասերն են մշակում։ Գյուղապետը հայտնեց, որ գյուղում մշակում են ընդամենը 30 հա-ի չափ վարելահողը, մնացածը ականապատված, թշնամու կրակի տակ գտնվող հողատարածքներ են, գյուղացիները չեն կարողանում մոտենալ:
«Գյուղացին ապրում է միայն իր տան այգու ունեցած բերքով, այլ եկամուտ չունի»,- նշեց նա։
Ինչ վերաբերում է զբաղվածությանը, Ջոնիկ Միքայելյանն ասաց, որ էլ թեև վերջին տարիներին արտագաղթ չկա, գնացողներն արդեն գնացել են, բայց երիտասարդները քիչ են։ Գյուղում մեծամասնությունը թոշակառուներ են։
«Մենք ամեն ինչից կտրված ենք, եթե գյուղում արտադրամասեր բացվեն, գուցե երիտասարդները շարունակեն մնալ գյուղում։ Խնդիրները շատ են, բայց եթե դրանք լուծվեն, միգուցե մայրաքաղաքում կրթություն ստացած երիտասարդը գյուղ վերադառնալու մասին մտածի»,- ասաց Բարեկամավանի գյուղապետը։

В Тавушской области Армении начался сбор урожая. Жители приграничных сёл на расстоянии в несколько сот метров от границы собирают урожай инжира, кизила, винограда.
В селе Чинари в этом году получили обильный урожай инжира. Староста села Чинари Смавел Сагоян в беседе с корреспондентом Panorama.am рассказал, что они экспортировали свыше 200 тонн инжира в Российскую Федерацию. Проживающие в Москве фермеры из этого села, в свою очередь, экспортировали 50-60 тонн инжира, чтобы у фермеров, возделывающих урожай под обстрелами противника, не было проблем с реализацией урожая.
Самвел Согоян отметил, что с 18 сентября в Чинари начнется сбор урожая винограда: ожидается собрать около 500 тонн урожая. «Полагаю, проблем с реализацией у нас не возникнет. Фермерские хозяйства подписали соглашение с Ереванским Коньячным Заводом на реализацию 230 тонн винограда. Кроме этого, подписаны соглашения также с другими точками сбыта урожая», – отметил староста села.
По его словам, в последе время в селе довольно спокойно, выстрелов нет. «Главное для нас – мир, если стрельбы не будет, жители села смогут заработать себе на хлеб, жить», – пояснил он.
Староста села Паравакар Роланд Маргарян в беседе с корреспондентом Panoram.am отметил, уже 4-5 день, как начался сбор урожая винограда. Год, по его словам, не очень благоприятный, хоть и ожидали получить хороший урожай винограда, но по причине природно-климатических условий – жары и последовавших за этим ливней, в некоторой степени нанесли вред урожаю.
Он отметил, что ожидалось собрать около 2000 тонн урожая винограда. По словам старосты села, жители Паравакара также подписали соглашения с Ереванским Коньячным Заводом и другими точками сбыта урожая.
После винограда в середине октября Паравакаре начнется сбор урожая хурмы. Роланд Марарян надеется, что удастся собрать нормальный урожай, если, конечно, погода не преподнесет сюрпризов.
Он отметил также, что в последнее время выстрелов нет и жители села могут спокойно работать в поле. «Жители Паравакара занимаются скотоводством и виноградарством. Если фермерам удастся посеять, затем собрать урожай и реализовать его, то в некоторой степени в зимнее время у них получится накопить средства, нормально прожить. Жизнь фермеров не проста, но сейчас нам остается только это», – отметил староста села Паравакара.
Р. Маргарян подчеркнул также проблему занятости среди молодежи. По его словам, если будут рабочие места, молодежь не станет уезжать из села. Он в то же время с радостью отметил, что в последнее время есть также вернувшиеся обратно в село жители.
Староста села отметил, что в Паравакаре строится завод по производству перчаток – уже четвертый завод ООО «Тавуш-Текстиля». «Строительство уже началось, надеюсь, что строительство завода в селе привнесет активность в селе», – подчеркнул Р. Маргарян, добавив, что в заводе будут работать 250-300 человек и в результате разрешится не только вопрос занятости жителей Паравакара, но также соседних сёл – Варагавана и Цахкавана.
Он выразил надежду, что после этого немногие станут задумываться о переезде из села.
Отметим, что завод по производству перчаток уже есть в сёлах Чоратан, Арцваберд и Берд.
Что касается села Барекамаван Тавушской области, то село расположено всего в 1 километре от государственной границы Армении, а сбор урожая уже завершился. Как отметил староста села Джоник Микаелян, у них не так много земли для того, чтобы обрабатывать и собирать урожай.
Жители села Барекамаван в основном обрабатывают прилегающие к их домам земельные участки. Староста села сообщил, что в селе обрабатывают всего лишь около 30 га пахотной земли, остальные территории – заминированы, находящиеся под прицелом противника земельные территории, жители села не могут туда приблизиться. «Жители села живут только за счёт урожая собственного сада, других доходов не имеют», – отметил он.
Что касается занятости жителей села, Дж. Микаелян отметил, что за последние годы эмиграции нет, поскольку те, кто хотел уехать, давно уехали, но молодежи в селе очень мало. В основном в селе проживают пенсионеры. «Мы отрешены от всего, если в селе откроются заводы, предприятия, возможно, молодежь останется в селе. Проблем очень много, но, если решить их, возможно, получившие в столице образование молодые люди задумаются о возвращении в село», – отметил староста села Барекамаван.