Հոկտեմբերին նախատեսված է ավտոմաքսատան բացումը Գյումրիում
Կառավարությունը համապատասխան որոշման նախագիծ է ընդունել, որը վերաբերում է Գյումրիում ավտոմաքսազերծման գործառույթներն իրականացնելու համար նախատեսված ավտոմաքսատան կառուցման ծրագրին:
Գործադիրի նիստում ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը նշել է, որ սա արդեն 3-րդ փուլային նախագիծն է, որ ներկայացվում է կառավարության քննարկմանը:
Նախագծով նախատեսվում է հատկացնել 970.4 մլն դրամ բետոնապատման և ասֆալտ բետոնե աշխատանքների համար՝ պայմանով որ սահմանված կարգով Ծրագրի իրականացման համար հաստատված և փորձաքննություն անցած ամփոփ նախագծանախահաշվային փաստաթղթերը կներկայացվեն ՀՀ կառավարություն: Գումարը նախատեսված է վերակառուցման աշխատանքների, տեխնիկական և հեղինակային հսկողության ծառայությունների ձեռքբերման համար և իրականացվելու է մեկ անձից գնում կատարելու ընթացակարգով:
Ի պատասխան վարչապետ Փաշինյանի հարցադրման առ այն, որ հոկտեմբերին նախատեսված է ավտոմաքսատան բացումը Գյումրիում, և նախանշված ժամկետների առումով որևէ խնդիր կա՞, թե՞ ոչ, Դ. Անանյանը նշել է, որ ժամկետները կպահպանվեն:
Կառավարության ղեկավարը հարցի առնչությամբ նշել է. «Այս մեխանիզմով սա արդեն մեր 3-րդ որոշումն է, որ կայացնում ենք և հաշվի ենք առնում, որ Գյումրիի մաքսատան կառուցումը տեղի է ունենում արտակարգ ռեժիմով: Այս պատճառով, և դա կարևոր է, որ հենց այդ ժամկետներում տեղի ունենա, որպեսզի նաև որոշակի ավտոմեքենաների ներկրման ակտիվ փուլում աշխատի»:

В октябре запланировано открытие таможни в Гюмри
Правительство Армении приняло соответствующий проект решения, касающийся программы строительства пункта таможенного оформления автомобилей в Гюмри.
На сегодняшнем заседании правительства председатель Комитета государственных доходов (КГД) Давид Ананян отметил, что это уже третий этапный проект, представляемый на обсуждение правительства.
По проекту предлагается выделить 970.4 млн драмов на работы по бетонированию и асфальтированию, с условием, что в установленном порядке утвержденная и прошедшая экспертизу сводная проектная и бухгалтерская документация будет представлена правительству РА. Средства предусмотрены на реконструкционные работы, приобретение услуг технического и авторского контроля.
Премьер-министр Никол Пашинян поинтересовался также сроками открытия пункта таможенного оформления автомобилей в Гюмри, Д. Ананян отметил, что сроки сохранятся, пункт уже начнет действовать с октября.
Никол Пашинян, в связи с этим, отметил: «Это уже третье наше решение по данному механизму, и мы учитываем, что строительство таможни происходит в чрезвычайном режиме. По этой причине, и это важно, чтобы именно в этот период состоялось открытие, чтобы таможня работала на активном этапе импорта автомобилей».