Լարված իրավիճակ. Մարգարիտա Խաչատրյանը փակել է կառավարության շենքի մուտքը
«Պոռնիկի տղա»,-բղավեց զոհված զինծառայողի մայրը՝ Լուսինե Ավետիսյանը կառավարության շենքի դիմաց իրեն հրող ոստիկանին։
Այստեղ բողոքի ակցիա են իրականացնում զոհված զինծառայողների ընտանիքների ներկայացուցիչները։ Նրանցից մեկը փորձում էր մուտք գործել ոստիկանների կողմից փակված կառավարության շենքի դռնով, սակայն նրա ձեռքերը ոլորեցին, ուժով հետ հրեցին։
Քիչ անց Լ. Ավետիսյանը կտրեց կառավարության նիստին շտապող ՄԻՊ Արման Թաթոյանի ճանապարհը։ Ասաց՝ իրենց խնդիրը կապված է հենց վարչապետի հետ։ Թաթոյանը խորհուրդ տվեց իր մոտենալ կառավարության նիստից հետո, կամ էլ այցելել ՄԻՊ գրասենյակ։
«Արդեն մեկ ամսից ավելի է, մենք այս հարցը բարձրացրել ենք, սակայն ոչ մի արձագանք չի եղել»,-ասաց նա։
Թաթոյանն էլ խոստացավ խոսել կառավարության աշխատակազմի ղեկավարի հետ։ Պաշտպանի հեռանալուց հետո նա նստեց մուտքի դիմաց ու փակեց այն։ Ոստիկանների՝ վեր կենալու հորդորներն անտեսեց։ Նրա կողքը՝ գետնին նստեց նաև «Զինվոր համակարգող խորհուրդ»-ի նախագահ Մարգարիտա Խաչատրյանը։
«Կառավարության անդամներից շատերը Եղնիկների, Ջաբրայիլի տեղը չգիտեն, թող գան, տանեմ դիրքեր, ցույց տամ»,-բարկացավ Մարգարիտա Խաչատրյանը։
Նա ընգծեց, կառավարությունը հայտարարել է՝ լինելու է ժողովրդի աչքն ու ականջը, այդ դեպքում  թող բանակում զոհվածների ընտանիքներին էլ ուշադրություն դարձնեն։
«2008 թվականի մարտի մեկի զոհերի ընտանիքներին հատկացնելու են 30 մլն դրամ գումար։ Քավ լիցի, մենք մեր երեխաներին ուղարկել ենք բանակ՝ իրենց պարտքը կատարելու, բարի եղիր որդեկորույս մայրերին պատասխան տուր, ոնց ես աթոռակռվի, փողոցային կռվի համար հիշում ես 30 մլն-ը, իսկ զոհվածի ընտանիքներին ասում ես՝ ոչ»,-ասաց նստացույցի մասին հայտարարած Մարգարիտա Խաչատրյանը։
Նա ընդգծեց՝ մինչև վերջ նստելու է, քանի դեռ կառավարությունում որոշում չեն ընդունել, որ իրենց որդիներին, ինչպես նաև ՊՊԾ գնդի տարածքում զոհված ոստիկանների ընտանիքներին աջակցելու մասին։
Հիշեցնենք, որ մի քանի  հասարակական կազմակերպություններ կառավարությանն առաջարկում են 2008 թվականի մարտի 1-ի իրադարձությունների հետևանքով զոհվածների աջակցության չափորոշիչները տարածել նաև զոհված և հաշմանդամ դարձած զինծառայողների ընտանիքների վրա։
Ակցիայի մասին անոնսում նրանք նշել էին՝ զոհված զինծառայողների ընտանիքները Կառավարությունից պատասխան չստանալու դեպքում սպառնում են հացադուլ սկսել.
«Կառավարության շենքի մոտ կհավաքվեն Արցախյան շարժման սկզբից մինչև օրս ծառայողական պարտականությունների կատարման ժամանակ զոհված զինծառայողների ընտանիքները։ Նրանց պահանջը Կառավարությունից մեկն է՝ ուշադրություն դարձնել նաև այն զինծառայողների ընտանիքներին, որոնք ծառայության ընթացքում զոհվել են ոչ թե հակառակորդի գնդակից, այլ ծառայողական այս կամ այն պարտքը կատարելու ժամանակ»։

Акция у здания правительства Армении: Маргарита Хачатрян устроила сидячий пикет
Одна из участниц акции пыталась пройти через охраняемую полицейскими дверь в здание правительства, однако стражи порядка не позволили ей сделать этого, скрутив руки и силой толкнув назад.
Мать погибшего военнослужащего Лусине Аветисян перегородила путь спешащему на заседание правительства Армении омбудсмену Арману Татояну. Она указала, что хотят представить свою проблему премьер-министру. Арман Татоян посоветовал подойти к нему либо после заседания правительства, либо же посетить офис омбудсмена.
«Уже более месяца, как мы поднимаем беспокоящий нас вопрос, однако какой-либо реакции нет», – сказала в ответ Лусине Аветисян.
Татоян же пообещал поговорить с руководителем аппарата правительства. После ухода Татояна Лусине Аветисян села у входа в здание правительства, заблокировав ее и игнорируя призывы полицейских освободить путь. К ней присоединилась председатель координационного совета «Зинвор» («Солдат») Маргарита Хачатрян.
По ее словам, многие из членов действующего правительства не знают, гле находится та или иная воинская часть. «Пусть придут, повезу и покажу им позиции», – возмутилась Маргарита Хачатрян.
Она напомнила обещание правительства прислушиваться к народу, указав: «В таком случае пусть уделяют внимание и семьям погибших военных».
«Семьям погибших в ходе событий 1 марта 2008 года будет выделено 30 млн драмов. Мы отправили своих сыновей в армию – исполнять свой долг. Будь добр, дай ответ потерявшим сыновей матерям. Как это так выходит, что в случае с борьбой за кресло, уличной борьбой вспоминаешь про 30 млн, а семьям погибших военных отказываешь?» – сказала объявившая сидячий пикет Маргарита Хачатрян.
Она подчеркнула: продолжит сидячий пикет до тех пор, пока правительство не примет решения по части их сыновей, а также содействия семьям погибших при захвате полка ППС в Ереване полицейских.
Напомним, ряд общественных организаций предлагают правительству распространить критерии содействия семьям погибших при событиях 1 марта 2008 года и на семьи погибших и получивших инвалидность военнослужащих.
В анонсе к сегодняшней акции они отметили: при отсутствии ответа от правительства представители семей погибших военных грозятся объявить голодовку.