Լևոն Քոչարյան. Եթե գրավը չկիրառվի, վերջնականապես պարզ է դառնում, որ այստեղ ոչ մի իրավական պրոցես չկա
«Այն, ինչ տեսնում ենք վերջին մեկ տարվա ընթացքում, դժվար է լավ սպասելիք ունենալ։ Սպասելիքն այն է, որ գոնե գրավը կկիրառվի»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահի որդին՝ Լևոն Քոչարյանը։
Նրա կարծիքով, մարդ պետք է ճղճիմ լինի, որ մտածի, որ իր հայրն ունենալով նման կենսագրություն, կարող է խուսափել կամ թաքնվել։ Լ. Քոչարյանի խոսքով, պարզապես վիրավորական է։
«Դատախազները, մյուսները, դատավորը, հանրության լայն զանգվածները, վստահ են, խուսափելու, թաքնվելու մասին խոսք լինել չի կարող։ Հինգ ամիս լինելով անազատության մեջ, ոչ մի բանով ոչ խուսափել է, ինքն է գնացել, ներկայացել է ամեն տեղ։ Այդ ամեն ինչը պարզ է, նպատակ ունեն դատը տարիներով ձգձգելով, գոնե այս ընթացքում պատժելու նկատառումներ ունեն»,- ասաց Ռ. Քոչարյանի որդին։
Նա նշեց, որ եթե գրավը չկիրառվի, վերջնականապես պարզ է դառնում, որ այստեղ ոչ մի իրավական պրոցես չկա, ամբողջովին տեղավորվում է քաղաքական ինչ-ոչ բաների մեջ։
Խոսելով ՍԴ շուրջ ստեղծված վիճակի մասին, Լ. Քոչարյանը նշեց. «Չափազանց պարզ է, թե ինչ է կատարվում։ Այն մարդիկ, դատավորները, կառույցները, որոնք 100 տոկոս այս իշխանության ենթակայության տակ չեն, ամեն ձևով ուզում են ձերբազատվել նրանցից, մեծ մասամբ կապված մեր գործով»։
Հիշեցնենք, որ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը (Շենգավիթի նստավայր)՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, այսօր հրապարակելու է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների ներկայացրած գրավի միջնորդության վեաբերյալ որոշումը։

Левон Кочарян: Если залог не будет применен, окончательно станет ясно отсутствие здесь какого-либо правового процесса
«На фоне того, что мы видим в течение последнего года, сложно связывать позитивных ожиданий. Ожидаем хотя бы применения залога», – сказал в беседе с журналистами сын второго президента Армении Роберта Кочаряна – Левон Кочарян.
По его словам, человек должен быть примитивным, чтобы думать, будто его отец, имея такую биографию, может скрыться. Подобный подход, по словам Левона Кочаряна, просто оскорбителен.
«Прокуроры, судья, общественность, широкие массы общества убеждены: речи о сокрытии быть не может. Находясь на протяжении 555 месяцев на свободе, мой отец сам пошел, предстал, являлся повсюду. Все ясно: их цель – затянуть судебный процесс годами, чтобы хотя бы так наказать», – сказал сын Кочаряна.
Он отметил: если залог не будет применен, окончательно станет ясно, что здесь какого бы то ни было правового процесса нет, все это полностью умещается в какие-то политические процессы.
Говоря о ситуации вокруг Конституционного суда, Левон Кочарян отметил: «Абсолютно ясно, что происходит. Хотят любым способом избавиться от людей, судей, структур, которые не на 100% находятся в подчинении действующей власти».
Суд общей юрисдикции города Еревана (резиденция в Шенгавите) под председательством судьи Анны Данибекян сегодня, 20 сентября, огласит решение по ходатайству стороны защиты о применении в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна залога.