Նյու Յորքում կբացվի անվանի հայ լուսանկարիչ Արա Գյուլերի ցուցահանդեսը
Aռաջիկա օրերին անվանի պոլսահայ լուսանկարիչ Արա Գյուլերի լուսանկարների ցուցահանդեսը կբացվի Նյու Յորքում։
Հայտնում է «Էրմենիհաբեր»-ն ու հիշեցնում, որ Թուրքիայի նախագահականի նախաձեռնությամբ և Արա Գյուլերի թանգարանի, արխիվի ու հետազոտական կենտրոնի հետ համագործակցությամբ կազմակերպված ցուցահանդեսն ապրիլին բացվել էր նաև Լոնդոնում, մայիսին՝ Փարիզում, հունիսին՝ Ճապոնիայում։
Լոնդոնում և Փարիզում ցուցադրությունների ընթացքում աշխարհահռչակ հայ լուսանկարչի գործերին անդրադարձել են այնպիսի առաջատար լրատվամիջոցներ, ինչպիսիք են «The Times»-ը, «Daily Mail»-ը, «Le Figaro»-ն։ Արա Գյուլերի ստեղծագործությունների նյույորքյան ցուցադրությունը արվեստասերների համար բաց կլինի սեպտեմբերի 23-ից մինչև հոկտեմբերի 4-ը։
Ցուցահանդեսում հիմնականում ընդգրկվել են լուսանկարչի կողմից 1950-ականներին արված լուսանկարները։ Այլ գործերի շարքում կցուցադրվեն նաև Դասթին Հոֆմանի, Ֆեդերիկո Ֆելինիի, Պաբլո Պիկասոյի, Սալվադոր Դալիի, Բրիջիտ Բարդոյի, Սոֆի Լորենի լուսանկարները։
Ցուցահանդեսի շրջանակներում նաև կկազմակերպվի հանդիպում – քննարկում՝ «Միջմշակութային երկխոսություն՝ Արա Գյուլերի միջոցով» խորագրով։
Նյու Յուրքից հետո Արա Գյուլերի լուսանկարները կցուցադրվեն նաև Հռոմում, այնուհետև՝ Սոմալիի մայրաքաղաք Մոգադիշոյում գտնվող Թուրքիայի դեսպանատանը։
Գյուլերի ստեղծագործությունների ցուցահանդեսները հովանավորվում են թուրքական «Halkbank» և «Ziraat» բանկերի, «Sabah» և «Daily Mail» պարբերականների և «Թուրքական ավիաուղիներ» (THY) ավիաընկերության կողմից։

Ara Guler photo exhibition to open in Japan
A selection of photos taken by legendary Turkish-Armenian photographer Ara Guler, who passed away last October, will be on display in New York in September. Ermenihaber reports that following successful runs in London, Paris, and Kyoto, works by the late Guler will be exhibited at the Alexander Hamilton U.S. Custom House, in the heart of Wall Street, from September 23 to October 4.
The exhibit will draw in visitors from around the world, as the UN General Assembly will take place in the city this month.
According to the source, the exhibit includes Guler’s iconic photos and portraits of legendary Turkish writer Yasar Kemal and famous poet/folk musician Asik Veysel, as well as international luminaries such as Pablo Picasso, Salvador Dali, Indira Gandhi, Mother Teresa, Brigitte Bardot, and Sophia Loren.
A panel called "Intercultural Conversation on Ara Guler" will also be held with the attendance of American cinematographer John Bailey, Phillips photography Vice President Christopher Mahoney, famous photographer Alexey Titarenko, and Cagla Sarac, art consultant for the private-sector Dogus Group.
After New York, the exhibition will proceed to the Trastevere Museum in Rome and at the Turkish Embassy in Mogadishu, Somalia’s capital.