Դատարանը մերժեց Ռոբերտ Քոչարյանին գրավի դիմաց ազատ արձակելու միջնորդությունը
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը (Շենգավիթի նստավայր)՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ հրապարակեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքը գրավով փոխարինելու վերաբերյալ փաստաբանների միջնորդության վերաբերյալ որոշումը։
«Պաշտպն Հովհաննես Խուդոյանի միջնորդությունը մերժել»,-որոշումն ընթերցեց դատավորը։
Գրավի չափը պետք  է որոշեր դատարանը։ Այս միջնորդությունը պաշտպանները ներկայացրել են ամիսներ առաջ։ Ռ․ Քոչարյանի փաստաբանական թիմի միջնորդությանը միացել են նաև սույն քրեական գործով անցնող մյուս նախկին  պաշտոնատար անձանց փաստաբանները։
Հիշեցնենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմը սեպտեմբերի 19-ին՝ երեկ վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել առաջին ատյանի դատարանի՝ Ռ․ Քոչարյանին կալանավորելու որոշման դեմ։
Սեպտեմբերի 4-ին Սահմանադրական դատարանը հրապարակել է իր որոշումը, որով անվավեր է ճանաչել ՀՀ քրեական դատավարական օրենսգրքի 35-րդ հոդվածը, նշելով, որ այն հակասում է Գլխավոր օրենքի 27-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետին, 61-րդ հոդվածի 1-ին մասին, 63-րդ հոդվածի 1-ին մասին և 75-րդ հոդվածներին։
Հիմք ընդունելով այս որոշումը՝ Ռ․ Քոչարյանի փաստաբանական թիմը միջնորդել է անհապաղ վերացնել նախագահի խափանման միջոց կալանքը և դադարեցնել նրա նկատմամբ քրեական հետապնդումը։ Սակայն Երևանի առաջին ատյանի դատարանը՝ նախագահությամբ Աննա Դանիբեկյանի, մերժել է պաշտպանների միջնորդությունը։

Суд в Ереване оставил Роберта Кочаряна под арестом: ходатайство о применении залога отклонено
Суд общей юрисдикции города Еревана (резиденция в Шенгавите) под председательством судьи Анны Данибекян сегодня, 20 сентября, огласил решение по ходатайству стороны защиты о применении в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна залога.
«Ходатайство адвоката Ованнеса Худояна отклонить», – зачитала решение судья.
Размер залога должен был определить суд. Данное ходатайство сторона защиты представило несколько месяцев назад. К ходатайству адвокатской группы Кочаряна присоединились адвокаты других проходящих по данному делу высокопоставленных должностных лиц.
Напомним, что адвокатская группа второго президента Армении Роберта Кочаряна 19 сентября подала апелляционную жалобу относительно решения суда первой инстанции об аресте Роберта Кочаряна.
4 сентября Конституционный суд Армении огласил свое решение, признав недействительной статью 35 Уголовно-процессуального кодекса РА, отметив, что она противоречит пункту 4 части 1 статьи 27, части 1 статьи 61, части 1 статьи 63 и статье 75.
Основываясь на этом решении, адвокатская группа Роберта Кочаряна ходатайствовала об отмене ареста в качестве меры пресечения и прекращении уголовного преследования в отношении него. Однако суд первой инстанции Еревана под председательством судьи Анны Данибекян отклонил ходатайство адвокатов.