ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը և «Armenian Assembly» ՀԿ-ն հուշագիր են ստորագրել բազմարժութային վիրտուալ քարտերի նախագծի մեկնարկի վերաբերյալ
14:22 23/09/2019
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի և Armenian Assembly հասարակական կազմակերպության միջև ստորագրվել է համատեղ նախագծի մեկնարկի մասին համաձայնագիր, որով ազդարարվել է Armenia Guide հավելվածում ՎՏԲ-Հայաստան բանկի վիրտուալ զբոսաշրջային քարտի ներդրման համատեղ աշխատանքների սկիզբը։ Հուշագիրը ստորագրվել է մամուլի ասուլիսի ընթաքցքում։
Վիրտուալ բազմարժութային զբոսաշրջային քարտը Armenia Guide հավելվածում հասանելի կդառնա արդեն 2020 թվականին:
Նշենք, որ գործարար և մշակութային նախաձեռնությունների աջակցության Armenian Assembly հասարակական կազմակերպության այս նախագիծը ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի կողմից 2019 թվականի օգոստոսի 1-ին և 2-ին ներկայացվել էր Բելոռուսի Մինսկ քաղաքում կայացած «ՎՏԲ Խմբի մանրածախ բիզնեսին նվիրված Visa-2019 նորարարական ֆորումի» շրջանակներում կազմակերպված մրցույթին և զբաղեցրել էր առաջին տեղը՝ որպես լավագույն նորարարական ստարտափ նախագիծ:
Armenia Guide հավելվածի հիմքի վրա մշակված «Հայաստանի վիրտուալ զբոսաշրջային քարտ» նախագիծը Visa վճարահաշվարկային համակարգի կողմից ճանաչվել է լավագույնը` ԱՊՀ երկրների և Վրաստանի մանրածախ բիզնեսի զարգացման և թվայնացմանն ուղղված, ինչպես նաև Visa միջազգային վճարային համակարգում նորարարական լուծումներ առաջարկող նախաձեռնությունների միջև:
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Գլխավոր տնօրեն-Տնօրինության նախագահ Իվան Տելեգինը նշել է՝ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը միշտ աջակցում է հետաքրքիր գաղափարներին և առաջարկություններին, առավել ևս, երբ հարցը վերաբերում է ստարտափերին` նորաստեղծ բիզնեսի զարգացմանն աջակցելը՝ մեր առաջնահերթություններից է: Armenia Guide հավելվածում մեր վիրտուալ տուրիստական քարտերի միջոցով զբոսաշրջիկները կարող են հեշտությամբ կատարել դրամական փոխանցումներ արտերկրից և միաժամանակ օգտվել վիրտուալ քարտի 4 հաշիվներից: Այս նախագիծը միտված է Հայաստանի ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին տուրիզմի շուկայի ծավալի ավելացմանը և ծառայությունների ամբողջական ցանկի մատուցման արդյունքում տուրիստական ծառայությունների դիվերսիֆիկացմանը:
Armenian Assembly հասարակական կազմակերպության հանրային խորհուրդի բարձրագույն մարմնի նախագահ Վահե Ենգիբարյանը պատմել է. «Մենք վստահ ենք, որ այս նախաձեռնությունը Հայաստանի բնակիչներին և հյուրերին հնարավորություն կընձեռի առանց խոչընդոտների ճանաչել մեր երկիրը։ Վիրտուալ քարտի շնորհիվ հաճախորդներն արագ և առանց խնդիրների գրեթե մի քանի գործողությամբ կկարողանան ամրագրել թատրոնի և տարբեր միջոցառումների տոմսեր, անցկացնել լավ ժամանակ և ունենալ ավելի շատ լավ հիշողություններ»:
Արդեն 2020 թվականից Հայաստանի զբոսաշրջիկներին և բնակիչներին հասանելի կլինի Հայաստանի վիրտուալ զբոսաշրջային բազմարժույթային քարտը, որը կընդլայնի երկրով ճանապարհորդելու հնարավորությունները։ Վիրտուալ քարտը հնարավորություն կտա Հայաստանի հյուրերին և բնակիչներին հենց հավելվածի միջոցով վճարել ծառայությունների և պրոդուկտների (կինոյի տոմս, հյուրանոցի ամրագրում, ռեստորաններ, շրջագայություններ և այլն) համար, անմիջապես ձևակերպել վիրտուալ քարտեր՝ անցնելով նույնականացում` հավելվածից կատարվող վիդեո զանգի միջոցով, ստանալ հնարավորություն մուտք գործելու վիրտուալ քարտի միանգամից չորս հաշիվներ (AMD, USD, EUR, RUR), զբոսաշրջության նպատակով արտասահմանից փոխանցումներ կատարել վիրտուալ քարտի հաշվին և վիրտուալ քարտով տարբեր ծառայությունների համար վճարելիս՝ ստանալ արտարժույթի փոխարկման արտոյալ պայմաններ։ Իրականացված գործարքների համար օգտատերերը կարող են նաև կուտակել բոնուսներ՝ հետագայում դրանք գործընկերային ապրանքների և ծառայությունների փոխանակման հնարավորությամբ:

Банк ВТБ Армения и «Ассамблея Армян» подписали меморандум о запуске проекта мультивалютной виртуальной карты
20 сентября состоялась пресс конференция, в рамках которой Банк ВТБ Армения и общественная организация Ассамблея Армян подписали соглашение о запуске совместного проекта, который ознаменует начало работ по созданию Виртуальной туристической карты в приложении Armenia Guide. Виртуальная мультивалютная туристическая карта будет доступна на платформе Armenia Guide уже в 2020 году.
Отметим, что данный проект общественной организации поддержки деловых и культурных инициатив «Ассамблея Армян» был представлен Банком ВТБ Армения на конкурсе, организованном в рамках «Инновационного форума по розничному бизнесу Группы ВТБ – Visa 2019», состоявшегося 1 и 2 августа 2019 г. в г. Минск, Белоруссия и занял первое место, как лучшее инновационное стартап-решение.
Согласно релизу, проект «Виртуальная туристическая карта Армении» на платформе Armenia Guide был признан международной платежной системой Visa лучшим среди инициатив, предоставляющих инновационные решения для развития и диджитализации розничного бизнеса в странах СНГ и Грузии, а также международной платежной системы Visa.
Генеральный директор-Председатель Директората Банка ВТБ (Армения) Иван Телегин отметил: Банк ВТБ (Армения) всегда поддерживает интересные идеи и предложения, особенно, если вопрос касается стартапов: поддержка начинающим предпринимателям в развитии их бизнеса – один из наших приоритетов. Через наши виртуальные туристические карты в приложении Armenia Guide туристы с лёгкостью смогут осуществлять денежные переводы из-за рубежа и получать доступ к одновременно 4-ем счетам виртуальной карты. Данный проект нацелен на увеличение объема рынка как внутреннего, так и внешнего туризма в Армении и диверсификацию туристических продуктов с помощью предоставления полного цикла услуг.
Председатель Президиума Общественного совета и сооснователь общественной организации Ассамблея Армян Ваге Енгибарян рассказал: «Мы уверены, что эта инициатива даст возможность жителям и гостям Армении узнать нашу страну без препятствий. С помощью виртуальной карты они смогут быстро и без особых хлопот, практически через несколько кликов забронировать билеты в театр, на разные мероприятия, провести хорошее время и собрать больше приятных воспоминаний».
Уже в 2020 году мультивалютная виртуальная карта будет доступна туристам и жителям Армении, расширяя возможности для путешествий по стране. Она дает возможность оплачивать услуги и продукты (билеты в кино, бронь гостиницы, рестораны, туры и т.д.) прямо в приложении; мгновенно оформлять виртуальные карты, проходя идентификацию дистанционным способом с помощью видео звонка непосредственно из приложения; получать доступ сразу к 4-м счетам виртуальной карты (AMD, USD, EUR, RUR); осуществлять перевод из-за рубежа на виртуальную карту для туристических целей и получать льготный курс конвертации при оплате виртуальной картой различных услуг. За проведённые транзакции пользователи также смогут накапливать бонусные баллы с возможностью их дальнейшего обмена на партнерские товары и услуги.