Հրատարակվել է պատմական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ, ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող Համո Սուքիասյանի «Հովհաննես Թումանյան. Նորահայտ փաստաթղթեր» գիրքը, ուր առաջին անգամ հրատարակվել են բանաստեղծի գործունեությունն արտացոլող մինչ այս անտիպ շուրջ 60 փաստաթղթեր: Panorama.am-ը զրուցել է պատմաբանի հետ։
Panorama.am -Ինչո՞ւ որոշեցիք անդրադառնալ Թումանյանին և ի՞նչ բացահայտումներ, անակնկալներ եղան Ձեզ համար,, որ փոխանցել եք նաև ընթերցողին։
Հ. Սուքիասյան- Ինչպես շատ-շատերը, ես նույնպես մանկուց առանձնահատուկ սեր եմ տածել Ամենայն հայոց բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանի ստեղծագործությունների հանդեպ, հափշտակությամբ կարդացել նրա հեքիաթները, բանաստեղծությունները, պոեմներն ու քառյակները: Արդեն ուսանողական տարիներին առիթ ունեցա ընթերցել նաև նրա հրապարակախոսական հոդվածները, նամակներն ու ելույթները, ինչը հնարավորություն տվեց նորովի բացահայտել Թումանյանին:
2007 թվականից Հայաստանի ազգային արխիվում կատարած գիտահետազոտական աշխատանքների ընթացքում ինձ հանդիպել են Թումանյանի հասարակական բազմաշերտ գործունեությանը վերաբերող բազմաթիվ փաստաթղթեր, որոնց զգալի մասը, ինչպես պարզեցի, անտիպ էր: Ամենայն հայոց բանաստեղծի և նրա ստեղծագործությունների հանդեպ ունեցած անսահման սերը պատճառ է հանդիսացել, որպեսզի հավաքեմ, ծանոթագրեմ դրանք՝ ապագայում հրատարակելու նպատակով:
Գուցե՞ այստեղ որոշակի դեր ունի նաև Մեծ բանաստեղծի կրտսեր հայրենակիցը հանդիսանալու հանգամանքը: Որոշ փաստաթղթերի վերծանությունը շաբաթներ է տևել: Անցած տասնամյակում առիթ եմ ունեցել հայտնաբերածս փաստաթղթերից որոշների մասին հաղորդումներ ներկայացնելու Հովհաննես Թումանյանին նվիրված գիտաժողովների ժամանակ: Բանաստեղծի ծննդյան 150-ամյակը, ինչպես նաև պատմաբան ու գրականագետ գործընկերներիս հորդորները առիթ հանդիսացան, որպեսզի ի մի բերեմ և հրատարակության պատրաստեմ հավաքածս փաստաթղթերը: Արդյունքում Հայաստանի ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի գիտական խորհրդի երաշխավորությամբ և ակադեմիկոս Աշոտ Մելքոնյանի խմբագրությամբ լույս աշխարհ եկավ իմ կազմած «Հովհաննես Թումանյան. Նորահայտ փաստաթղթեր» խորագրով փաստաթղթերի սույն ժողովածուն:
Այն հրատարակության պատրաստելիս ինձ համար մի շարք բացահայտումներ եղան: Դրանցից մեկն այն է, որ Հովհաննես Թումանյանը հանդիսացել է նորաստեղծ Հայաստանի Հանրապետության առաջին դիվանագետներից մեկը. 1918 թ. հուլիսի 1-ին Սամսոն Հարությունյանի ղեկավարած պատվիրակության կազմում թուրքերի հետ բանակցելու նպատակով նա մեկնել է Բաթում: Այդ փաստաթղթերը հիմք հանդիսացան մինչ այս չուսումնասիրված նշյալ խնդրի վերաբերյալ առանձին հոդված պատրաստելու համար:
Panorama.am –Ի՞նչ նոր բան կիմանանք Հովհաննես Թումանյանի մասին։
Հ. Սուքիասյան- Գրքում հրատարակված թվով 59 փաստաթղթերը նոր տեղեկություններ են պարունակում Հովհաննես Թումանյանի կյանքի, հասարակական բազմաշերտ գործունեության (այդ թվում՝ Հայ հայրենակցական միությունների միության կենտրոնական խորհրդի և Հայաստանի օգնության կոմիտեի հիմնադրման ու գործունեության), նրա հիսնամյակի և վաթսունամյակի տոնակատարությունների, ստեղծագործությունների տպագրության, տարածման, հետմահու ստեղծագործությունների գնահատմանխնդրի վերաբերյալ: Ժամանակագրական տեսակետից դրանք վերաբերում են 1918–1929 թվականներին և տեղ չեն գտել գրողի 10 հատորանոց երկերի լիակատար ժողովածուի բուն տեքստում և ծանոթագրություններում:
Այս փաստաթղթերը լրացնում են բանաստեղծի ԵԼԺ-ում հրատարակված վավերագրերի տեղեկությունները՝ նոր մանրամասներ բացահայտելով նրա հանրօգուտ գործունեության վերաբերյալ:
Տեսնում ենք, թե հայության համար ճակատագրական ժամանակահատվածում՝ Առաջին համաշխարհային պատերազմի ավարտական փուլում և հաջորդ տարիներին Թումանյանը, ով անբուժելի հիվանդությամբ էր տառապում, ինչպիսի գերմարդկային ջանքեր էր գործադրում արևելահայության բեկորները պահպանելու, հայ գաղթականների անհամար կարիքները դարմանելունպատակով:
Panorama.am- Հիմնականում ո՞ր շրջանակներում ավելի շատ տարածում կգտնի՝ ուսումնասիրողների, գրականագետների, բանասերներ....
Հ. Սուքիասյան- Փաստաթղթերի սույն ժողովածուն առաջին հերթին ուղղված է բանասերներին ու պատմաբաններին, Հովհաննես Թումանյանի կյանքը, հասարակական գործունեությունն ու ստեղծագործությունների պատմությունը հետազոտողներին: Վստահ եմ նաև, որ յուրաքանչյուր թումանյանասեր այս փաստաթղթերն ընթերցելիս բազմաթիվ հետաքրքիր տեղեկություններ կհայտնաբերի Ամենայն հայոց բանաստեղծի մասին, իր համար նորովի կբացահայտի նրան: Ուստի հույս ունեմ, որ այս գիրքն ընթերցողների համեմատաբար մեծ լսարան կունենա:

Издана книга, представляющая новые документы о жизни и творчестве Ованеса Туманяна
Издана книга кандидата исторических наук, доцента, старшего сотрудника Института истории НАН Армении Амо Сукиасяна – «Ованес Туманян: новые документы», в которой впервые были опубликованы неизданные до сих пор почти 60 документов.
Корреспондент Panorama.am побеседовал с А. Сукиасяном.
Panorama.am – Почему вы решили обратиться к деятельности, творчеству Туманяна, и какие открытия, сюрпризы произошли для Вас, с которыми вы поделились с читателями?
А. Сукиасян – Как очень многие, я с детства питал особую любовь к произведениям самого армянского поэта Ованеса Туманяна, увлеченно читал его сказки, стихотворения, поэмы и четверостишия. Уже в студенческие годы у меня появилась возможность ознакомиться с его публицистическими статьями, письмами и выступлениями, что предоставило возможность по-новому открыть для себя творчество Туманяна.
За проведенные с 2007 года научно-исследовательские работы в Национальном архивном фонде Армении я обнаружил множество документов, касающихся многогранной общественной деятельности Туманяна, значительная часть которых, как выяснилось, была не издана.
Безграничная любовь к всеармянскому поэту и его произведениям стала причиной, чтобы собрать, составить аннотации к документации с целью дальнейшей публикации.
Анализ некоторых документов длился несколько недель. За прошлые десятилетия у меня была возможность представить сообщения о некоторых найденных документах во время научной конференции, посвященной Ованесу Туманяну. 150-летие со дня рождения Туманяна, в том числе призывы моих коллег историков и литературоведов, стали поводом, чтобы собрать, подытожить и подготовить к изданию собранные мною документы. В результате, по рекомендации ученого совета института истории НАН Армении  и под редакцией академика Ашота Мелконяна, издан составленный мною сборник документов под названием: «Ованес Туманян: новые документы».
При подготовке к изданию книги, для меня произошло множество открытий. Одним из них является то, что Ованес Туманян был одним из первых дипломатов Республики Армения: 1 июля 1918 года в составе делегации во главе с Самсоном Арутюняном он направился в Батуми для проведения переговоров с турецкой стороной. Эти документы послужили основой для подготовки отдельной статьи касательно до этого не изученной указанной проблемы.
Panorama.am – Какие новые факты мы можем узнать об Ованесе Туманяне?
А. Сукиасян – 59 изданных в книге документов содержат новые сведения о жизни, многосторонней общественной жизни Ованеса Туманяна, о праздновании его 50-летнего и 60-летнего юбилея, издательства произведений их тиражирования. Эти документы охватывают период с 1918-1929 гг., и они не нашли места в основном тексте и примечаниях 10-томного собрания сочинений писателя.
Эти сведения дополняют документальную информацию полного собрания сочинений, раскрывая новые детали касательно его общественно полезной деятельности.
Мы видим, как в судьбоносные для армян периоды – на завершающей стадии первой мировой войны и в последующие годы – Туманян, который страдал неизлечимой болезнью, прикладывал сверхчеловеческие усилия для сохранения осколков культуры восточных армян, для удовлетворения неисчисляемых потребностей армянских переселенцев.
Panorama.am – Среди каких кругов книга получит наибольшее распространение, исследователей, литературоведов, филологов?
А. Сукиасян – Данное собрание документов, в первую очередь, адресовано филологам и историкам, исследователям жизни Ованеса Туманяна, его общественной деятельности и истории произведений. Уверен также, что каждый любящих творчество Туманяна, при прочтении данных документов, узнает множество интересных сведений о великом армянском писателе, по-новому откроет для себя его творчество. Посему надеюсь, что эта книга распространиться среди широкого круга читателей.