Փաշինյան. Սորոսը ցանկանում էր ինձ հետ հանդիպել
«Դավոսի ֆորումին իմ մեկնելուց առաջ պարոն Սորոսը ցանկություն էր հայտնել ինձ հետ հանդիպել, բայց ճիշտն ասած, իմ աշխատանքային ծանր ու խիտ գրաֆիկի պատճառով չհաջողվեց նրա՝ հանդիպման խնդրանքը բավարարել»,-Լոս Անջելեսում լրագրողների հետ հանդիպմանը հնչած հարցերից մեկին ի պատասխան հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Հարցը վերաբերում էր նրան՝ Փաշինյանն արդյո՞ք հանդիպել է Ջորջ Սորոսի հետ և ինչպես է մեկնաբանում այն պնդումները, որ ինքը «Սորոսի մարդն է»։
Հեղափոխության հաջողության հասնելու մասին խոսելիս, Փաշինյանն ասաց, կա երկու վարկած՝ դավադրության տեսության հեղինակները համարում են, որ այն պլանավորվել է այնտեղ, որտեղ պլանավորվել են հայտնի հեղափոխությունները։
«Իսկ այնտեղ, որտեղ պլանավորվում են հեղափոխությունները, պակաս կասկածանքների և տառապանքների մեջ չեն, որովհետև ասում են՝ չհասկացանք, եթե այս հեղափոխությունը մենք չենք արել, ապա այդ ով է  համարձակվել առանց մեր թույլտվության հեղափոխություն անել։ Այնպես որ, ես բոլոր կողմերին խնդրում եմ հանդարտվել, որովհետև նրանք, ովքեր եղել են Հայաստանում, և ոչ թե իրենց կաբինետներում և իրենց աշխատանքային սեղանների տակ մտած, ապա գիտեն՝ ով  է արել հեղափոխությունը և ինչպես է արել։ Էդ հեղափոխությունը եղել է ուղիղ եթերում և այս պատմությունը նոր չի սկսել,  երկար տարիների պատմություն ունի, տեղի է ունեցել բոլորի աչքի առաջ»,-ասել է նա։
Փաշինյանի խոսքով, հեղափոխությունն արել է հայ ժողովուրդը, իսկ ով ուզում է  ժողովրդի հեղինակային իրավունքը վերապահի ուրիշներին, ապա անարգում է ժողովրդին։
«Նրանք ովքեր ուզում են Սորոս կամ ուրիշ բան խառնած լինեն այստեղ, նրանք ընդամենն ուզում են վիրավորած լինել հայ ժողովրդի արժանապատվությունը։ Այդ մարդկանց հայ ժողովուրդն արդեն նետել է պատմության աղբանոցը, խորհուրդ եմ տալիս նրանց վայելել այն տեղը, որտեղ հայտնվել են պատմական արդարարության արդյունքում»,-ասել է նա։

Никол Пашинян: Сорос хотел со мной встретиться, но...
«До моего визита на форум в Давосе господин Сорос выразил желание встретиться со мной, но, честно говоря, из-за плотного рабочего графика никоим образом не смог удовлетворить его просьбу», – заявил на пресс-конференции в Лос-Анджелесе премьер-министр Армении Никол Пашинян в ответ на один из вопросов, касающихся того, действительно ли он встретился с Джорджем Соросом, и как он прокомментирует утверждения о том, что его называют «человеком Сороса».
Обратившись к «бархатной революции» в Армении, Н. Пашинян отметил, что есть две версии, авторы «теории заговора» полагают, что революция была «запланирована где-то, где планируются знаменитые революции.
«А там, где планируются революции, находятся в сомнениях и мучениях, поскольку они не понимают – если они не совершали эту революцию, то кто осмелился совершить революцию без их разрешения?
Так что, прошу все стороны успокоиться, поскольку те, кто были в Армении, а не те, кто прятался под столами своих кабинетов, знают, кто и как совершил революцию. Революция происходила в прямом эфире, и эта история началась не только, имеет давнюю историю, произошла на глазах усех».
По словам Н. Пашиняна, именно армянский народ совершил революцию, а те, кто хочет приписать авторские права на революцию другим, тем самым унижают армянский народ.
«Те, кто хочет вмешать сюда Сороса или что-то другое, они всего лишь хотят оскорбить достоинство армянского народа. Армянский народ бросил этих людей на свалку истории, советую им наслаждаться местом, где они оказались в результате исторического правосудия», – отметил премьер.