Հայաստանում 2019 թվականի հունվար-հուլիսին արտադրվել է 4 մլրդ 302.4 մլն կՎտ ժամ էլեկտրաէներգիա, ինչը 2018 թ-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 5%-ով։
Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն, այս տարվա յոթ ամիսներին ՋԷԿ-երի արտադրությունը նվազել է 19.5%-ով և կազմել 1 մլրդ 508.2 մլն կՎտ ժամ, ջերմային էներգիայի արտադրությունը՝ 33.3%-ով՝ կազմելով 16.6 հազար հեգաջոուլ:
Ինչ վերաբերում է ՀԷԿ-երին, արտադրության ծավալներն ավելացել են 5%-ով՝ կազմելով 1 մլրդ 581.2 մլն կՎտ ժամ։
Հայաստանի ատոմային էլեկտրական կայանն (ՀԱԷԿ) էլ արտադրել է 1 մլրդ 203.5 մլն կՎտ ժամ էլեկտրաէներգիա, ինչը 2018թ-ի հունվար-հուլիսի համեմատ 5.2%-ով ավելի է:
Նշենք նաև, որ 2019թ-ի յոթ ամիսներին հանրապետությունում արևային էլեկտրակայաններն արտադրել են 7.5 մլն կՎտ ժամ էլեկտրաէներգիա՝ 2018 թվականին նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճելով 3 անգամ, իսկ հողմային էլեկտրակայանների կողմից էլ արտադրվել է 2 մլն կՎտ ժամ էլեկտրաէներգիա՝ աճելով 2 անգամ։

Electricity generation drops in Armenia in seven months
A total of 4 billion 302.4 million kilowatt-hours of electricity were generated in Armenia in the first seven months of 2019, down by 5% from the same period of 2018, Armenia's National Statistical Committee revealed.
According to the latest figures, electricity generation at thermal power plants dropped by 19.5% to 1 billion 508.2 million kilowatt-hours in January-July. Some 16.6 thousand gigajoules of thermal energy were produced in the country in seven months, a decrease of 33.3% from 2018.
Meantime, power generation at hydropower plants increased by 5% to 1 billion 581.2 million kWh in the reporting period.
In January-July 2019, Armenia’s Nuclear Power Plant (NPP) generated 1 billion 203.5 million kilowatt-hours of electricity, a rise of 5.2% against the same months of 2018.
Electricity generation at solar power plants stood at 7.5 million kWh in the first seven months of this year, securing a 3-fold growth from the same period last year.