Լևոն Արոնյանը դուրս է մնացել Ռուսաստանի Խանտի Մանսիյսկ քաղաքում անցկացվող շախմատի աշխարհի գավաթի խաղարկությունից:
ՀԱՕԿ լրատվականի փոխանցմամբ՝ քառորդ եզրափակիչում հայ գրոսմայստերը թայ-բրեյքում պարտվել է ֆրանսիացի Մաքսիմ Վաշյե-Լագրավին: Դիմակայության առաջին և երկրորդ դասական պարտիաներում հաղթող չէր եղել:
Հայաստանի մյուս 3 ներկայացուցիչները ևս դուրս են մնացել պայքարից: Ռոբերտ Հովհաննիսյանը եւ Հայաստանի գործող չեմպիոն Արման Փաշիկյանը չեն հաղթահարել առաջին շրջանի արգելքը, իսկ Սերգեյ Մովսեսյանը երկրորդ շրջանում պարտվել էր չինացի Դին Լիրենին:

Levon Aronyan dropped out of the FIDE World Cup
Armenian grandmaster Levon Aronian dropped out of the FIDE World Cup being held in Khanty-Mansiysk, Russia. As the National Olympic Committee reports, the lost the game to Maxime Vachier-Lagrave at a tie-break of the quarterfinals round.
Two other representatives of Armenia Robert Hovhannisyan and Armenian champion Arman Pashikyan dropped out of the competition in the first round, while Sergey Movsesyan lost to Ding Liren of China in the second round.
Chess World Cup 2019 is a 128-player single-elimination chess tournament taking place from 9 September to 4 October. The finalists of the tournament will qualify for the Candidates Tournament for the World Chess Championship 2020.