Գլխավոր դատախազ. Վկաների պաշտպանությունն իսկապես շատ կարևոր խնդիր  է
ՀՀ նախկին ոստիկանապետ Հայկ Հարությունյանը «Մարտի 1»-ի գործով վկայի կարգավիճակ է ունեցել։ Լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը։
Ընդհանրապես, խոսելով վկաների պաշտպանության մասին, դատախազն ասաց․ «Դա իսկապես շատ կարևոր խնդիր է, և մեր երկրում այսօր մենք այդ ինստիտուտը զարգացնելու խիստ անհրաժեշտություն ունենք: Մենք Հայաստանի քրեական դատավարության օրենսգրքում նախատեսել ենք այդպիսի պաշտպանության կամ անվտանգության միջոցներ, սակայն դրանց կառուցակարգեր երբեք նախատեսված չեն եղել, գործնականում բազում բարդություններ են առաջացել: Ներկայումս օրենսդրական փաթեթն առկա է և հույս ունենք, որ դրա կիրառման արդյունքում կիրացվեն այդ պաշտպանության միջոցները: Դրա համար անհրաժեշտ նյութական և տեխնիկական բազա կապահովվի, որ հնարավոր լինի ցանկացած քրեական գործով պաշտպանության անհրաժեշտություն ունեցող վկաների անվտանգությունն ապահովել»:
Հարցին, թե կոնկրետ քայլեր արվո՞ւմ են «Մարտի 1»-ի գործով այլ վկաների անվտանգությունն ապահովելու համար, Ա. Դավթյանն ասաց, որ այն քայլերը, որ արվել ու արվում են, ըստ էության, գաղտնիության ռեժիմով իրականացվող  քայլեր են, որոնք պարտավոր են օպերատիվ մարմիններն ուղղակի իրականացնել:
Հարցին, թե այն լրագրողները, որոնք հրավիրվել են հարցաքննության, պարտավո՞ր են բացահայտել իրենց աղբյուրը, եթե չբացահայտեն, ի՞նչ է լինելու,  գլխավոր դատախազն ասաց, որ իրականացվելու են օրենքով սահմանված գործառույթներ։
«Ի տարբերություն իրենց մասնագիտական ունակություններն ու ընձեռած հնարավորությունները անբարեխիղճ օգտագործողների, իրավապահ մարմինները, ցավոք, այդ հարթությունում դեռևս բարոյական նորմերի ազդեցությանն են ապավինում։
Ես վստահ եմ, որ առաջիկայում անհրաժեշտությունը նաև հանրային ընկալման մեջ կլինի և դա կբերի օրենսդրական, իրավական լուրջ փոփոխությունների, որ որևէ մեկը չնստի հորինի ինչ-որ մի բան, կամ ինչ-որ մեկի հետ անձնական խնդիրներ լուծելու համար ինչ-որ հորինվածք տա լրատվամիջոցին և  արդյունքում թաքնվի գաղտնիությունը հրապարակելու կամ խոսքի ազատության իրավունքի տակ»,- նշեց Ա. Դավթյանը:
Գլխավոր դատախազն ասաց, որ այդ քրեական գործին ամենաօպերատիվն արձագանքել է պատասխանատվություն ունեցող իրավապահ մարմինը, և նրա ձեռք բերած տվյալներում այդպիսի տեղեկություններ չկան, որոնք հրապարակել են կոնկրետ լրատվամիջոցները:

Генпрокурор Армении: Защита свидетелей – это действительно очень важная проблема
У бывшего начальника Полиции Армении Айка Арутюняна по делу 1 марта был статус свидетеля, сообщил сегодня в беседе с журналистами генеральный прокурор РА Артур Давтян.
Говоря о защите свидетелей в целом, Давтян указал: «Это действительно очень важная проблема, и в нашей стране наблюдается сильная потребность в том, чтобы развивать этот институт. В Уголовно-процессуальном кодексе Республики Армения мы предусмотрели такие меры защиты или безопасности, однако институциональные основы для их применения предусмотрены не были, на практике создавалось множество проблем. В настоящее время законодательный пакет уже разработан, надеемся, что в результате его применения эти меры защиты будут осуществляться. Для этого будет обеспечена необходимая материально-техническая база, что позволит обеспечивать безопасность свидетелей, нуждающихся в защите, по любому уголовному делу».
На вопрос, предпринимаются ли шаги для обеспечения безопасности других свидетелей по делу 1 марта, Артур Давтян ответил: шаги, которые предпринимались и предпринимаются, – по сути, проводимые в режиме конфиденциальности мероприятия, которые просто обязаны проводить наши оперативные органы.
На вопрос, обязаны ли журналисты, которых пригласили на допрос, раскрывать свой источник, и что будет, если откажутся раскрывать, генпрокурор сказал: будут осуществлены предусмотренные законом функции.
«В отличие от недобросовестно использующих свои профессиональные умения и предоставленные возможности правоохранительные органы, к сожалению, на этой платформе все еще опираются на влияние нравственных норм.
Уверен, что в ближайшее время необходимость в этом будет и в общественном восприятии – и это приведет к серьезным законодательным, правовым изменениям, чтобы никто не сидел и ничего не выдумывал, или чтобы никто с целью решения личных вопросов не сливал в СМИ какие-то выдумки, прикрываясь правом на свободу слова или вопросом оглашения конфиденциальной информации», – отметил Давтян.
Генпрокурор сказал, что наиболее оперативно на уголовное дело среагировало соответствующий правоохранительный орган, и в добытых им данных не содержится информации, которую опубликовали конкретные СМИ (Armlur.am и Hayeli.am. – Прим.ред.).