«168 Ժամ» թերթի հետ զրույցում ռուսական «Ռեգնում» լրատվական գործակալության գլխավոր խմբագիր Մոդեստ Կոլերովը՝ անդրադառնալով ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ՀՀ կատարելիք այցի օրակարգին, ասել է. «Կարծում եմ՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այցը Հայաստան լինելու է բավականին սառը: Եկեք նաև հաշվի առնենք, որ Պուտինը չի գալիս Հայաստանի Հանրապետություն, այլ գալիս է ԵԱՏՄ Բարձրագույն խորհրդի նիստին: Այսինքն՝ օրակարգը ԵԱՏՄ-ն է, և հյուրընկալող կողմը պետք է իր օրակարգը ներկայացնի երկկողմ, որպեսզի պարզ դառնա՝ կլինի՞ երկկողմ բովանդակություն, թե՞ ոչ: Կարևորն այն է, որ հայկական կողմը հստակ օրակարգ ձևավորի»:
Նա առաջարկում է հայկական երկկողմ օրակարգը ճշտել ՀՀ իշխանություններից, պարզել, թե ինչպիսի՞ փաստաթղթեր են այդ մասով ներկայացնում ռուսական կողմին, ինչպիսի՞ օրակարգ են տեսնում երկկողմ հանդիպման համար, ի՞նչ հարցեր են կարևորում, ինչպե՞ս են աշխատում երկկողմ հարաբերությունների ուղղությամբ:
«Ասեք, թե որն է Ձեր օրակարգը, և ռուսական կողմը կորոշի, քանի որ ընդունող կողմը Դուք եք: Ասեմ, որ ռուսական կողմն անընդհատ կերպով հսկայական քաղաքական ավանս է տրամադրում:
Առաջինը եղավ այն ժամանակ, երբ վարչապետի պաշտոնը ստանձնելուց 4 օր անց ռուսական կողմը շարունակեց ռազմատեխնիկական ոլորտի բանակցությունները:
Շարունակաբար դա տեղի է ունենում, երբ Ռուսաստանն անտեսում է հայկական կողմի այս կամ այն հայտարարությունը, ինչպես հետախուզության մասին ուղերձները, կամ Փաշինյանի ու Միրզոյանի հայտարարություններն այն մասին, որ՝ Արցախը Հայաստան է:
Ի՞նչ է նշանակում այդ հայտարարությունը, դա նշանակում է՝ բանակցային գործընթացի ավարտ, դա նշանակում է, որ 20-ամյա բանակցային գործընթացը սխալ է եղել: Գուցե փոքր-ինչ կոպիտ հնչի, բայց կասեմ՝ եթե այդ ուղղությամբ որևէ գործընթաց չի նախաձեռնվում, եթե իշխող ուժից որևէ պատգամավոր նման օրենսդրական նախագիծ չի ներկայացնում, ապա դա պարզապես շատախոսություն է և ուրիշ ոչինչ: Փաշինյանը նույնիսկ այդ մասին խոսել էր ավելի գեղարվեստական կոնտեքստում, իսկ Միրզոյանը՝ ոչ: Նման շատ այլ հայտարարություններ բավարար են, որպեսզի Մոսկվան նեղանա, նյարդայնանա, անհանգստանա»:

«168 жам»: Это означает конец переговорного процесса – Модест Колеров
Главный редактор российского информационного агентства Regnum Модест Колеров в беседе с газетой «168 жам», касаясь повестки предстоящего визита президента России Владимира Путина в Армению, заявил:
«Думаю, что визит президента России Владимира Путина в Армению будет довольно прохладным. Давайте учтем также, что Путин приезжает не в Республику Армения, а для участия в заседании Высшего совета ЕАЭС. То есть, повестка – ЕАЭС, и принимающая сторона должна представить свою двустороннюю повестку, чтобы стало ясно, будет двустороннее содержание или нет. Важно, чтобы армянская сторона сформулировала четкую повестку».
Он предлагает уточнить армянскую двустороннюю повестку у властей Армении, выяснить, какие документы по этой части будут представлены российской стороне, какую повестку видят для двусторонней встречи, каким вопросам придают важность и как работают в направлении двусторонних отношений.
«Скажите, какая у Вас повестка, и российская сторона решит, поскольку принимающей стороной являетесь Вы. Хочу сказать, что российская сторона постоянно предоставляет колоссальный политический  аванс.
Первый был в то время, когда через четыре дня после вступления в должность премьер-министра, российская сторона продолжила переговоры в военно-технической сфере.
Это происходит постоянно, когда Россия игнорирует то или иное заявление армянской стороны, такие как месседжи о разведке или заявления Пашиняна и Мирзояна о том, что "Арцах – это Армения".
Что означает это заявление? Это означает конец переговорного процесса, означает, что 20-летний переговорный процесс был ошибкой. Возможно, это прозвучит немного грубо, но я скажу: если в этом направлении не предпринимается какой-либо процесс, если какой-то депутат от правящей партии не представляет такой проект, то это просто болтовня и ничего больше. Пашинян  говорил об этом даже в более художественном контексте, а Мирзоян – нет. Многих подобных заявлений достаточно, чтобы Москва обиделась, занервничала, забеспокоилась», - отметил он.