Ադրբեջանական, ռուսական փողերի լվացմամբ հայտնի Danske բանկի նախկին նախագահը մահացած է հայտնաբերվել
Երկու օր որոնումներից հետո Էստոնիայի ոստիկանությունը գտել է երկրի Danske բանկի նախկին նախագահ Այվար Ռեհի դին՝ իր պարտեզում։ Այս մասին գրում է հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Էստոնիայի Danske բանկը ներգրավված էր 2007 թ.-ից մինչև 2015 թվականները ռուսական ու ադրբեջանական փողերի լվացման խոշոր սկանդալի մեջ: Բանկի 10 աշխատակիցներ մեղադրվում էին փողերի լվացման մեջ, բայց Ռեհը նրանց մեջ չէր:
Էստոնական ԶԼՄ-ները հայտնում են, որ 56-ամյա Ռեհը, հավանաբար, ինքնասպանություն է գործել:
Նշվում է, որ մարտին էստոնական ամսագրին տված հարցազրույցում Ռեհն ասել էր, որ ինքը վստահ էր, որ բանկի մեխանիզմները համարժեք էին փողերի լվացումը կանխելու համար։ Չնայած սրան՝ խոստովանել էր իր պատասխանատվությունը։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Danske Bank-ի ներքին ուսումնասիրության արդյունքներով պարզվել է, որ 2007-ից 2015թթ.-ներին էստոնական մասնաճյուղով 15 հազար օտարերկրյաքաղաքացիներ իրականացրել են 9.5մլն գործարքներ, որը կազմել է 200 միլիարդ եվրո։ Այդ գործարքներն իրականացնող անձանցից 6200-ը ճանաչված են եղել «շատ կասկածելի»։
ԶԼՄ-ների հաղորդմամբ, էստոնական մասնաճյուղում միլիարդավոր անօրինական ռուսական ու նաև ադրբեջանական գումարներ են լվացվել, որոնց վերաբերյալ բացահայտումներ էր արել բրիտանական The Guardian-ը՝ իր «Ադրբեջանական լվացքատուն» հետաքննական հոդվածում։
The Guardian-ը գրել էր, որ Ադրբեջանի իշխող վերնախավը 2.9 մլրդ դոլարի գաղտնի ծրագիր է իրագործել՝ հայտնի եվրոպացիներին վճարելու, շքեղ ապրանքներ ձեռք բերելու և ոչ թափանցիկ բրիտանական ընկերությունների միջոցով փող լվանալու համար:

The former head of Danske Bank's arm in Estonia has been found dead days after he went missing.
Police had been searching for Aivar Rehe since he left his home in Tallinn on Monday, BBC News reports.
Mr Rehe was a witness in an ongoing money-laundering investigation, but not a suspect.
The bank is under investigation in several countries for payments of about €200bn (£177bn) through its Estonian branch between 2007 and 2015.
Mr Rehe headed Danske Bank's Estonian branch during that time.
Police had said on Monday that they feared for Mr Rehe's life, but added that they did not suspect third party involvement.
An Estonian police spokeswoman said on Wednesday: "The body of Aivar Rehe, who had been missing since 23 September, was found near his home this morning. The site had been checked previously. There is no sign of violence to the body and no indication of an accident."
A Danske spokesman said the bank was saddened by the news. "Our thoughts are with the family."
The bank is under investigation in countries including the Britain, Denmark, Estonia and the US over the suspicious payments.
The scandal centres on the branch's handling of money flowing from Russia, Azerbaijan, and Moldova.
International financier Bill Browder, one of Russian President Vladimir Putin's most public critics, has long alleged that Danske's Estonian branch was "one of the main conduits related to the fraud".
Danske Bank chief executive Chris Vogelzang said trust in the bank had collapsed since the scandal.
The high level of trust in Denmark, which enjoys a reputation as being one of the least corrupt nations, meant that there had been fewer incentives to control risks, which led to problems outside the Nordic region, Mr Vogelzang said.