«Հրապարակ». Կառավարական ամառանոցը հիմնանորոգում են, որ Փաշինյանն իր ընտանիքով տեղափոխվի այլ մասնաշենք
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Մենք օրեր առաջ լուր էինք ստացել, որ Կոնդի առանձնատների տնտեսությունում, այսինքն՝ կառավարական ամառանոցներում, որտեղ այժմ բնակվում են Նիկոլ Փաշինյանի և Արարատ Միրզոյանի ընտանիքները, թափով շինարարություն է ընթանում։ Մեր աղբյուրներից ճշտեցինք, որ հիմնովին նորոգվում է այն առանձնատունը, որտեղ ապրել է Սերժ Սարգսյանը։ Ընդ որում՝ թողել են միայն, կոպիտ ասած, շենքի պատերը, փոխվում են սենյակների դասավորությունը, դիզայնը, ամեն ինչ։
Քանի որ «Կոնդի առանձնատների տնտեսություն» ՊՈԱԿ-ի կառավարման լիազորությունն անցել է կառավարության աշխատակազմին, զանգահարեցինք կառավարություն։ Այնտեղից պատասխանեցին, որ 2019 թվականի ընթացքում ոչ միայն Սերժ Սարգսյանի, այլև ընդհանուր թվով 8 առանձնատուն՝ գումարած կաթսայատունը, ընթացիկ վերանորոգումների է ենթարկվում։
Հարցին, թե դա ինչով է պայմանավորված, ասացին․ «Պայմանավորված է ընթացիկ վերանորոգումներով, սա տնտեսություն է, որում մշտապես վերանորոգման խնդիրներ են առաջանում․ ջրահեռացում, բարեկարգում և այլն»։ Բնականաբար, հրաժարվեցին մեզ առավել մանրամասն տեղեկություններ տրամադրել, քանի որ ՀՀԿ-ն ժամանակին օրենսդրական փոփոխությամբ հասել էր նրան, որ բարձրաստիճան պաշտոնյաների կեցության և այլ ծախսերը չէին տրամադրում մամուլին։
Սակայն մենք պարզեցինք, որ սա ընթացիկ վերանորոգում չէ՝ ծախսվում է մոտ 2 միլիոն դոլար, առանձնատունը նորոգվում է, որպեսզի Նիկոլ Փաշինյանի ընտանիքը տեղափոխվի նոր մասնաշենք։ Հինը չեն հավանում, իսկ Սերժ Սարգսյանի ապրած շենքում առանց հիմնանորոգման չեն ցանկացել ապրել»:

«Грапарак»: Правительственная дача капитально ремонтируется для переезда семьи Никола Пашинян
Газета «Грапарак» пишет со ссылкой на свои источники, что в хозяйстве частных домов  Конда, то есть на правительственных дачах, где сейчас живут с семьями Никол Пашинян и Арарат Мирзоян, полным ходом идет строительство.  Как сообщили источники издания, капитально ремонтируется особняк, в котором раньше жил экс-президент Серж Саргсян. Причем, грубо говоря, от дома остались только стены, меняется абсолютно все – дизайн, расположение комнат.
«Поскольку управление ГНКО "Хозяйство частных домов Конда" перешло к аппарату правительства, мы позвонили в правительство. Там ответили, что в течение 2019 года будут отремонтированы не только дом, где жил Серж Саргсян, но и 8 частных домов, в том числе и котельная.
На вопрос, чем это обусловлено, нам ответили: "Обусловлено текущими ремонтами, это хозяйство, в котором постоянно возникают проблемы ремонта: водоотвод, благоустройство и так далее".
Естественно, нам отказались предоставить более подробную информацию, поскольку Республиканская партия Армении в свое время благодаря законодательному изменению достигла того, что информация о расходах на проживание высокопоставленных лиц и других затратах не предоставляются средствам массовой информации.
Однако мы выяснили, что это вовсе не текущий ремонт – на ремонт потратят около 2 млн. долларов. Особняк капитально ремонтируется, чтобы Никол Пашинян переехал с семьей в новый корпус.
Старый им не нравится, а в доме, где жил Серж Саргсян, они не захотели жить без капитального ремонта», - пишет газета.