Շաբաթվա ընթացքում Ադրբեջանը հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակել է շուրջ 1600 կրակոց
Սեպտեմբերի 22-ից 28-ն ընկած ժամանակահատվածում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում հակառակորդը խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը ավելի քան 150 անգամ, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակելով շուրջ  1600 կրակոց: Այս մասին հյատնում են Արցախի ՊԲ-ից։
Ըստ աղբյուրի՝ բացի հրադադարի ռեժիմի խախտումներից, սեպտեմբերի 22-ին՝ ժամը 16:15-ի սահմանում, արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հարավարևելյան հատվածում տեղակայված մարտական դիրքերից մեկի ուղղությամբ հակառակորդը ձեռնարկել է դիվերսիոն ներթափանցման փորձ:
ՊԲ դիրքապահ անձնակազմի հմուտ գործողությունների արդյունքում՝ հակառակորդը, չեզոք գոտում թողնելով մեկ դիակ, հետ է շպրտվել իր ելման դիրքերը:
Շաբաթվա ընթացքում հակառակորդը դիմել է նաև օդային սադրանքի, որը նույնպես հաջողությամբ կանխվել է ՊԲ զինծառայողների կողմից: Մասնավորապես սեպտեմբերի 25-ին՝ ժամը 10:15-ի սահմանում, ՊԲ հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանումները Ակնայի հատվածում խոցել են հետախուզական թռիչք իրականացնող հակառակորդի «ORBITER-2» տիպի անօդաչու թռչող սարքը:
ՊԲ-ի առաջապահ զորամասերը վստահորեն հսկում են Արցախի օդային և ցամաքային սահմանները և շարունակում իրենց կամքը պարտադրել հակառակորդին:

Azerbaijani military violated the ceasefire regime along the Artsakh-Azerbaijan Line of Contact around 150 times in the past week, the country’s Defense Ministry said in an official statement on Saturday.
In the period from September 22-28, the adversary fired more than1,600 shots towards the Armenian defense positions from firearms of different calibers, the ministry added.
According to the source, apart from the mentioned ceasefire violations, on 22 September, at around 4:15pm Azerbaijani military attempted a subversive attack on the contact line with Artsakh. As a result of the counteractions by the Defense Army’s personnel, the adversary was pushed back, leaving a dead body in the no man’s land.
Over the past week the adversary attempted air provocation that was effectively prevented. On September 25, at 10:15, the Artsakh air-defense units shot down Orbiter 2 drone of the adversary that was conducting a reconnaissance mission.
Defense Army frontline units confidently control the land and air borders and continue inflicting their will on the adversary, the source added.