«WCIT» նվագախումբը համախմբել է ավելի քան 100 երաժշտի
Երևանում հոկտեմբերի 6-9-ին կայանալիք ՏՏ 23-րդ համաշխարհային համաժողովի բացումը կազդարարվի մեգանախագծով։
Համաժողովի հանրային կապերի խմբից հայտնում են, որ միջոցառմանն ընդառաջ ձևավորվել է նվագախումբ, որն առաջին անգամ բեմ կբարձրանա «WCIT-2019»-ի հանդիսավոր բացման նպատակով և ի շարս համաշխարհային գլուխգործոցների, պատմության մեջ առաջին անգամ կկատարի նաև արհեստական բանականության ստեղծած երաժշտությունը։ Այնուհետև համերգային ծրագրով հանդես կգա Գրեմիի մրցանակակիր DJ Արմին վան Բյուրենը: Համերգը կկայանա հոկտեմբերի 6-ին, ժամը 20:00-ին, Հանրապետության հրապարակում։ Նվագախմբի երաժիշտներն արդեն Հայաստան են ժամանում, գլխավոր փորձը տեղի կունենա հոկտեմբերի 5-ին։
«WCIT» նվագախումբը համախմբում է ավելի քան 100 երաժիշտ, 30-ը՝ Հայաստանից։ Մյուսները ներկայացնում են նախորդ տարիներին «WCIT» համաժողովները հյուրընկալած 14 երկրները. Կանադա, Նիդերլանդներ, Մալայզիա, ԱՄՆ, Հունաստան, Թայբեյ, Իսպանիա, Ճապոնիա, Ֆրանսիա, Դանիա, Մեքսիկա, Բրազիլիա, Ավստրալիա, Հնդկաստան։
Համերգը ղեկավարելու է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը։ Համերգային ծրագրում ներառված է վերոնշյալ 14 երկրները խորհրդանշող ու հայ կոմպոզիտորների լավագույն ստեղծագործություններից կազմված շար։ Հրապարակին հարակից շենքերին կպրոյեկտվեն նշված 15 երկրները խորհրդանշող տեսարաններ։
«Մենք ի սկզբանե նպատակ ենք դրել անմոռանալի ու նշանակալից դարձնել Երևանում տեղի ունեցող ՏՏ համաշխարհային համաժողովը․ սա այն անակնակալներից է, որ պատրաստել ենք միջազգային հանրության համար՝ ցույց տալու հայերի նորարար միտքը։ Ինչպես հայտնի է, երաժշտությունը գրելու է արհեստական բանականությունը, որին մենք արհեստական տաղանդ ենք ասում: Մենք ապացուցում ենք, որ աշխարհի կենտրոնն այնտեղ է, որտեղ տաղանդ ու նորարարություն կա, այս դեպքում՝ Երևանի սրտում, Հանրապետության հրապարակում»,- նշել է Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը։
«WCIT 2019» ՏՏ համաշխարհային համաժողովը տեղի կունենա Երևանում, հոկտեմբերի 6-9-ին։ Համաժողովը հյուրընկալվում է Հայաստանում՝ ՀՀ կառավարության բարձր հովանու ներքո և աջակցությամբ։ ՏՏ համաշխարհային համաժողովը հիմնադրել է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և ծառայությունների համաշխարհային դաշինքը։ Համաժողովը կազմակերպում է Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը։

On the evening of October 6, Yerevan’s iconic Republic Square will set the scene for WCIT 2019’s opening ceremony. Spectators will be treated to an unprecedented concert blending human and computer talent like never before, WCIT's Public Relations Team reported.
The orchestra was created to perform for the first time at the WCIT 2019 opening ceremony. Grammy award winning DJ Armin Van Buuren will perform. The orchestra musicians are already arriving in Armenia (video). The main rehearsal for the performance will be on October 5.
The WCIT Orchestra, composed of musicians from 15 countries, which have hosted the forum in the past 40 years will perform on stage the music composed by AI in real time. The orchestra will have 100 musicians, including 30 from Armenia. The participating host nations include Canada, the Netherlands, Malaysia, the United States, Greece, Taipei, Spain, Japan, France, Denmark, Mexico, Brazil, Australia and India.
The concert will be performed under the baton of Maestro Sergey Smbatyan, the Artistic Director, and Principal Conductor of the Armenian State Symphony Orchestra. The Orchestra will be accompanied by an AI software whose programmed to incorporate the musical DNA of all 15 countries, including uniquely Armenian compositions. Renowned Armenian composer Aram Khachaturyan’s most acclaimed composition, The Sabre Dance, will be brought into the digital age, with awe-inspiring 3D mapping projected onto Republic Square.
“Initially, we have intended to make the IT World Congress in Yerevan an unforgettable and remarkable event: this is one of the surprises we have prepared for the international community to show the Armenian innovative thought. As it is known, the music will be composed by artificial intelligence, which we call artificial talent. We prove that the center of the world is where there is talent and innovation, in this particular case in Yerevan’s heart, in the Republic Square,” said the president of the Union of Advanced Technology Enterprises (UATE), Alexander Yesayan.
WCIT 2019 will be held in Yerevan on October 6-9, 2019. The Congress is hosted by Armenia with the support and under the high patronage of the Government of the Republic of Armenia. The World Congress on Information Technology (WCIT) was established by the World Information Technology and Services Alliance (WITSA). Its main organizing body is the Union of Advanced Technology Enterprises (UATE).