«Փաստ». Գազի գինը թանկանալու է, հարցն այն է, թե որքան
«Փաստ» թերթը գրում է. «Տևական ժամանակ է, ինչ մամուլում տեղեկատվություն է շրջանառվում, որ առաջիկայում ՀՀ մատակարարվող ռուսական գազի գինը կբարձրանա։ Երեկ ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը ասել էր, թե գազի գնի՝ 30 տոկոսով բարձրանալու մասին տեղեկությունները չեն համապատասխանում իրականությանը: Միևնույն ժամանակ, հարցին՝ հաջորդ տարվա համար կբարձրանա՞ գազի գինը, փոխվարչապետն արձագանքել է. «Չեմ կարող դեռ պատասխանել, հուսով եմ, որ ոչ»։ Մհեր Գրիգորյանն ասել է նաև, որ գազի գնի վերաբերյալ բանակցությունները կավարտվեն մինչև տարեվերջ։
Սա, ըստ էության, հետաքրքիր մեկնաբանություն է, հատկապես այն առումով, որ հերքվում է կոնկրետ 30 տոկոսով թանկանալու տեղեկությունը: Բանն այն է, որ, «Փաստ» թերթի տեղեկություններով, 2020 թվականի հունվարի 1-ից գազը թանկանալու է, այդ թվում՝ արդեն նաև ազգաբնակչության համար: Միայն թե մնում է պարզել, թե որքան է թանկանալու:
Մեր աղբյուրները պնդում են, որ ռուսական կողմը նախատեսում է գազի գինը բարձրացնել 38-40 տոկոսով, ինչը շատ լուրջ թանկացում է և չի կարող վնաս չհասցնել թե՛ սոցիալական առումով, թե՛ ՀՀ ողջ տնտեսության վրա ազդեցության։
Թերթի տեղեկություններով, ՀՀ իշխանությունները նշված բանակցություններում փորձում են հասնել այնպիսի փոխզիջման, որ թանկացումը լինի ոչ ավելի, քան 20-25 տոկոս: Իսկ սա արդեն, չնայած փաստացի թանկացմանը, հնարավոր կլինի մատուցել որպես մեծ ձեռքբերում և ընդգրկել հաջորդ «100 փաստի» մեջ: Մի խոսքով, կարծես այլևս որևէ կողմ չի հերքում, որ գազը թանկանալու է: Հարցն այն է, թե որքան»:

«Паст»: Газ подорожает, вопрос в том, насколько
Газета «Паст» пишет, что уже длительное время в прессе муссируются сведения о повышении цен на поставляемый в Армению российский газ. Вчера вице-премьер Мгер Григорян заявил, что сведения о повышении цен на газ на 30% не соответствует действительности. В то же время на вопрос, повысится ли цена на газ в будущем году, вице-премьер ответил: «Не могу сказать, надеюсь, что нет». Мгер Григорян также сообщил, что переговоры по вопросу цена на газ завершатся до конца года.
Это, по сути, интересный комментарий, особенно в том смысле, что опровергается информация о повышении конкретно на 30%. Дело в том, что по сведениям издания, с 1-го января 2020 года газ подорожает, в том числе также для населения. Остается лишь выяснить, насколько повысится.
«Наши источники утверждают, что российская сторона предусматривает повысить цену на 38-40%, что является очень серьезным подорожанием, и не может не нанести вреда и в социальном плане, и всей экономике Армении.
По нашим сведениям, власти Армении пытаются на переговорах достичь такого компромисса, чтобы повышение составило не больше 20-25%. А это уже, несмотря на фактическое подорожание, можно будет представить как большое достижение и включить в следующие "100 фактов". Одним словом, кажется, ни одна сторона больше не опровергает, что газ подорожает. Вопрос в том, насколько», - пишет газета.