Հասան Ռոհանին ԵԱՏՄ ներդրողներին հրավիրում է օգտվել Իրանի տարածքով տարանցման հնարավորություններից
Այսօր Եվրասիական տնտեսական միության Բարձրագույն խորհրդի նիստում Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Հասան Ռոհանին իր ելույթում նշեց՝ ուրախ է, որ իրեն հնարավորություն է տրվել մասնակցելու այս նիստին, որը կայանում է հրաշալի պատմական քաղաքում՝ Երևանում։
Նրա խոսքով՝ ԵԱՏՄ-ի Բարձրագույն խորհրդի նիստը հնարավորություն է տալիս կարծիքներ փոխանակելու միջազգային և տարածաշրջանային հարցերի վերաբերյալ։ Նա հույս հայտնեց, որ քննարկումները կբերեն արժեքավոր արդյունքների:
Հասան Ռոհանին ասաց, որ բոլոր երկրները պարտավոր են դեմ հանդես գալ միակողմանիությանը, հանդես գալ միջազգային պարտավորություններին համապատասխան՝ խաղաղության, անվտանգության, կայունության և միջազգային կարգի պահպանման նպատակով։
«Որոշ երկրների, այդ թվում` Իրանի հանդեպ ԱՄՆ-ի թշնամական ու միակողմանի գործողությունները հանգեցրին դաժան ու անմարդկային պատժամիջոցների: Վերջին տարիներին ԱՄՆ-ը հետապնդում է մի շարք երկրների, այդ թվում՝ Ռուսաստանին, ինչպես նաև իր որոշ դաշնակիցների։ Այն միակողմանի մոտեցում է ցուցաբերում՝ ոտնահարելով միջազգային պարտավորություններն ու խախտելով երկկողմ համաձայնագրերը»,- ասաց Իրանի նախագահը։
Ինչ վերաբերում է ԵԱՏՄ-ին, Հասան Ռոհանին նշեց, որ Իրանի և ԵԱՏՄ-ի միջև ստորագրված ազատ առևտրի գոտու մասին համաձայնագիրը մի քայլ է, որն ուղղված է բազմակողմանի առևտրային կառույցների ամրապնդմանը։
Նրա խոսքով՝ Իրանի աշխարհագրական դիրքը թույլ է տալիս իրականացնել տարանցում տարբեր ուղղություններով։ Հասան Ռոհան նշեց, որ ԵԱՏՄ ներդրողներին հրավիրում է օգտվել այդ հնարավորություններից:

Хасан Роухани приглашает инвесторов ЕАЭС использовать возможности транзита через Иран
Президент Ирана Хасан Роухани в своем выступлении на заседании Высшего совета Евразийского экономического союза отметил, рад, что предоставлена возможность принять участие в данном заседании, которое проходит в прекрасном историческом городе Ереване.
По его словам, заседание Высшего совета ЕАЭС предоставляет возможность обменяться мнениями по ряду международных и региональных вопросов. Он выразил надежду, что обсуждения приведут к ценным результатам.
Х. Роухани отметил, что все страны обязаны выступать против односторонности и в соответствии со своими международными обязательствами, обязанностями в целях поддержания мира, безопасности, стабильности и международного порядка.
«Сопротивление и противодействие некоторых стран, включая Исламскую республику Иран, враждебным и односторонним действиям США привели к жестким и бесчеловечным санкциям. В последние годы США преследуют многие страны, включая Китай и Россию, и даже некоторых своих союзников, применяя односторонний подход, игнорируя международные обязательства и соглашения, и нарушая двусторонние соглашения. Мы считаем, что международное сообщество должно противодействовать враждебному и одностороннему подходу США», – отметил президент Ирана.
Что касается ЕАЭС, Хасан Роухани отметил, что подписанное между Ираном и ЕАЭС Соглашение о зоне свободной торговли выражает всеобъемлющее конструктивное видение ИРИ в сочетании с твердой политической волей для содействия развитию двусторонних и региональных торгово-экономических отношений, реализация Соглашения рассматривается как шаг, нацеленный на укрепление многосторонних торговых структур.
«Географическое положение Ирана позволяет осуществлять транзит через континенты Европы и Азии, на запад, восток, север и юг. Мы стремимся использовать эту возможность для содействия устойчивому развитию страны и экономической интеграции других стран региона», – отметил Х. Роухани.
Хасан Роухани отметил, что приглашает инвесторов ЕАЭС использовать предлагаемые возможности и льготы.