Երբ ուսուցչուհին տեգում է, բայց չի հասկանում՝ «ինչպես բոլորը»
Օգոստոսի վերջին ուշադրությունս գրավեց ՀՀԿԳՍՄՆ ֆեյսբուքյան էջում հերթական պատմություն՝ ուսուցչի հաջողության մասին։ Հետաքրքրեց, թե ինչն է համարում ուսուցչուհին հաջողություն ու ինչն է այդքան արտառոց, որ տեղ է գտել չորս ոլորտ միավորող նախարարության պաշտոնական էջում, որտեղ պիտի խոսվի նախարարության քաղաքականության մասին։ Քանզի, այո՝ նախարարությունը քաղաքական կառույց է։ Քաղաքական, ոչ՝ կուսակցականացված։ Նախարարության պաշտոնական էջը պիտի ներկայացնի այս չորս ոլորտների զարգացման քաղաքականությունը։ Իսկ թե որտեղ ինչ համերգ է,  ասենք, Տոմսարկղից էլ կարելի է իմանալ...։
Ինչևէ, ելնելով վերոգրյալից, պատմությունը, որն ընտրվում է նախարարության կողմից, հավանության է արժանացած, արտահայտում է նախարարության մոտեցումները, սկզբունքները, քաղաքականությունը։
Պատմությունը մոտավորապես այսպիսին է. «Աշակերտս ուներ մտավոր հետամնացության խնդիր: ... Ամենահետաքրքիրն այն է, որ իմ աշակերտը, ամենակարևորը, իրեն միշտ կարևորված էր զգում և դասի վերջում, երբ սովորածը ցույց էր տալիս քարտեզի վրա, արժանանալով դասընկերների ծափողջուններին, երջանկությունից փայլում էր»։
Ներառական կրթության մասով գրել եմ՝ այն սխալ կերպ է կիրառվում ՀՀ-ում։ Ու ամենայն հավանականությամբ կիրառվում է, որովհետև լրացուցիչ ֆինանսավորում է ստանում։ Սակայն երեխաները, ովքեր կրթություն ստանալու ինչ-ինչ խնդիրներ ունեն, կորում են դասարանում, քանի որ չեն ստանում մասնագիտական հենց այն օժանդակությունը, որ անհրաժեշտ է իրենց։ Դպրոցը այս երեխաների համար լուծում է ոչ թե ուսման, այլ ընդամենը սոցիալիզացիայի խնդիր։
Եթե լուծում է։
Մտավոր հետամնացություն ունեցող երեխան պիտի սովորի հատուկ դասագրքերով, հատուկ մեթոդներով, հատուկ դանդաղությամբ։ Նրան առանձնահատուկ մոտեցում ցուցաբերելու համար ուսուցչուհին կամ պիտի անտեսի մյուսներին, կամ պիտի գտնի ինչ-որ ինքնախաբկանքի նշան՝ այն է՝ ծափերը։ Եթե երեխան սովորում է հանրակրթական դպրոցում, ապա ինչու առանձնացնել ծափերով, մի բան, ինչը մյուս երեխաների համար հեշտ ընկալելի ու հասանելի է։ Ինչու ծափերով առանձնացնել մի երեխայի, ով եկել է այս դասարան չտարբերվելու մյուսներից։ Ինչու է ուսուցչուհին իր «հաջողության պատմությունը», որ տեգել է «ինչպեսբոլորը», դնում նախարարության էջում ու սպասում ծափերի։
Ծնողները վախենում են խոսել այս դասարանների մասին՝ չիցե թե մտածեն, թե իրենց դեմ են ուրիշի՝ խնդիրներ ունեցող երեխաներին։ Ու անջրպետը ավելի է խորանում։
Ի դեպ՝ նախարարության էջը և նախարարը այդպես էլ անպատասխան թողեցին ուսուցչուհու շարադրության տակ իմ հարցադրումները։
Ձևը կա՝ խորանալ պետք չէ, չէ՞։
Անահիտ Ոսկանյան .- Յուրաքանչյուր երեխայի պիտի առանձնահատուկ վերաբերմունք լինի, ընդ որում՝ դա պիտի անել այնպես, որ հասցնես դասապրոցեսն ու ուսպլանը։ Իսկ ծափերը հակամանկավարժական են։
Anush Hambardzumyan.- Անահիտ Ոսկանյան բնականաբար դասը կազմակերպելիս հաշվի է առնվում ամեն ինչ: ԿԱՊԿՈւ երեխային քաջալերելու,թև տալու համար ծափողջունումը ,երբ ինքնաբուխ է հակամանկավարժական համարել չեմ կարող:
Անահիտ Ոսկանյան.- Իսկ ինչ կա ծափահարելու։ Շեշտելու, որ նորմալ պրոցես չի՞ ։ Ի դեպ, ասեմ, որ պատահական մարդու հետ չեք խոսում՝ ես մեթոդաբան եմ, ուսուցիչ վերապատրաստող։
Anush Hambardzumyan.- Անահիտ Ոսկանյան ուրախ եմ: Ինչ եք կարծում ,երբ աշակերտները իրենք են զգում իրենց դասընկերոջ գրանցած հաջողությունը և քաջալերման ձև դրսևորում ,դրանում անորմալ երևույթ կարող ենք նկատել? Ներեցեք իհարկե,բայց այս դեպքում Ձեզ հետ համակարծիք չեմ:
Anahit Araqelyan.- Անահիտ Ոսկանյան վատ է որ աշակերտը գնահատելու բնավորություն ձեռք բերի. Էդպես փոխադարձ հարգանքն էլ կամրանա. Ես ողջունում եմ դա
Անահիտ Ոսկանյան.- Ափսոսում եմ, որ ևս մի ուսուցչուհի չի վերլուծում իրավիճակը։ Արայիկ Հարությունյան Arayik Harutyunyan (լռություն), միացեք «ծափերին»։ Եթե ոչ, ապա ինչու եք ձեր էջին դնում թեմաներ, բայց չեք մասնակցում քննարկմանը։
Ձևական կողմը միայն ձևականներին է հետաքրքիր։ Նաև՝ հետաքրքիր է իմանալ՝ իսկ ինչ կարիքներ ունեն հատուկ կարիքով երեխաները։ Ինչ մասնագետներ են ներառնված, որպեսզի նրանց հնարավորությունները լիարժեք օգտագործվի՝ առանց մյուսների դասապրոցեսը խանգարելու։
Ամենևին գաղտնիք չէ, որ ուսուցիչը հասցնում է աշխատել դասարանի միջին օղակի հետ՝ և առավել լավ սովորողները, և առավել վատ սովորողները հիմնականում դուրս են մնում ուշադրությունուից, որովհետև ուսուցիչը պիտի հասցնի դասը՝ նշված ժամանակում։
Այնպես որ՝ ես գտնում եմ, որ ներառական կրթությունը խախտում է և հատուկ կարիքավորների, և մյուսների՝ որակյալ ու համապարփակ ուսուցում ստանալու իրավունքը։
Իսկ դատելով ուսուցիչների քանակից՝ հաստատ մի առարկան մի ուսուցիչ է վարում։
Արայիկ Հարությունյան Arayik Harutyunyan... (կրկին՝ լռություն)։
Պետք չէ ընկնել մոդայի հետևից և անել բաներ, ինչը չի բխում երեխայի իրավունքից։ Ես հասկանում եմ, որ ներառական կրթությունը վարկավորվում է, բայց դա էական չէ այս դեպքում։
Anush Hambardzumyan.- Գիտեք հիմա դուք խոսում եք այլ տեսանկյունից:Ես կարող եմ հակառակը ասել: Հանրակրթական դպրոցում համընդհանուր ներառումը ոչ մի խոչընդոտ չի ունենա ,եթե այդ առաջինը գիտակցում են ուսուցիչները և ծնողները : Գործը նվիրում է պահանջում: Դժվար է ,բայց հաճելի, երբ գրանցում ես հաջողությունը:Դասը կարելի է այնպես կազմակերպել ,որ դասապրոցեսից դուրս չմնա ոչ մի աշակերտ:Վստահաբար կարող եմ ասել կստացվի այդ,եթե ուսուցիչները ցանկանան:
Անահիտ Ոսկանյան.- Դպրոցը նախ ևա առաջ կրթական ինստիտուտ պիտի լինի, ոչ թե սոցիալիզացման։
Իսկ ներառումը՝ որպես հասարակության լիիրավ անդամների, պիտի այլ մեթոդներով անել։
Ինչ եք իդեալիստական - դեմագոգիկ թոզ փչում։ Դուք հասցնում եք դասապրոցեսում աշխատել և ընդհանուր, և անհատական, և հատուկ կարիք ունեցողների հետ, որպեսզի տանը աշխատանք չմա՞։
Սիրուն շարադրություններ ես էլ կարող եմ գրել։
Anush Hambardzumyan.- Անահիտ Ոսկանյան անկեղծ ձեր ընդնիմությունը չեմ հասկանում ինչումն է,եթե մենք գործ ունենք կազմակերպված ուսուցիչների հետ:Հարգելիս այո մի գուցե ձեր ասածը ճիշտ է ,բայց այն դեպքում ,երբ ուսուցիչը անգամ չգիտի ինչ գործ ունի դասարանում:Ցավով պետք է նշեմ մեր օրերում կան նման դեպքեր: Շատ ավելի հաճելի կլիներ լինեիք հանդուրժող և նման մոտե մատեցմբ էլ վերապատրաստեիք մեր ուսուցինչերին: Լավ մնացեք,ձեր մոտեցմամբ ամեն ինչ պարզ է: Իսկ եթե առավել մոտիկից եք ուզում իմ գործունեությանը ծանոթ լինել,սիրով հրավիրում եմ իմ դպրոց:
Անահիտ Ոսկանյան.- Բանն այն է, որ ես մասնագետ եմ, մեթոդաբան։ Հանդուրժողականությունը երեխայի իրավունքից վեր չէ, ու նորմալը բացասականի համեմատության հետ չէ։
Հ.Գ.- Ամենայն անկեղծությամբ հավատում եմ, երբ ուսուցչուհին ասում է՝ «չեմ հասկանում ձեր ընդդիմությունը»։ Ես համենայն դեպս այս պատմությունը պատմեցի թարգմանիչների, ծնողների, լրագրողների... Ու բոլորը զարմացան՝ իբր ծափերը ինչ, որ ավելի՞ առանձնացնեն այդ երեխային...
Իսկ որ կրթության նախարարը չունի ուսումնասիրություններ և սկզբունքային մոտեցումներ ու ընդամենը կրկնում է, ինչ կա՝ շատ ցավալի է։ Կրկին ոլորտը քաղաքական խաղերի ու կուսակցությունների ներկայացման է մասնակցում։ Իսկ դիդակտիկան չկա ու չկա։

В конце августа мое внимание привлекла очередная история на странице министра образования, науки, культуры и спорта Армении в Facebook – об успехе учителя. Заинтересовало, что учительница считает успехом и что в этом такого необычного, что оказалось на официальной странице объединяющей 4 сферы министерства, где должно говориться о политике ведомства. Ибо да – министерство является политической структурой. Политической, а не превращенной в партийную. Официальная страница министерства должна представлять политику развития этих 4 сфер. А где и какой концерт, скажем, можно узнать и в билетной кассе…
Так или иначе, исходя из вышеизложенного, история, выбранная министерством, получила одобрение, отражает подходы, принципы, политику министерства.
История приблизительно такова: «У моего ученика была проблема умственной отсталости. ... Самое интересное в том, что мой ученик, самое главное, всегда чувствовал себя важным и в конце урока, когда показывал выученное на атласе, удостаиваясь аплодисментов одноклассников, сиял от счастья».
Касательно инклюзивного образования писала – оно неправильно применяется в Армении. И, по всей вероятности, применяется, потому что получает дополнительное финансирование. Однако дети, у которых есть те или иные проблемы с получением образования, теряются в классе, потому что они не получают именно ту профессиональную помощь, которая им необходима. Школа для этих детей решает проблему всего лишь социализации, но не образования.
Если решает.
Ребенок с умственной отсталостью должен учиться по специальным учебникам, специальным методам, с особой медлительностью. Для применения к нему специальных подходов учитель должен либо игнорировать других, либо найти какой-то знак самообмана – те же аплодисменты. Если ребенок учится в общеобразовательной школе, то почему выделять аплодисментами то, что легко доступно и воспринимаемо для других детей? Почему аплодисментами выделять ребенка, который пришел в этот класс, чтобы не отличаться от других? Почему учительница свою «историю успеха», которую сопроводила тегом «как все», размещает на странице министерства и ждет аплодисментов?
Родители боятся говорить об этих классах – чтобы вдруг не подумали, что они против других детей – с проблемами. И этот барьер углубляется.
Кстати, страница министерства и министр оставили без ответа мои вопросы под сочинением учителя.
Форма – есть, углубляться не нужно, да?
Анаит Восканян: К каждому ребенку должно быть индивидуальное отношение, при этом делать это нужно так, чтобы не отставать от учебного процесса и учебного плана. Аплодисменты же – антипедагогичны.
Ануш Амбарцумян: Анаит Восканян, естественно при организации урока учитывается все. Я не могу назвать антипедагогичным одобрение аплодисментами, если они спонтанны, для поощрения, окрыления ребенка с потребностями в особых условиях образования.
Анаит Восканян: А к чему тут аплодировать? Чтобы подчеркнуть, что это – не нормальный процесс? Кстати, позвольте мне сказать, что вы разговариваете не со случайным человеком – я методист, учитель, проводящий переподготовку преподаватель.
Ануш Амбарцумян: Анаит Восканян, я рада. Как Вы считаете, когда ученики сами чувствуют успех своего одноклассника и проявляют форму ободрения, вы в этом можете заметить ненормальное явление? Извините, конечно, но в этом случае я не согласна с Вами.
Анаит Аракелян: Анаит Восканян, плохо, чтобы ученик обрел характер оценивать? Так укрепится и взаимное уважение. Я приветствую это.
Анаит Восканян: Сожалею, что еще одна учительница не анализирует ситуацию. Араик Арутюнян (молчание), присоединяйтесь к «аплодисментам». Если нет, то почему Вы публикуете на своей странице темы, но не участвуете в обсуждении?
Формальная сторона интересна только поклонникам формы. Интересно также узнать, какие потребности у детей с особыми потребностями. Какие специалисты задействованы, чтобы их возможности были полноценно использованы – не мешая процессу обучения других?
Вовсе не секрет, что учитель успевает работать со средним звеном в классе – и ученики с наиболее высокой успеваемостью, и ученики с наиболее плохой в основном остаются без внимания, потому что учитель должен успеть урок – в указанные сроки.
Так что, я считаю, что инклюзивное образование нарушает право на получение качественного и всестороннего образования и детей с особыми потребностями, и других.
И, судя по количеству учителей, один предмет определенно преподается одним учителем.
Араик Арутюнян Arayik Harutyunyan... (вновь молчание).
Не нужно гнаться за модой и делать вещи, которые не вытекают из прав ребенка. Я понимаю, что инклюзивное образование в рейтинге, но в данном случае это не существенно.
Ануш Амбарцумян: Знаете, сейчас вы говорите с другой точки зрения, я могу сказать обратное. Всеобщая инклюзия в средней школе не будет иметь никаких препятствий, если это первыми осознают учителя и родители. Дело требует самоотдачи. Трудно, но приятно, когда достигается успех. Урок может быть организован так, чтобы ни один ученик не остался вне учебного процесса. С уверенностью могу сказать: получится, если учителя пожелают.
Анаит Восканян: Школа, прежде всего, должна быть образовательным, а не социализирующим институтом.
А инклюзию, как полноправных членов общества, нужно осуществлять другими методами.
Что вы пускаете идеалистически-демагогическую пыль в глаза? Вы успеваете в рамках учебного процесса работать со всеми, индивидуально и с имеющими особые потребности, чтобы на дом работы не оставалось?
Красивое сочинение я тоже могу написать.
Ануш Амбарцумян: Анаит Восканян, честно, не могу понять в чем ваше возражение, если мы имеем дело с организованными учителями. Уважаемая, быть может и сказанное вами – правда, но в случае, если учитель не знает даже, что она делает в классе.
С сожалением должна отметить, что в наши дни есть такие случаи. Было бы гораздо приятнее, если бы вы были более терпимыми и с таким подходом переподготавливали наших учителей. Хорошо оставаться, с вашим подходом, все ясно. А если вы хотите поближе познакомиться с моей деятельностью, с любовью приглашаю в мою школу.
Анаит Восканян: Дело в том, что я – специалист, методист. Терпимость не выше права ребенка, а нормальное – не в сравнении с отрицательным.
P. S. Искренне верю, когда учительница говорит: «Я не понимаю ваше возражение». В любом случае, я рассказала эту историю переводчикам, родителям, журналистам... И все были удивлены: а аплодисменты тут к чему, чтобы еще больше выделять этого ребенка?..
А то, что у министра образования нет исследований и принципиальных подходов, и он лишь повторяет, что есть – очень печально. Сфера вновь участвует в спектакле партий и политических игр. А дидактики нет и нет.