Ավելուկի խառնաշփոթ աշխարհը
Զարուհի Կրոյանը՝ Ավելուկը, և նկարում է, և երգում։ Նա կատարում է իր գրած երգերը, սիրում է  նկարել «խառնաշփոթ»։ Նույն խառնաշփոթը  կա նաև նրա երգերում։ Զարուհի Կրոյանն ավարտել է Հայաստանի պետական գեղարվեստի ակադեմիան,  սովորել է հաստոցային գրաֆիկա բաժնում: Ակադեմիային  զուգահեռ սովորել է անիմացիա։  Panorama.am-ը զրուցել է Զարուհի Կրոյանի՝ Ավելուկի հետ։
Panorama.am -Նախ սկսենք՝ ինչո՞ւ Ավելուկ։
Ավելուկ- Յութուբում ալիք ստեղծելուց առաջինը մտքովս անցած բառն էր:
Panorama.am – Նկարում եք և երգում։  Ո՞րն է ավելի հոգահարազատ, որտե՞ղ եք ավելի ազատ կարողանում արտահայտվել։ Մեկը մուսին ինչքնո՞վ է օգնում կամ խանգարում։
Ավելուկ -Ես չեմ նկատել, որ մեկը մյուսին օգնի կամ խանգարի: Չնայած չէ, նկարները օգնում են Յութուբում երգերի համար ետնանկարներ ծառայելով, ու երևի վերջ, այդքանով ավարտվում է միմյանց օգնել-խանգարելը:
Ինչքան շատ են արտահայտչամիջոցները, այնքան ավելի ազատ եմ, ու արտահայտչամիջոց ասելով ի նկատի չունեմ միայն ստեղծագործական: Իմ ասածի մեջ մտնում են հարաբերությունները, որպես արտահայտչամիջոց, ճաշ եփելը, ծաղիկ ջրելը, մեկ-մեկ գոռալը... :
Panorama.am -Ի՞նչ եք նախընտրում նկարել, ի՞նչ թեմաներով, որտե՞ղ են ցուցադրվում Ձեր աշխատանքները։
Ավելուկ – Սիրում եմ նկարել տարբեր թեմաներով խառնաշփոթ։ Իմ աշխատանքները կարելի է տեսնել Յութուբում։ Վերջին անգամ Սլավոնական Համալսարանի «Արտ Ակվարիում» ցուցասրահում էին ներկայացել:
Panorama.am- Ինչպիսի՞ երաժշտություն եք սիրում լսել, ի՞նչ եք սիրում դուք երգել։
Ավելուկ -Իմ երգերն եմ սիրում երգել։ Իսկ լսել՝ սիրում եմ ուրիշներին: «Ուրիշներ»-ն էլ շատ են ու տարբեր։

Заруи Кроян – Авелук – и рисует, и поет. Она исполняет песни, которые пишет сама, любит рисовать «неразбериху». Та же неразбериха есть и в ее песнях. Заруи Кроян окончила Государственную академию художеств Армении, училась на отделении станковой графики. Параллельно с академией она изучала анимацию. Корреспондент Panorama.am побеседовал с Заруи Кроян (Авелук):
– Начнем с того, почему Авелук (в переводе с арм. – щавель)?
– Это первое слово, которое пришло мне на ум после открытия канала на YouTube.
– Вы рисуете и поете. Что Вам более близко, где удается более свободно выражать себя? Как одно помогает или мешает другому?
– Я не замечала, чтобы одно помогало или мешало другому. Хотя нет, картины помогают, служа фоном для песен на YouTube, и, наверное, на этом все, этим завершается помощь или препятствование друг другу.
Чем больше средств выражения, тем я свободнее, и под средствами выражения я подразумеваю не только творческие. В то, что я говорю, входят также отношения как средство выражения, приготовление пищи, полив цветов, время от времени – кричать...
– Что Вы предпочитаете рисовать, на какие темы, где выставляются Ваши работы?
– Мне нравится рисовать неразбериху на разные темы. Вы можете увидеть мои работы на YouTube. Они были в последний раз представлены в выставочном зале «Арт-аквариум» в Российско-Армянском университете.