Մինչև 2020-ի նոյեմբերը բուքմեյքերական կետերը կշարունակեն գործել այնպես, ինչպես մինչև հիմա. Թունյան
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկում է պատգամավորներ Ալեն Սիմոնյանի, Սիփան Փաշինյանի և Նարիա Զոհրաբյանի հեղինակած «Վիճակախաղերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը։
Ալեն Սիմոնյանը հայտնեց, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում ստացվել են բազմաթիվ առաջարկներ։
«Դրանք բոլորը գրեթե ընդունվել են՝ բացառությամբ կրկնվող և տեխնիկապես անհնար առաջարկների, որոնք մեկ-երկուսն են։ Առաջարկներից մեկը վերաբերում է նրան, որ խաղասրահը պարտավոր է ստուգել ուժի մեջ մտած դատարանի վճռի առկայության հանգամանքը, դուք հիշում եք, որ օրենքով նախատեսվում էր ամուսիններից մեկը կարող է արգելել դատական կարգով մյուսին մուտք գործել խաղասրահ։ Այս առաջարկն ընդունվել է»,- նշեց պատգամավորը։
Հարակից զեկուցող Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Բաբկեն Թունյանը հիշեցրեց, որ առաջին  ընթերցման ժամանակ իրենց մի քանի սկզբունքային հարցերի շուրջ ընդհանուր հայտարարի եկան:
«Հիմա արդեն այս տարբերակում ներառված են թե առաջին ընթերցման, թե առաջինից երկրորդ ընթերցման ընթացքում հնչած բոլոր առաջարկները։ Եթե ամփոփ ասեմ, ունենալու ենք հետևյալ վիճակը՝ մինչև 2020 թվականի նոյեմբեր ամիսը ոչինչ չի փոխվում, այսինքն բուքմեյքերական կետերը շարունակում են գործել այնպես, ինչպես գործել են մինչև հիմա։ 2020 թվականի նոյեմբերից սկսած կետերի քանակը սահմանափակվում է, ամեն մի ընկերություն ունենում է մեկ կետ Երևանի ամեն մի վարչական շրջանում, ամեն մի մարզի վարչական կենտրոնում և չորս քաղաքներում՝ Ջերմուկ, Մեղրի, Սևան, Ծաղկաձոր, որտեղ խաղատներ թույլատրվում են»,- ներկայացրեց Թունյանը։

Бабкен Тунян: До ноября 2020 года букмекерские конторы смогут работать в обычном режиме
Депутаты Национального Собрания Армении на заседании в среду, 2 октября, обсуждают во втором чтении законопроект о внесении дополнений в закон РА «O лотереях», авторами которого являются Ален Симонян, Сипан Пашинян и Наира Зограбян.
Ален Симонян указал, что с первого по второе чтение они получили множество предложений.
«Практически все они были приняты, за исключением повторяющихся и технически невозможных предложений, их 1-2. Одно из предложений касается того, что игорное заведение обязано проверить обстоятельство наличия вступившего в силу судебного решения. Вы помните, что предусматривалось следующее: один из супругов в судебном порядке может запретить другому посещать игорные заведения. Это предложение было принято», – отметил он.
В свою очередь председатель постоянной парламентской Комиссии по экономическим вопросам, депутат от фракции «Мой шаг» Бабкен Тунян напомнил, что во время первого чтения они пришли к общему знаменателю по ряду ключевых вопросов.
«Теперь уже в представленный вариант включены все предложения – прозвучавшие как во время первого чтения, так и с первого по второе чтение. Если говорить коротко, у нас будет следующая ситуация: до ноября 2020 года ничего не меняется, то есть букмекерские конторы смогут работать в обычном режиме. Начиная же с ноября 2020 года, количество букмекерских точек ограничивается, у каждой букмекерской компании  может быть только по одной конторе в каждом административном районе столицы, областном центре и в указанных законопроектом четырех городах , где игорные зоны разрешаются: Джермук, Мегри, Севан, Цахкадзор», – пояснил Тунян.