Հայաստանյան պատվիրակությունը կմասնակցի «Ռուսաստանյան էներգետիկ շաբաթ» համաժողովին
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը եռօրյա աշխատանքային այցով մեկնել է Ռուսաստանի Դաշնություն: Այս մասին հայտնում են Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից:
Նախարարը կմասնակցի հոկտեմբերի 2-5-ը Մոսկվայում անցկացվող «Ռուսաստանյան էներգետիկ շաբաթ» միջազգային համաժողովին։
Համաժողովը հարթակ է քննարկելու էներգետիկ բնագավառի մարտահրավերները, զարգացման արդիական խնդիրները։ Համաժողովի ընթացքում կարծարծվեն էլեկտրաէներգետիկայի, գազի, նավթ-նավթամթերքի, ատոմային էներգետիկայի, էներգախնայողության և էներգարդյունավետությանը վերաբերող թեմաներ։

Armenia's territorial administration and infrastructure minister to attend int'l forum in Moscow
Minister of Territorial Administration and Infrastructures Suren Papikyan has left for Russia on a three-day working visit.
The minister will participate in the Russian Energy Week International Forum in Moscow on October 2-5.
The forum serves as a platform to discuss the challenges facing the energy sector and its current development issues, the Ministry of Territorial Administration and Infrastructures reported.
Topics related to electricity, natural gas, petroleum and petroleum products, nuclear energy, energy saving and energy efficiency will be discussed during the event.