ԱԺ-ն չպետք է որոշի՝ Հրայր Թովմասյանը մնալու է, թե հեռանալու է. Ծառուկյան
ԱԺ-ն չպետք է որոշի՝ Հրայր Թովմասյանը մնալու է, թե հեռանալու է: Այս մասին այսօր խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը։
«Նախորդ գումարման ժամանակ մենք Հրայր Թովմասյանին դեմ ենք քվեարկել, իսկ այսօր ներկայացված հիմնավորումները շատ թույլ են, հիմնական դրույթները թերի են, կա ժամկետների խախտում։ Բացի դրանից, ուզում եմ ասել բոլորին, որ ԱԺ-ի որոշումը չի, որ Հրայր Թովմասյանը պետք է մնա կամ հեռանա, որոշողը Սահմանադրական դատարանն է։ Դրա համար մենք մեր խմբակցությամբ որոշել ենք, որ չենք մասնակցելու քվեարկությանը»,- ընդգծեց Գագիկ Ծառուկյանը։
Նա հերքեց շրջանառվող լուրերը, թե այդ հարցի շուրջ վարչապետի հետ քննարկում են ունեցել:
«Մենք պարոն Փաշինյանի հետ հաճախակի ենք հանդիպում, բայց հիմնական ներդրումների հետ կապված հարցեր ենք քննարկում։ Քաղաքական հարցերով երբեք ու երբեք չենք հանդիպել և տվյալ թեման էլ չենք քննարկել, միայն ներդրումների և տնտեսության զարգացման թեմաներ ենք քննարկել»,- ընդգծեց նա։
Նա նաև անդրադարձավ այն տեղեկություններին, թե Եվրասիական տնտեսական միության Բարձրագույն խորհրդի նիստին մասնակցելու նպատակով Երևանում ժամանած Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն նրա տանն է գիշերել։ Գագիկ Ծառուկյանն ասաց, որ նա գիշերել է ոչ թե իր տանը, այլ ընդունելությունների տանը։
ԲՀԿ խմբակցության ղեկավարը խոսեց նաև «Մուլտի Գրուպ» կոնցեռնի տնօրեն Սեդրակ Առուստամյանին առաջադրված մեղադրանքից՝ նշելով, որ օրենքի առաջ բոլորն էլ հավասար են.
«Իրավապահ մարմինները քննում են, երբ որ կավարտեն, իրենք իրենց դիրքորոշումը կասեն, բոլորի համար պարզ կլինի»։
Դիտարկմանը՝ արդյոք իր դեմ ուղղված սլաքներ չկան, Ծառուկյանն ասաց, որ այդ գործում իրեն ուղղված սլաքներ չի տեսնում։
«Ես ոչ մի բան չեմ տեսնում, ասում եմ, որ բոլորն օրենքի առաջ հավասար են։ Կա հարց, կա խնդիր, կա քննություն, որը կավարտվի, բոլորի համար էլ պարզ կլինի»,- ընդգծեց նա:

Tsarukyan: It’s not for parliament to decide whether Constitutional Court head should stay or resign
It is not for the Armenian parliament to decide whether Constitutional Court Chairman Hrayr Tovmasyan should remain in office or resign, head of the Prosperous Armenia’s (BHK) parliamentary faction Gagik Tsarukyan told reporters in the National Assembly on Wednesday.
“During the previous sitting, we voted against Hrayr Tovmasyan, while the arguments presented today are very weak, the key provisions are flawed and there are deadline breaches,” he said.
“In addition, I want to tell everyone that it is not for the parliament to decide whether Hrayr Tovmasyan should stay or resign, the Constitutional Court is the one to make a decision. That’s why we in our faction have decided not to take part in the voting,” Tsarukyan said.
The BHK leader refuted media reports alleging he has discussed the matter with Prime Minister Nikol Pashinyan.
“We often meet with Mr. Pashinyan, but we mainly discuss issues related to investments. We have never met for political issues and we have not discussed that matter, we have only discussed investment and economic development issues,” he said.