Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն այսօր հրապարակել է «Նիկոլյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործով վճիռը, որով արձանագրել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի 1-ին մասի (դատարան հասանելիության իրավունք) խախտում, ինչպես նաև 8-րդ հոդվածի խախտում (անձնական կյանքի հարգանքի իրավունք):
Նշվում է, որ գործը վերաբերում էր 1939թ.-ին ծնված Գուրգեն Նիկոլյանին, որը 2012թ-ին դատարան է ներկայացրել ամուսնալուծության և վտարման հայցադիմում ընդդեմ իր կնոջ, պնդելով, որ իրենց կոնֆլիկտային հարաբերությունները անհնար են դարձրել համատեղ կյանքը։ Սակայն, դատարանները երբեք չեն քննել նրա հայցը, քանի որ նա 2013-ին ճանաչվել է անգործունակ՝ կնոջ ու որդու կողմից բերված վարույթի հիման վրա։
Դատարանը գտել է, որ դիմումատուն չի կարողացել ոչ հայց ներկայացնել կնոջ նկատմամբ ամուսնալուծության և վտարման պահանջով, ոչ էլ դատարանում պահանջել վերականգնել իր իրավունակությունը, քանի որ ՀՀ օրենքը ընդհանուր արգելք է սահմանում անգործունակ ճանաչված անձանց համար դատարաններ ուղղակիորեն մուտք գործելու վերաբերյալ:
Նշվում է, որ իրավիճակն ավելի է սրվել այն փաստից, որ իշխանությունները դիմումատուի որդուն նշանակել են որպես նրա իրավաբանական խնամակալ, չնայած նրանց կոնֆլիկտային հարաբերություններին։
Ավելին, դիմումատուին օրինական կարողությունից զրկելու վճիռը հենվել է ընդամենը մեկհնացած հոգեբուժական զեկույցի վրա՝ առանց նրա հոգեկան խանգարման աստիճանը մանրամասն վերլուծելու կամ հաշվի առնելու այն, որ դիմումատուն չի ունեցել հիվանդության պատմություն:
Դատարանը գտել է, որ որպես արդարացի բավարարում Հայաստանը Նիկոլյանին պետք է վճարի 7,800 եվրո՝ ոչ նյութական վնասի դիմաց:

ECHR obliges Armenia to pay €7,800 to a citizen
The European Court of Human Rights (ECHR) on Thursday published a judgement in the Nikolyan v. Armenia case, finding unanimously that there had been a violation of Article 6.1 (right of access to court) of the European Convention on Human Rights and a violation of Article 8 (right to respect for private life).
The case concerned applicant Gurgen Nikolyan, an Armenian national born in 1939 who lodged a divorce and eviction claim before the courts against his wife in 2012, submitting that their conflictual relationship made co-habitation unbearable.
However, the domestic courts never examined his claim as he was declared legally incapable in 2013, following proceedings brought by his wife and son, who was living with his family in the same flat.
The European court found that the applicant could neither pursue his divorce and eviction claim against his wife nor seek restoration of his legal capacity in court because Armenian law imposed a blanket ban on direct access to the courts for those declared incapable.
The situation was exacerbated by the fact that the authorities appointed the applicant’s son as his legal guardian, despite their having a conflictual relationship.
Moreover, the judgment depriving the applicant of his legal capacity relied on just one, out-dated psychiatric report, without analyzing in any detail the degree of his mental disorder or taking into account that he had no history of such illness.
Therefore, the court ordered Armenia to pay Nikolyan €7,800 euros in respect of non-pecuniary damage.