ԵՄ դատարանի որոշմամբ պետությունը կարող է ֆեյսբուքից պահանջել՝ հեռացնել ապօրինի մեկնաբանությունները
Այսօր Եվրամիության բարձրագույն դատարանը որոշում է կայացրել, որի համաձայն ԵՄ դատարանները կարող են ֆեյսբուքից պահանջել՝ հեռացնել իր ծառայությունից օգտվողների կողմից արված մեկնաբանությունները, որոնք ճանաչվել են անօրինական։ Այս մասին հայտնում է Reuters-ը:
Վճիռը կապված է Եվա Գլավիսչինգ-Պիեսկչեկի կողմից Ավստրիայի դատարան դիմաց գործի հետ, որը պահանջել էր հեռացնել ֆեյսբուքից իր վերաբերյալ գրառումը, որը դատարանը համարել էր վիրավորանք և զրպարտություն, և որը կարող էր տեսնել ֆեյսբուքի ցանկացած օգտատեր:
Արդարադատության եվրոպական դատարանը նշել է, որ ԵՄ օրենսդրությունը չի խանգարում, որ ֆեյսբուքի նման կազմակերպությանը հանձնարարվի հեռացնել մեկնաբանությունները, որոնք նախկինում համարվել են անօրինական։

EU courts can order Facebook to remove illegal comments worldwide: European top court
Courts in the European Union can order Facebook to remove worldwide comments by users of its service that have been declared illegal, the European Union’s highest court ruled on Thursday, Reuters reports.
The ruling is connected to a case brought to an Austrian court by Eva Glawisching-Piesczek who demanded the removal of a Facebook post concerning her that the court found insulted and defamed her and which could be seen by any Facebook user.
“EU law dos not preclude a host provider like Facebook from being ordered to remove identical and, in certain circumstances, equivalent comments previously declared to be illegal,” the European Court of Justice said in a statement.
“In addition, EU law does not preclude such an injunction from producing effects worldwide, within the framework of the relevant international law.”