Դիվերսիոն գործողությունը կանխած, անօդաչու թռչող սարքը խոցած զինծառայողները հանդիպել են Արցախի նախագահի հետ
Հակառակորդի դիվերսիոն գործողությունը կանխած, անօդաչու թռչող սարքը խոցած զինծառայողներից 4-ն այսօր հանդիպել են Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի հետ։
Հիշեցնենք, որ Բակո Սահակյանի հրամանագրերով հակառակորդի դիվերսիոն-հետախուզական խմբի առաջխաղացումը կասեցնելիս ցուցաբերած անձնական արիության ու խիզախության համար «Մարտական ծառայություն» մեդալով պարգևատրվել են Պաշտպանության բանակի զինծառայողներ Արմեն Բաբայանը և Էմիլ Ներսիսյանը:
Արցախի Հանրապետության պետական սահմանի օդային տարածությունը խախտած, հետախուզական թռիչք իրականացնող հակառակորդի «Օրբիտեր-2» տեսակի անօդաչու թռչող սարքը խոցելու համար «Մարտական ծառայություն» մեդալով պարգեւատրվել են Պաշտպանության բանակի զինծառայողներ Պարույր Ամիրխանյանը և Ռաֆիկ Օրդոյանը:
Սեպտեմբերի 22-ին՝ ժամը 16:15-ի սահմաններում, արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հարավ-արևելյան հատվածում տեղակայված մարտական դիրքերից մեկի ուղղությամբ հակառակորդը ձեռնարկել է դիվերսիոն ներթափանցման փորձ: ՊԲ դիրքապահ անձնակազմի գրագետ գործողությունների արդյունքում՝ հակառակորդը, չեզոք գոտում թողնելով մեկ դիակ, հետ է շպրտվել իր ելման դիրքերը: Ավելի ուշ պարզ դարձավ, որ ծանր վիրավորում ստացած ադրբեջանցի զինվորը ևս մահացել է։ ՊԲ-ն որևէ կորուստ չի ունեցել:
Իսկ սեպտեմբերի 25-ին՝ ժամը 10:15-ի սահմանում, ՊԲ հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանումների կողմից Ակնայի հատվածում խոցվել է հետախուզական թռիչք իրականացնող հակառակորդի «ORBITER-2» տիպի անօդաչու թռչող սարք:

Отразившие диверсию ВС Азербайджана и сбившие беспилотник противника военнослужащие встретились с президентом Арцаха
15:34 03/10/2019
Четверо военнослужащих, предотвративших продвижение диверсионно-разведывательной группы ВС Азербайджана, сбивших беспилотник противника, сегодня встретились с президентом  Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Бако Саакяном.
Напомним, указами Бако Саакяна за личную отвагу и храбрость, проявленную при предотвращении продвижения диверсионно-разведывательной группы противника, медалью «За боевые заслуги» награждены военнослужащие Армии обороны Армен Бабаян и Эмиль Нерсисян.
За уничтожение совершавшего разведывательный полет и нарушившего воздушное пространство государственной границы Республики Арцах беспилотного летательного аппарата типа «Орбитер-2» медалью «За боевые заслуги» награждены военнослужащие Армии обороны Паруйр Амирханян и Рафик Ордоян.
22 сентября, около 16:15 по ереванскому времени, в направлении одной из боевых позиций АО, дислоцированных на юго-восточном участке линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск, ВС Азербайджана предприняли попытку диверсионного проникновения. В результате грамотных действий передовых подразделений АО Арцаха противник, оставив в нейтральной зоне тело, был отброшен на исходные позиции. Позднее стало известно, что получивший тяжелое ранение азербайджанский военнослужащий также скончался. АО потерь не понесла.
А 25 сентября, около 10:15, подразделения ПВО Армии обороны Республики Арцах на участке Акны сбили осуществляющий разведывательный полет беспилотный летательный аппарат типа «ORBITER-2» ВС Азербайджана.