Արցախի կարգավիճակն ու կետադրական նշանները
Երբ Ռուսաստանը հայտարարում է, որ Ղրիմը Ռուսաստանն է, ի՞նչ կետադրական նշան է դնում վերջում՝ վերջակետ, բացականչական նշան, թե կախման կետեր։
Իհարկե, Ղրիմի և Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրներն ունեն տարբեր ծագում, պատմություն և դինամիկա, սակայն զուգահեռ անցկացնելու գայթակղությունից հնարավոր չէ խուսափել, երբ ՌԴ արտաքին գործերի նախարարը համեմատում է Հայաստանն ու Ալբանիան՝ ԼՂ և Կոսովոյի հակամարտության համատեքստում։
Հոկտեմբերի 2-ին Սոչիում կայացած «Վալդայ» համաժողովին Սերգեյ Լավրովը խոսել էր ԼՂ հակամարտությունից, մասնավորապես նշելով, որ ներկայումս իրավիճակն ավելի հանգիստ է, քան մեկ տարի առաջ, սակայն քաղաքական գործընթացն արգելակված է, և չի հաջողվում այն հանել այդ վիճակից։
«Կողմերը հայտարարություններ են անում, բավականին լուրջ, այդ թվում հնչել են բառեր, թե «Ղարաբաղը Հայաստանն է», ինչպես Տիրանայից Ալբանիայի վարչապետն էր հայտարարում՝ «Կոսովոն Ալբանիա է»: Նման հայտարարություններն, իհարկե, չեն նպաստում քաղաքական գործընթացը վերսկսելու համար համապատասխան մթնոլորտի ձևավորմանը»,- ավելացրել է Լավրովը։
Երեկ այս հայտարարությանը արձագանքել է Հայաստանի ԱԳՆ-ն՝ ոչ կոշտ, բայց բավականին հաստատակամ։ Վերահաստատելով հայկական կողմի դիրքորոշումը՝ ԱԳՆ-ն կարևորել է, որ միջնորդներից յուրաքանչյուրը խուսափի ընտրովի և միակողմանի բնույթ կրող գնահատականներից:
Մոտ երկու ամիս ուշացումով, նույն «Վալդայ» համաժողովին Հայաստանի վարչապետի «Ղարաբաղը Հայաստանն է, և վերջ», արտահայտությանն անդրադարձել է նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։ Նա նշել է, որ դա նախ սուտ է, քանի որ ամբողջ աշխարահը Ղարաբաղը ճանաչում է Ադրբեջանի մաս, որ Ղարաբաղը ադրբեջանական բնիկ տարածք է և ավելարցել՝ «Այնպես որ, Ղարաբաղը Ադրբեջանն է և բացականչական նշան (!)»։
Ստացվում է, որ ՌԴ ԱԳ նախարար Լավրովը ֆոն էր ապահովում Ադրբեջանի նախագահի համար, քաջություն տալիս նրան, որ վերջինս կարողանա ասել վերոնշյալ արտահայտությունը։
Ռուսերենում բացականչական նշան է դրվում այն նախադասությունների վերջում, որոնք արտահայտում են զարմանք, ուժեղ զգացմունքներ, հուզմունք և այլ։ Թե ո՞ր վիճակում էր Իլհամ Ալիևը այդ արտահայտությունը անելիս՝ զարմացած էր, թե հուզված՝ պարզ չէ։  Բայց ակնհայտ է, որ նա կարողանում է զարմացնել նույն անպտուղ տեսակետը բյուր անգամ կրկնելու ունակությամբ։
Խոսելով Հայաստանի վարչապետի այն հայտարարության մասին, որ հակամարտության լուծումը պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ժողովրդի համար՝ նա կրկին բարձրաձայնել է ադրբեջանական պրոպանգանդայի այն դրույթը, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդ չկա, կա ԼՂ բնակչություն։ Իսկ լուծման ինչ տարբերակն է ընդունելի Ալիևի համար՝ իհարկե Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության վերականգնումը։
Այս նույն թեզերը հազարավոր անգամ Ադրբեջանի ղեկավարը հայտարարել է տարբեր ամբիոններից, տարբեր կետադրությունով ու ինտոնացիայով՝ ըստ էությամբ կանխորոշելով բանակցությունների ելքը։ Եվ որևէ անգամ Ռուսաստանի դաշնությունը չի փորձել համեմատել Ադրբեջանին Ուկրաինայի հետ և նրան մեղադրել հակամարտության ուժային լուծումներ պարտադրելու մեջ։
Եթե մի կողմի առավելապաշտական երազանքները կարող են ընդունելի լինել ու համարվել իրականանալի, ապա մյուս կողմի նմանատիպ դիրքորոշումները ևս պետք է լսելի լինեն։

Статус Арцаха и знаки препинания
Когда Россия заявляет, что Крым – это Россия, какие знаки препинания она ставит в конце: точку, восклицательный знак или многоточие?
Конечно, крымский и карабахский конфликт имеют различное происхождение, историю и динамику, однако, невозможно избежать искушения провести параллели, когда министр иностранных дел РФ сравнивает Армению и Албанию – в контексте карабахского и косовского конфликтов.
Министр иностранных дел Российской Федерации Сергей Лавров 2 октября на сессии по российской политике на Ближнем Востоке Международного дискуссионного клуба «Валдай» обратился к карабахскому конфликту.
В частности, глава МИД РФ отметил: «Что касается обстановки «на земле», сейчас она гораздо спокойнее, чем год назад. Но политический процесс заторможен, пока не получается сняться с этого тормоза. Стороны делают достаточно серьезные заявления, в том числе звучали слова о том, что Карабах - это Армения, также как из Тираны Премьер-министр Албании Э.Рама заявлял, что Косово – это Албания. Это, конечно, не помогает создавать атмосферу для возобновления политического процесса. Но мы как сопредседатели вместе с американцами и французами работаем в унисон. Здесь одна из немногих ситуаций, где у нас единое видение. У нас есть базовые документы, не хотим их ревизовать. Мы хотим на основе базовых принципов, которые многократно обсуждались, искать развязку. Но ее нужно находить через прямой диалог. Контакты есть, но диалог об урегулировании пока не возобновляется. Не вижу здесь явной или неявной опасности возобновления крупномасштабных боевых действий. Будем делать все, чтобы этого не произошло».
Вчера на данное заявление ответили в МИД Армении: не грубо, однако достаточно твёрдо. Подтвердив позицию армянской стороны, МИД подчеркнул важность того, чтобы каждый посредник избегал выборочных и односторонних оценок.
Примерно с опозданием в два месяца, на заявление премьер-министра Армении о том, что «Карабах – это Армения и точка» на той же сессии дискуссионного клуба «Валдай» ответил также президент Азербайджана Ильхам Алиев. Он отметил, что это, прежде всего, ложь, поскольку весь мир признает Карабах в качестве составляющей Азербайджан части, что Карабах является исконной азербайджанской землей, и добавил: «Так что, Карабах – это Азербайджан и восклицательный знак (!)».
Выходит, что глава МИД РФ Сергей Лавров обеспечивает фон для президента Азербайджана, придает ему смелости, чтобы последний мог выступать с вышеупомянутыми формулировками.
Восклицательный знак (!) в русском языке ставится в конце предложения для выражения изумления, сильного чувства, волнения и тому подобного. Какое чувство испытывал Ильхам Алиев при произношении этого выражения: был ли он удивлен или взволнован – не ясно. Но очевидно, что он способен удивлять способностью многократного повтора одной и той же бессмысленной точки зрения.
Обратившись к заявлению премьер-министра Армении Никола Пашиняна о том, что решение карабахского конфликта должно быть приемлемым для народов Армении, Нагорного Карабаха и Азербайджана, И. Алиев вновь озвучил положение азербайджанской пропаганды о том, что в Нагорном Карабахе народа нет, есть население НКР. А какой вариант решения конфликта приемлем для Алиева – конечно, восстановление территориальной целостности Азербайджана.
Все эти тезисы глава Азербайджана многократно заявлял с различных трибун, с различной пунктуацией и интонацией, по сути, предопределив исход переговоров. И никогда Российская Федерация не пыталась сравнить Азербайджан с Украиной, и обвинить его в навязывании силовых решений конфликта.
Если максималистские грёзы одной стороны могут быть приемлемыми и считаться осуществимыми, то аналогичные подходы другой стороны также должны быть услышаны.