Ուսուցիչների աշխատավարձը բարձրացնելու գործընթացը լինելու է շարունակական. Փաշինյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ուսուցչի օրվա առթիվ: Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության ներկայացրած ուղերձում ասվում է.
ջերմորեն շնորհավորում եմ ձեզ մասնագիտական տոնի՝ Ուսուցչի օրվա առթիվ:
Անգնահատելի է ձեր դերը սերունդներին գիտելիքներ փոխանցելու, դաստիարակելու գործում, քանի որ նոր Հայաստանում կարևորը գիտելիքի, հմտությունների, ընդունակությունների զարգացումն է:
Նոր Հայաստանում ուսուցիչը, դպրոցն իրենց առջև պետք է ոչ թե ուղղակի խնդիր դնեն երեխային ինչ-որ տվյալներ փոխանցելու,  այլ պետք է գալիք սերունդին պատրաստեն թռիչքի` շատ ավելի  բարձր նպատակների և արդյունքների հասնելու, Հայաստանի վաղվա բարեկեցիկ ապագան կերտելու համար: Դա նշանակում է, որ նաև ձեզանից ու  ձեր պատասխանատու աշխատանքից է կախված, թե ինչպիսին կլինի վաղվա Հայաստանը:
Սեպտեմբերի 1-ից հանրապետության 38 հազար ուսուցիչների աշխատավարձը բարձրացել է 10 տոկոսով: Այս գործընթացը լինելու է շարունակական, քանի որ կառավարությունն ուշադրության կենտրոնում պետք է պահի կրթության ոլորտը, կրթության որակի շարունակական բարձրացման հարցը:
մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ ձեզ Ուսուցչի օրվա առթիվ, մաղթում՝ քաջառողջություն, երջանկություն և աշխատանքային բազում հաջողություններ»:

Prime Minister Nikol Pashinyan congratulated Armenian teachers on World Teachers’ Day, which is celebrated on October 5. As the press department at the government reported, the congratulatory message reads:
I cordially congratulate you on your professional holiday – Teacher’s Day.
Invaluable is your role in the process of handing down knowledge and educating the rising generation, since knowledge and skills is what matters most in new Armenia where teachers and schools should not simply set themselves the task of informing the child, but should prepare the new generation to achieving higher goals and results and build Armenia’s prosperous future, which means that Armenia’s future depends on your responsible effort.
The salaries of 38000 teachers have been raised 10% since September 1st. This process will be continuous because the government focuses on education and on the continued increase in the level of education.
Dear teachers, I once again congratulate you on Teachers’ Day, wishing robust health, happiness and new professional achievements.”