Արցախի նախագահը շնորհավորել է Ուսուցչի օրվա առթիվ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը  այսօր շնորհավորական ուղերձ է հղել Ուսուցչի օրվա առթիվ:
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ մասնագիտական տոնի` Ուսուցչի օրվա առթիվ:
Դուք իրականացնում եք կարևոր ու պատասխանատու առաքելություն՝ ուղղված մատաղ սերնդի կրթությանն ու դաստիարակությանը, և վայելում եք մեր ժողովրդի հարգանքն ու սերը:
Դպրոցական երկար ու ձիգ տարիների ընթացքում դուք գտնվում եք ձեր աշակերտների կողքին, սովորեցնում եք ոչ միայն գրել ու կարդալ, այլև տարբերել ճիշտն ու սխալը, գիտելիքների հետ միասին տալիս եք կյանքի անմոռաց դասեր, որոնք ուղեկցում են նրանց հետագա բոլոր տարիների ընթացքում:
Մենք միշտ հիշում ենք ձեզ, ձեր բարի խորհուրդներն ու խրատները, ձեր հոգատար ու սրտացավ վերաբերմունքը, ձեր մեծ հոգու ջերմությունը, որ շռայլորեն տվել եք մեզ՝ ձեր անթիվ ու անհամար սաներին: Հիշում ու երախտապարտ ենք ձեզ: Եղեք միշտ առողջ, ուրախ ու երջանիկ: Եվ թող գիտության անդաստանում ձեր ցանած սերմերը ծլարձակեն և առատ բերք տան՝ ի նպաստ մեր հայրենիքի զարգացման ու զորացման:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ ձեզ, սիրելի՛ ուսուցիչներ, և մաղթում խաղաղություն, քաջառողջություն, հաջողություններ ու ամենայն բարիք ձեզ և ձեր բոլոր հարազատներին ու մերձավորներին»:

Президент Арцаха Бако Саакян поздравил учителей с профессиональным праздником
Президент Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Бако Саакян 5 октября направил поздравительное послание по случаю Дня учителя.
От имени властей Республики Арцах и от себя лично сердечно поздравляю вас с профессиональным праздником – Днем учителя!
Вы осуществляете важную и ответственную миссию – даете знание и воспитываете подрастающее поколение, пользуясь уважением и любовью нашего народа.
На протяжении всех школьных лет вы находитесь рядом с вашими учениками, учите их не только читать и писать, но и различать правильное от ложного, даете им вместе со знаниями незабываемые уроки жизни, которые сопровождают их в течение всех последующих лет.
Мы всегда помним вас, ваши добрые советы и наставления, ваше заботливое и сердобольное отношение, теплоту вашей щедрой души, с которой вы делились с нами – вашими бесчисленными воспитанниками. Мы помним и благодарны вам. Будьте всегда здоровы, веселы и счастливы. И пусть семена, посеянные вами на полях науки, взойдут и дадут богатый урожай во имя развития и усиления нашей родины.
Вновь поздравляю вас, дорогие учителя, и желаю мира, крепкого здоровья, успехов и всех благ вам и всем вашим родным и близким!»