Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմը ինքնաբացարկի միջնորդություն կներկայացնի Աննա Դանիբեկյանին
Դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ երկուշաբթի՝ հոկտեմբերի 7-ին, ժամը 13:00-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում (Շենգավիթի նստավայր) տեղի կունենա ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով հերթական նիստը։
Նիստի ընթացքում Ռոբերտ Քոչարյանի Փաստաբանական թիմը պատրաստվում է ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացնել դատավոր Աննա Դանիբեկյանին։
Փաստաբանական խմբից մանրամասնում են, որ ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացնելու մտադրության մասին նախորդ դատական նիստին հայտնել էր պաշտպան Հայկ Ալումյանը՝ պատճառաբանելով Ռ․ Քոչարյանի նկատմամբ դատավորի դրսևորած վարքագիծը։
Ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացնելու մտադրության մասին փաստաբան Հայկ Ալումյանը հայտարարել էր սեպտեմբերի 20-ին տեղի ունեցած նիստում։ Նա ժամանակ էր խնդրել, որպեսզի պատրաստեն միջնորդությունը։
Հիշեցնենք, որ նույն նիստում Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը (Շենգավիթի նստավայր)՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, մերժեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի Փաստաբանական թիմի միջնորդությունը նրա նկատմամբ գրավ կիրառելու վերաբերյալ։
Պաշտպանները համոզմունք հայտնեցին, որ որոշումը «կայացվել է դատարանի նկատմամբ բիրտ, բացահայտ, աննախադեպ ճնշումների տակ»։

Адвокаты второго президента Армении Роберта Кочаряна представят ходатайство об отводе судьи Анны Данибекян
Под председательством судьи Анны Данибекян в понедельник, 7 октября, в 13:00, в суде общей юрисдикции города Еревана (резиденция в Шенгавите) состоится очередное заседание по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и других.
Как сообщают из адвокатской группы второго президента Армении, в ходе заседания адвокаты Роберта Кочаряна собираются представить ходатайство об отводе судьи Анны Данибекян.
О намерении представить ходатайство об отводе судьи на предыдущем судебном заседании заявил адвокат Айк Алумян, мотивируя это поведением судьи в отношении Роберта Кочаряна.
Адвокат второго президента Армении Айк Алумян заявил о намерении представить ходатайство об отводе судьи Анны Данибекян на заседании суда 20 сентября. Он попросил у судьи время для представления соответствующего ходатайства.
Напомним, на том же заседании суд общей юрисдикции города Еревана (резиденция в Шенгавите) под председательством судьи Анны Данибекян огласил решение по ходатайству стороны защиты о применении в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна залога. «Ходатайство адвоката Ованнеса Худояна отклонить», – зачитала решение судья.
Адвокаты второго президента Армении выразили уверенность, что решение было вынесено под жестким, очевидным, беспрецедентным давлением в отношении суда.