Ռիչարդ Քլարկ. Ապագան հիմա է, այն պարզապես հավասարաչափ բաշխված չէ
«Ապագան հիմա է, այն այստեղ է, այն պարզապես հավասարաչափ բաշխված չէ»,- Վիլիամ Գիբսոնի այս խոսքերով  Երևանում մեկնարկած ՏՏ համաժողովում իր ելույթը սկսեց ազգային անվտանգության փորձագետ և հեղինակ, Մերձավոր Արևելք ինստիտուտի նախագահ Ռիչարդ Քլարկը:
30 տարի առաջ Գիբսոնի կիբեր ապագան սկսվեց: Այդ ժամանակաշրջանը կոչվում էր հետկոմունիստական, հետսառըպատերազմական ժամանակաշրջան: Այդ ժամանակ մենք կենտրոնացած էին անցյալի վրա, սակայն հետո դանդաղ, անգամ Սպիտակ տանը, մարդիկ նկատեցին, որ աշխարհը փոխվում է: Նոր հեղափոխություն էր, ոչ թե կոմունիստական, այլ ՏՏ հեղափոխություն, ինչպիսին էր ինդուստրիալ հեղափոխությունը 100 տարի առաջ:  Ինդուստրիալ հեղափոխությունը տեսանելի էր, մարդիկ թողնում էին իրենց գյուղերը, ֆերմաները, գալիս քաղաք՝ աշխատելու գործարաններում: Սակայն երբ սկսվեց տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հեղափոխությունը, երբ ստեղծվեց կիբեր տարածքը 30 տարի առաջ, այն այդքան էլ տեսանելի չէր»,-ասաց Ռիչարդ Քլարկը:
Ռիչարդ Քլարկը նշեց, որ Բիլ Քլինտոնի հանձնարարությամբ հանդիպումներ է ունեցել ՏՏ ոլորտի առաջատար ներկայացուցիչների հետ, Բիլ Գեյթսին, Լարի Էլիսոնին հասկանալու, թե ինչպիսին է լինելու կիբեր ապագան:
«Նրանք չկարողացան բացատրել, չգիտեին, թե ինչ են ստեղծել, ինչ է լինելու»,- ասաց Քլարկը և նշեց, որ միայն 125  տարի առաջ ստեղծված «Real road» ընկերության ղեկավարն է ասել, իրենք արդեն ՏՏ ընկերություն են:
Ընկերությունները, անկախ, թե ինչ են արտադրում, արդեն դառնում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հիման վրա հագեցած ընկերություններ:
Նշենք, որ Քլարկը 30 տարի ծառայել է ԱՄՆ կառավարության ազգային անվտանգության գործակալություններում, ներառյալ Պենտագոնում, Պետդեպարտամենտում և Սպիտակ տան ազգային անվտանգության խորհրդում: Ռեյգանի վարչակազմում նա զբաղեցնում էր հետախուզության քարտուղարի օգնականի տեղակալի պաշտոնը: Բուշի (41) վարչակազմում նա եղել է պետքարտուղարի քաղաքական-ռազմական հարցերով օգնականը:

Ричард Кларк на WCIT-2019 в Ереване: Будущее уже наступило
«Будущее уже наступило, оно здесь, просто не распределено равномерно», – заявил сегодня на WCIT-2019 в Ереване эксперт по национальной безопасности, публицист, председатель Совета управляющих Ближневосточного института Ричард Кларк.
«30 лет назад началась киберэра  Гибсона. Эта эра называлась посткоммунистической, эпохой после холодной войны. Тогда мы были сконцентрированы на прошлом, затем медленно люди, даже в Белом доме, заметили, что мир меняется. Это была новая революция, но не коммунистическая, а IT-революция, подобно индустриальной революции 100 лет назад.
Индустриальная революция была видимой, люди оставляли свои села, фермы и направлялись в города – работать на предприятиях. Однако когда началась революция информационных технологий, возникло кибер-пространство 30 лет назад, это было не столь видимым», – сказал он.
Ричард Кларк отметил, что по поручению Била Клинтона проводил встречи с ведущими представителями IT-сферы – Биллом Гейтсом, Ларри Эллисоном, чтобы понять, каким будет кибер-будущее.
«Они не смогли объяснить, не знали, что создали, как все будет», – отметил Кларк, добавив: компании сегодня, независимо от того, что они производят, становятся работающими на базе информационных технологий.