Հայաստանը բանակցում է Youtube-ի հետ՝  տեղայնացում ունենալու համար
Հայաստանը բանակցում է Youtube-ի հետ՝  առաջիկայում տեղայնացում ունենալու համար։ Այս մասին այսօր  «WCIT-2019» ՏՏ համաշխարհային համաժողովի շրջանակում տեղի ունեցած ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը:
«Բարձր տեխնոլոգիաների նախարարությունը բանակցում է Youtube-ի հետ այդ թեմայով։ Ոչ  միայն Youtube-ի, այլ ծրագրավորման ընկերությունների հետ, որոնց համար մենք Հայաստանում տեղայնացում չունենք: Մենք սկսել ենք բանակցել նրանց հետ», - նշեց փոխվարչապետը։
Հիշեցնենք, որ երևանյան համաժողովին ավելի քան 2 հազար մասնակից կա՝  70 երկրից։ Այս տարի WCIT ՏՏ համաշխարհային համաժողովի թեման է՝ «Ապակենտրոնացման ուժը. ակնկալիք և վտանգ»։
Համաժողովի ընթացքում հանգամանորեն կքննարկվի, թե ինչպես են տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաները թե՛ դրական, թե՛ բացասական առումներով վերափոխում մեր կյանքը, ինչ ազդեցություն են ունենում շահույթի և բարեկեցության, ապահովության և անվտանգության, ժողովրդավարության և մարդասիրության վրա։

Armenia is holding talks with YouTube over its localization in the near future, Deputy Prime Minister Tigran Avinyan told a news conference held on the sidelines of the World Congress on Information Technology (WCIT) 2019 in Yerevan.
“The Ministry of High Technology is negotiating with YouTube over the matter, and not only with YouTube, but also with other software companies, which have no localization in Armenia. We have started negotiations with them,” he said.
WCIT 2019 opened in Yerevan on October 6 to run through October 9. It has attracted more than 2,500 participants from 70 countries, including the leaders of the IT industry, CEOs, investors, distinguished speakers, policy makers, government officials, scientists and technologists.
The congress features sessions on topics ranging from artificial intelligence, virtual reality, smart cities to cyber security, climate change and more.
This year, WCIT will address "The Power of Decentralization: Promise and Peril" and explore how information and communications technology is transforming our lives for better and for worse, and its impact on profits and prosperity, safety and security, democracy and humanity.