Հայաստանը բանակցում է Youtube-ի հետ՝  տեղայնացում ունենալու համար
Հայաստանը բանակցում է Youtube-ի հետ՝  առաջիկայում տեղայնացում ունենալու համար։ Այս մասին այսօր  «WCIT-2019» ՏՏ համաշխարհային համաժողովի շրջանակում տեղի ունեցած ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը:
«Բարձր տեխնոլոգիաների նախարարությունը բանակցում է Youtube-ի հետ այդ թեմայով։ Ոչ  միայն Youtube-ի, այլ ծրագրավորման ընկերությունների հետ, որոնց համար մենք Հայաստանում տեղայնացում չունենք: Մենք սկսել ենք բանակցել նրանց հետ», - նշեց փոխվարչապետը։
Հիշեցնենք, որ երևանյան համաժողովին ավելի քան 2 հազար մասնակից կա՝  70 երկրից։ Այս տարի WCIT ՏՏ համաշխարհային համաժողովի թեման է՝ «Ապակենտրոնացման ուժը. ակնկալիք և վտանգ»։
Համաժողովի ընթացքում հանգամանորեն կքննարկվի, թե ինչպես են տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաները թե՛ դրական, թե՛ բացասական առումներով վերափոխում մեր կյանքը, ինչ ազդեցություն են ունենում շահույթի և բարեկեցության, ապահովության և անվտանգության, ժողովրդավարության և մարդասիրության վրա։

Тигран Авинян рассказал о переговорах Армении с YouTube
Ведутся переговоры с видеохостингом YouTube – о получении в ближайшее время локализации в Армении. Об этом сегодня на пресс-конференции в рамках «WCIT-2019» сказал вице-премьер Армении Тигран Авинян.
«Министерство высокотехнологичной промышленности ведет переговоры с YouTube и другими крупными организациями, которые в Армении не имеют локализации», – сказал Авинян.
WCIT, который в этом году проходит в Армении 6-9 октября, является крупнейшим в мире мероприятием IT-сферы. В ереванском конгрессе принимают участие более 2500 лидеров, новаторов, политиков, исследователей, представителей искусства и звезд шоу-бизнеса из 70 стран. Тема WCIT-2019 – «Сила децентрализации. ожидания и опасность».