Ալեքսիս Օհանյանն ու Սերժ Թանկյանը հայտարարեցին Highconnect՝  «Համահայկական թվային պլատֆորմ» ստեղծելու մասին
17:24 08/10/2019
Ալեքսիս Օհանյանն ու Սերժ Թանկյանը հայտարարեցին Highconnect՝ «Համահայկական թվային պլատֆորմ» ստեղծելու մասին
«WCIT-2019» ՏՏ համաշխարհային համաժողովի շրջանակներում Reddit կայքի և Initialized Capital վենչուրային ընկերության համահիմնադիր Ալեքսիս Օհանյանն ու աշխարհահռչակ երաժիշտ Սերժ Թանկյանը հայտարարեցին «Համահայկական թվային պլատֆորմ» ստեղծելու մասին։ Պլատֆորմը կկոչվի «Highconnect»։
«Դա կլինի առցանց պլատֆորմ։ Դատելով անվանումից` դա մի կողմից բարձր կապ է, մյուս կողմից` հայկական»,- ասաց Սերժ Թանկյանը։
Նրա խոսքով՝ իրենց ուժերը, հնարավորությունները կօգտագործեն այս պլատֆորմի համար, որպեսզի ամբողջ աշխարհի հայերը՝ լինի Հայաստանում, թե Սփյուռքում, օգտվեն այս կապից և բարգավաճեն ու հաջողության հասնեն։
«Այս նախագծի ստեղծման մասին քննարկել ենք մի ամբողջ տարի, բոլորս ունենք փորձ և այն կներդնենք այս գաղափարի իրագործման համար։ Մենք՝ հայերս, արժանի ենք սրան։ 10 միլիոնով տարածված ենք 180 և ավելի երկրներում, մեզ պետք է կապ ունենալ և այս առցանց պլատֆորմը հնարավորություն կտա ամբողջ աշխարհի հայերին միավորել, ճանաչել և համագործակցել»,- նշեց Սերժ Թանկյանը։
Ալեքսիս Օհանյանն էլ ասաց, որ սա բավական հուզիչ պահ է։ Ըստ նրա՝ ինքը, Սերժ Թանկյանը, Էրիկ Իսրայելյանը հասկացել են, որ իրենք մեծ հնարավորություններ ունեն և պետք է դա օգտագործեն։
Նշենք, որ պլատֆորմի ստեղծման գաղափարակիցներից է նաև «Խոստումը» ֆիլմի պրոդյուսեր, դոկտոր Էրիկ Իսրայելյանը։
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանն էլ հայտարարեց նաև «Հայկական վիրտուալ կամուրջ» նախագծի մեկնարկի մասին, որը կկառուցվի «Highconnect»-ի պլատֆորմի վրա: Այն ենթադրում է, որ Հայաստանում գոյություն ունեցող և ստեղծվող ցանկացած ընկերություն հնարավորություն է ունենալու հայկական սփյուռքի և «Հայկական վիրտուալ կամուրջ»-ի օգնությամբ ունենալու ուղիղ կապ աշխարհի շուկաների և աշխարհի էկոհամակարգային բաղադրիչների հետ՝ սկսած տաղանդի ներհոսքից մինչև նրա ստեղծածի վերջնական արդյունքի արտահանումը՝ ամբողջական շղթայի ապահովումն իրականացնելու համար։
«Վիրտուալ կամուրջը թույլ կտա կազմակերպություն հիմնել այստեղ, խոսքը վերաբերում է ոչ միայն հայերին։ Մենք պետք է մտածենք, պետք է երկրներին ասենք՝ եկեք Հայաստան, քանի որ այս հնարավորությունը Հայաստանում կա, և մենք ձեզ համար լայն հնարավորություն կբացենք»,- ասաց նախարարը։

Алексис Оганян и Серж Танкян анонсировали о создании онлайн-платформы «Highconnect»
Известный американский предприниматель, один из основателей портала Reddit и соучредитель Initialized Capital Алексис Оганян в рамках Всемирного конгресса по информационным технологиям – «WCIT-2019» и известный рок-музыкант, солист группы System of a Down Серж Танкян заявили о создании «Всеармянской цифровой платформы» – «Highconnect».
«Это будет онлайн-платформа. Исходя из названия, речь идет о высокотехнологичной связи с одной стороны, с другой – армянской», – отметил Серж Танкян.
По его словам, их силы, возможности будут нацелены на то, чтобы армяне со всего мира, как из Армении, так и Диаспоры, могли воспользоваться этой связью и достичь успеха.
«Создание этого проекта мы обсуждали на протяжении целого года, у всех нас есть опыт и мы внедрим его для реализации данной идеи. Мы – армяне, достойны этого. Нас 10 миллионов, мы проживаем в свыше 180 странах, и эта онлайн-платформа предоставит возможность объединить армян со всего мира», – рассказал Серж Танкян.
В свою очередь Алексис Оганян отметил, что это довольно волнительный момент. По его словам, он, Серж Танкян, Эрик Исраелян поняли, что у них имеются большие возможности, которые необходимо использовать.
Отметим, что одним из авторов данной платформы является также врач, продюсер фильма «Обещание» Эрик Исраелян.
Министр высокотехнологической промышленности Армении Акоп Аршакян, в свою очередь, заявил также о запуске проекта «Армянский виртуальный мост», который будет действовать на базе платформы «Highconnect». Проект предполагает, что любые существующие и создаваемые в Армении компании получат возможность при поддержке Диаспоры армян и при помощи «Армянского виртуального моста» наладят прямую связь с мировыми рынками и экосистемными компонентами мира.
«Виртуальный мост позволит основать организацию здесь, речь идет не только об армянах», – отметил министр.