Ալեքսիս Օհանյանն ու Սերժ Թանկյանը հայտարարեցին Highconnect՝  «Համահայկական թվային պլատֆորմ» ստեղծելու մասին
17:24 08/10/2019
Ալեքսիս Օհանյանն ու Սերժ Թանկյանը հայտարարեցին Highconnect՝ «Համահայկական թվային պլատֆորմ» ստեղծելու մասին
«WCIT-2019» ՏՏ համաշխարհային համաժողովի շրջանակներում Reddit կայքի և Initialized Capital վենչուրային ընկերության համահիմնադիր Ալեքսիս Օհանյանն ու աշխարհահռչակ երաժիշտ Սերժ Թանկյանը հայտարարեցին «Համահայկական թվային պլատֆորմ» ստեղծելու մասին։ Պլատֆորմը կկոչվի «Highconnect»։
«Դա կլինի առցանց պլատֆորմ։ Դատելով անվանումից` դա մի կողմից բարձր կապ է, մյուս կողմից` հայկական»,- ասաց Սերժ Թանկյանը։
Նրա խոսքով՝ իրենց ուժերը, հնարավորությունները կօգտագործեն այս պլատֆորմի համար, որպեսզի ամբողջ աշխարհի հայերը՝ լինի Հայաստանում, թե Սփյուռքում, օգտվեն այս կապից և բարգավաճեն ու հաջողության հասնեն։
«Այս նախագծի ստեղծման մասին քննարկել ենք մի ամբողջ տարի, բոլորս ունենք փորձ և այն կներդնենք այս գաղափարի իրագործման համար։ Մենք՝ հայերս, արժանի ենք սրան։ 10 միլիոնով տարածված ենք 180 և ավելի երկրներում, մեզ պետք է կապ ունենալ և այս առցանց պլատֆորմը հնարավորություն կտա ամբողջ աշխարհի հայերին միավորել, ճանաչել և համագործակցել»,- նշեց Սերժ Թանկյանը։
Ալեքսիս Օհանյանն էլ ասաց, որ սա բավական հուզիչ պահ է։ Ըստ նրա՝ ինքը, Սերժ Թանկյանը, Էրիկ Իսրայելյանը հասկացել են, որ իրենք մեծ հնարավորություններ ունեն և պետք է դա օգտագործեն։
Նշենք, որ պլատֆորմի ստեղծման գաղափարակիցներից է նաև «Խոստումը» ֆիլմի պրոդյուսեր, դոկտոր Էրիկ Իսրայելյանը։
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանն էլ հայտարարեց նաև «Հայկական վիրտուալ կամուրջ» նախագծի մեկնարկի մասին, որը կկառուցվի «Highconnect»-ի պլատֆորմի վրա: Այն ենթադրում է, որ Հայաստանում գոյություն ունեցող և ստեղծվող ցանկացած ընկերություն հնարավորություն է ունենալու հայկական սփյուռքի և «Հայկական վիրտուալ կամուրջ»-ի օգնությամբ ունենալու ուղիղ կապ աշխարհի շուկաների և աշխարհի էկոհամակարգային բաղադրիչների հետ՝ սկսած տաղանդի ներհոսքից մինչև նրա ստեղծածի վերջնական արդյունքի արտահանումը՝ ամբողջական շղթայի ապահովումն իրականացնելու համար։
«Վիրտուալ կամուրջը թույլ կտա կազմակերպություն հիմնել այստեղ, խոսքը վերաբերում է ոչ միայն հայերին։ Մենք պետք է մտածենք, պետք է երկրներին ասենք՝ եկեք Հայաստան, քանի որ այս հնարավորությունը Հայաստանում կա, և մենք ձեզ համար լայն հնարավորություն կբացենք»,- ասաց նախարարը։

American - Armenian entrepreneur, Reddit and Initialized Capital co-founder Alexis Ohanian and world-known Armenian-American rock musician Serzh Tankian announced the launch of “Pan- Armenian digital platform” named Highconnect. The announcement came on the sidelines of the 23rd World Congress on Information Technology (WCIT) underway in Yerevan. As Tankian detailed Highconnect will be a digital platform to unite Armenians throughout the world to prosper and succeed.
“We have been discussing this project over the past year. All  of us have the experience to contribute to this initiative to come to life. We, the Armenians, deserve this. 10 millions of Armenians are spread in around 180 countries and we need to get connected. The platform will enable Armenians in every corner of the world to get together, get build connections and cooperate,” Tankian added.
Alexis Ohanyan, in turn, noted the moment was quite exciting. He told that along with Tankian and Erik Israyelian who is the producer of the “Promise” film, he realized the great capabilities they have and decided to make use of them.
Minister of High-Tech Industry Hakob Arshakyan, in turn, announced about a new project “Armenian virtual bridge” that will be built on Highconnect platform and enable any Armenian or Diaspora-based company to link directly to the world markets and international ecosystems, from attracting talents to  the implementation of the whole cycle of exporting the final product.
“The virtual bridge will allow to set up a company here for anyone. We should communicate this initiative with the world and attract investors to Armenia, offering wide opportunities for activity,” the minister said.