Ալեքսիս Օհանյանը Հայաստանում ուզում է գտնել  ներդրումներ կատարելու եղանակներ
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանի ներուժն օրեցօր աճում է։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ամերիկահայ գործարար, Reddit կայքի և Initialized Capital–ի համահիմնադիր Ալեքսիս Օհանյանը։
Հիշեցնենք, որ նա Հայաստան է ժամանել հոկտեմբերի 7-ին։ Հայազգի գործարարը «WCIT-2019» ՏՏ համաշխարհային համաժողովի պատվավոր հյուրերի ցանկում է:
Ալեքսիս Օհանյանը նշեց, որ Հայաստանում կան լավ տեխնոլոգիական ձեռներեցներ, կան խոշոր ընկերությունների մի քանի հիմնադիրներ:
Նա նաև կարևորեց հայաստանյան դպրոցներում շախմատի ուսուցումը և այն փաստը, որ Հայաստանում յուրաքանչյուր աշակերտ շախմատ է սովորում։
«Դրա շնորհիվ նրանք կարող են ավելի հեշտ սովորել ծրագրավորում: Ես չեմ կարող զսպել իմ ուրախությունը, երբ տեսնում եմ, թե ինչպես են երեխաները շախմատ սովորում, այնուհետև՝ ծրագրավորում: Եթե մենք ցանկանում ենք զարգացնել Հայաստանի տնտեսությունը, մենք պետք է զարգացնենք տեխնոլոգիական կրթությունը, որն ամեն ինչի հիմքում է»,- ընդգծեց Ալեքսիս Օհանյանը։
Նա նաև ասաց, որ Հայաստանում ուզում է գտնել  ներդրումներ կատարելու եղանակներ։
Իսկ վերջում Ալեքսիս Օհանյանը ասաց, որ հայերեն կարդալ չգիտի, այնուհետև -պտալով ավելացրեց. «Կարող է ասել` «շնորհակալ եմ», «ցտեսություն»։

Алексис Оганян: Не могу сдержать радости, когда вижу, как дети в Армении учатся шахматам
Потенциал Армении в сфере информационных технологий растет с каждым днем, сказал сегодня в беседе с журналистами известный американский предприниматель, один из основателей портала Reddit и соучредитель Initialized Capital Алексис Оганян.
Напомним, что Алексис Оганян прибыл в Армению 7 октября. Известный американский предприниматель армянского происхождения – один из почетных гостей проходящего в Ереване 23-го Всемирного конгресса по информационным технологиям – «WCIT-2019».
Алексис Оганян отметил, что в Армении есть хорошие предприниматели в сфере технологий, основатели нескольких крупных компаний.
Он также отметил важность того, что шахматы стали обязательным предметом преподавания в школах Армении, каждый ученик учится играть в шахматы.
«Благодаря этому им удается легче учиться программированию. Я не могу сдержать своей радости, когда вижу, как дети учатся сперва шахматам, а затем – программированию. Если мы хотим развивать экономику Армении, мы должны развивать образование в сфере технологий, что лежит в основе всего», – подчеркнул Оганян.
Предприниматель рассказал также о поиске им вариантов осуществления инвестиций в Армении.
В конце же Алексис Оганян указал: хоть он и не умеет читать на армянском языке, но знает такие слова, как «Благодарю», «До свидания».