Ալեքսիս Օհանյանը Հայաստանում ուզում է գտնել  ներդրումներ կատարելու եղանակներ
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանի ներուժն օրեցօր աճում է։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ամերիկահայ գործարար, Reddit կայքի և Initialized Capital–ի համահիմնադիր Ալեքսիս Օհանյանը։
Հիշեցնենք, որ նա Հայաստան է ժամանել հոկտեմբերի 7-ին։ Հայազգի գործարարը «WCIT-2019» ՏՏ համաշխարհային համաժողովի պատվավոր հյուրերի ցանկում է:
Ալեքսիս Օհանյանը նշեց, որ Հայաստանում կան լավ տեխնոլոգիական ձեռներեցներ, կան խոշոր ընկերությունների մի քանի հիմնադիրներ:
Նա նաև կարևորեց հայաստանյան դպրոցներում շախմատի ուսուցումը և այն փաստը, որ Հայաստանում յուրաքանչյուր աշակերտ շախմատ է սովորում։
«Դրա շնորհիվ նրանք կարող են ավելի հեշտ սովորել ծրագրավորում: Ես չեմ կարող զսպել իմ ուրախությունը, երբ տեսնում եմ, թե ինչպես են երեխաները շախմատ սովորում, այնուհետև՝ ծրագրավորում: Եթե մենք ցանկանում ենք զարգացնել Հայաստանի տնտեսությունը, մենք պետք է զարգացնենք տեխնոլոգիական կրթությունը, որն ամեն ինչի հիմքում է»,- ընդգծեց Ալեքսիս Օհանյանը։
Նա նաև ասաց, որ Հայաստանում ուզում է գտնել  ներդրումներ կատարելու եղանակներ։
Իսկ վերջում Ալեքսիս Օհանյանը ասաց, որ հայերեն կարդալ չգիտի, այնուհետև -պտալով ավելացրեց. «Կարող է ասել` «շնորհակալ եմ», «ցտեսություն»։

Reddit’s Alexis Ohanian seeks more ways to make investments in Armenia
Armenia's potential in the field of information technology is growing day by day, American-Armenian entrepreneur, Reddit and Initialized Capital co-founder Alexis Ohanian told reporters in Yerevan on Tuesday on the sidelines of the 23rd World Congress on Information Technology (WCIT) being held in Yerevan on 6-9 October.
Ohanian arrived in Armenian on Monday to attend the world’s largest IT event. He is among the honorary quests of WCIT 2019.
The entrepreneur noted that Armenia has good tech entrepreneurs and a number of founders of big companies.
He praised the fact that every student from any age in Armenia is learning chess. According to him, this is an ‘amazing’ foundation for learning how to program.
“The thing that really makes me smile is when I see kids going to places like TUMO center and learning how to code. Chess is such an amazing foundation for a skill like programming which is the modern days’ superpower,” he said.
Alexis Ohanian stressed Armenia has some bright minds and one of the best ways to level up its economy is to continue investing in technology.
Asked whether he plans to be one of the investors, he said: “We’ve got a lot of stuff coming up today, and I wanna find some more ways to be investing here.”
In the end, Alexis Ohanian said he still cannot read in Armenian, saying with a smiley face ‘thank you’ and ‘good bye’ to reporters in Armenian.