Հայաստանի ներկայացրած «Էրկեն կիշեր» ֆիլմն ընդգրկվել է «Օսկարի» երկար ցուցակում
Ամերիկյան կինոակադեմիան ընդունել է Հայաստանի հայտը և «Լավագույն միջազգային գեղարվեստական կինոնկար» անվանակարգում ընդգրկվել է ռեժիսոր Էդգար Բաղդասարյանի «Էրկեն կիշեր» ֆիլմը։ Կինոակադեմիան ներկայացրել է «Օսկար» մրցանակաբաշխության «Լավագույն միջազգային գեղարվեստական կինոնկար» անվանակարգում ընդգրկված ֆիլմերի երկար ցուցակը։
Ցուցակում ընդգրկված է 93 երկրի կողմից ներկայացված հայտեր, այդ թվում նա Հայաստանի կողմից ներկայացված ֆիլմը։ «Օսկար» մրցանակի համար առաջին անգամ պայքարելու են նաև Գանայի, Նիգերիայի և Ուզբեկստանի կինեմատոգրաֆիստները։
10 ֆիլմից կազմված «Օսկարի» հավակնորդների կարճ ցուցակը կհրապարակվի դեկտեմբերի 16-ին։ «Օսկար-2020»-ի թեկնածուները հայտնի կդառնան հունվարի 13-ին։ «Օսկար» մրցանակաբշխությունը կկայանա 2020 թվականի փետրվարի 9-ին։
Ռեժիսոր և սցենարի հեղինակ Էդգար Բաղդասարյանի 1 ժամ 40 րոպե տևողությամբ «Էրկեն Կիշեր» պատմական դրամա-ֆիլմաշարը ստեղծվել է 3 տարվա ընթացքում իրականացված նկարահանումների և հսկայածավալ աշխատանքի արդյունքում: Ֆիլմի ռեժիսորը հանդիսատեսին է ներկայացնում երեք տարբեր պատմություններ՝ մարդկային բարդ ու խճճված փոխհարաբերություններ: Ֆիլմի հերոսները դժվարին իրավիճակում հայտնված և ընտրության առաջ կանգնած անհատներ են, որոնց կատարած վճռական քայլը որոշիչ կարող է դառնալ նրանց կյանքում:
Տարբեր ժամանակաշրջանների հերոսների դրամատիկ պատմությունները կապված են գայլի և գնդաձև քարի հետ. ճակատագիրը հետապնդում է այդ քարի տերերին: Քարի հազարամյա ճամփորդությունը ժամանակի մեջ սկսվում է Նարեկացու դարաշրջանից, ապա անցնելով 1915-ի հայկական կոտորածների սարսափների միջով՝ հասնում է մինչև մեր օրերը և ավարտվում ամուսնական զույգի տարօրինակ ընտանեկան դրամայով՝ վեր հանելով եռանկյունու երրորդ կողմը կազմող փողոցային մարմնավաճառի բարոյական արժեքները, որոնք ավելի բարձր են, քան բարձրաստիճան ուղևորներինը:
Գլխավոր դերերում հանդես են եկել՝ Շանթ Հովհաննիսյան, Սամվել Գրիգորյան, Լուիզա Ներսեսյան, Բաբկեն Չոբանյան, Նարինե Գրիգորյան, Մարիա Սեյրանյան, Մինաս Ասրյան, Վաչե Երիցյան։
Պրոդյուսերներ են Կարինե Սիմոնյանը, Էդգար Բաղդասարյանը։ Ֆիլմը նկարահանվել է Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի ֆինանսական աջակցությամբ։

Oscars: Armenia’s submission included in the longlist of the 2020 International Feature Film Category
19:40 08/10/2019
Edgar Baghdasaryan’s "Lenghty Night" film has been included in the long list of the 2020 Oscar International Feature Film Category. The Academy announced the full list of eligible films and countries on Monday. According to the Academy website, a record-breaking total of 93 countries have submitted entries to be considered for best international film nominations at the Academy Awards.
As Hollywood  Reporter wrote earlier, the historical drama produced by Yerevan's Sharm Holding (also known as Erken Kisher) pivots around three stories set across a thousand years of Armenian history, where an unusual and attractive stone is the common thread.
Beginning in the 21st century, with a story about a couple whose relationship is under stress, the film goes back in time to the Armenian Genocide of 1915 and far into the country's distant past in the early 11th century to create three self-contained stories of human strife.
Opening with the contemporary story of a couple driving aimlessly around Yerevan at night, venting their frustrations with a scene that includes the husband picking up a prostitute, while his wife sits furiously in the car, Lengthy Night touches upon the tragedies of Armenia's past, the memory of which continue to hold the country together as a nation to this day.
The film starring Shant Hovhannisyan, Samvel Grigoryan, Luiza Nersisyan and Babken Chobanyan, won best film honors and five other awards, including for best script, cinematography and director, earlier this year at Armenia's Anahit National Awards Ceremony.