Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է WCIT 2019 մասնակից, Reddit սոցիալական ցանցի համահիմնադիր, ամերիկահայ գործարար Ալեքսիս Օհանյանին: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ Կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Վարչապետը ողջունել է Ալեքսիս Օհանյանին Հայաստանում, Հայաստանի կառավարությունում և կարևորել նրա մասնակցությունը ՏՏ 23-րդ համաշխարհային համաժողովին:
«Մենք հպարտանում ենք աշխարհի տարբեր երկրներում հաջող գործունեությամբ աչքի ընկնող մեր հայրենակիցների ձեռքբերումներով, ովքեր միջազգային ասպարեզում ճանաչելի են դարձնում մեր հայրենիքը: Ուրախ եմ հյուրընկալել Ձեզ այստեղ և քննարկել համատեղ ծրագրերի, Հայաստանի զարգացման փոխշահավետ նախագծերի հնարավորությունները», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Ալեքսիս Օհանյանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին գնահատականների համար՝ նշելով, որ ուրախ է նորից այցելել Հայաստան, որտեղ անցկացվում է համաշխարհային մասշտաբի այսպիսի կարևոր տեխնոլոգիական միջոցառում:
«Հայաստանը մարդկային տաղանդի մեծ ներուժ ունի, զարգանալու և բարգավաճելու բազմաթիվ հնարավորություններ և մաս կազմելու համաշխարհային տեխնոլոգիական առաջընթացի»,- իր խոսքում ասել է Ալեքսիս Օհանյանը:
ՀՀ վարչապետը և ամերիկահայ գործարարը քննարկել են Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների 23-րդ համաշխարհային համաժողովի ընթացքին, ՏՏ ոլորտում համագործակցությանը, այդ բնագավառում երիտասարդների և կանանց ներգրավվածության խթանմանը վերաբերող հարցեր: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ կառավարությունը ՏՏ ոլորտը հռչակել է գերակայություն՝ նպատակադրելով Հայաստանը դարձնել տեխնոլոգիական երկիր: Այս համատեքստում կառավարության ղեկավարը ներկայացրել է ընթացիկ ծրագրերը մեր երկրում բարձր և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման ուղղությամբ:

Алексис Оганян: Армения обладает огромным потенциалом человеческого таланта
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня принял участника WCIT 2019, соучредителя Reddit, американского предпринимателя армянского происхождения Алексиса Оганяна. Подробности представляет пресс-служба правительства Армении.
Премьер-министр приветствовал Алексиса Оганяна в Армении, правительстве Армении и подчеркнул важность его участия в 23-м Всемирном конгрессе по информационным технологиям.
«Мы гордимся достижениями наших соотечественников, которые добились успеха в своей деятельности в разных странах мира, которые популяризуют нашу родину на международной арене. Я рад принимать Вас здесь и обсудить возможности совместных проектов, взаимовыгодных проектов развития Армении», – сказал Никол Пашинян.
Алексис Оганян в свою очередь поблагодарил премьер-министра за оценки, отметив, что он рад снова посетить Армению, где проходит такое важное технологическое событие в мировом масштабе.
«Армения обладает огромным потенциалом человеческого таланта, многочисленными возможностями для развития и процветания, а также для того, чтобы стать частью мирового технологического прогресса», – сказал Алексис Оганян.
Премьер Армении и американский предприниматель обсудили вопросы, касающиеся хода 23-го Всемирного конгресса по информационным технологиям, сотрудничества в IT-сфере, содействия вовлечению молодежи и женщин в данных сферах.
Никол Пашинян подчеркнул, что правительство провозгласило IT-сферу приоритетом, стремясь сделать Армению технологической страной. В этом контексте глава правительства представил текущие программы по развитию высоких и информационных технологий в нашей стране.