Ինչպիսին է Ամուլսարի իրավիճակը դատարանում
Ամուլսարում ոսկի հանք շահագործելու խնդրով դատական մի քանի հայցեր կան, դատավարությունները դեռևս ընթացքի մեջ են։
Panorama.am-ի հետ զրույցում բնապահպան-իրավաբան Նազելի Վարդանյանն ասաց, որ 2018-ից վարչական դատարանում քննվում է Ջերմուկի և Գնդեվազի 19 բնակիչների հայցը։ Պատասխանողն  է ՀՀ բնապահպանության նախարար Էրիկ Գրիգորյանը։
Ջերմուկցիների և գնդեվազցիների ներկայացուցիչը հենց Ն. Վարդանյանն է։ Նա նշեց, որ իրենք պահանջում են՝ պարտավորեցնել նախարար Էրիկ Գրիգորյանին ուժը կորցրած ճանաչել փորձաքննության եզրակացությունը նոր ի հայտ եկած գործոններով։ Այսինքն՝ պարտավորեցնել ուժը կորցրած ճանաչել Ամուլսարի ոսկեբեր քվարցիտների հանքավայրի հանքաարդյունաբերական համալիրի փոփոխված նախագծի շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության պետական փորձաքննական եզրակացությունը և ՀՀ բնապահպանության նախարարի 29.04.2016թ. դրա հաստատումը։
Մյուս հայցը կրկին  վարչական դատարանում է, քննում է արդեն 4 տարի։ Վայոց ձորի մարզի Գնդեվազ համայնքի բնակիչները դիմել են դատարան՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել Ամուլսարի ոսկու հանքավայրի շահագործման բնապահպանական  փորձաքննությունը։
Ն. Վարդանյանն ասաց, որ նիստերը ուշ-ուշ են լինում, ձգձգվում են. նախ՝ բնապահպանության նախարարությունը պատասխանող  էր, հետո դատարանը որոշեց, որ պատասխանող չի կարող լինել, հանեց, հետո որոշեց որպես պատասխանող ներգրավել։
Դատական գործին հայցվոր կողմի միջնորդությամբ ներգրավված են անկախ փորձագետներ WWF-հայաստանի տնօրեն Կարեն Մանվելյանը, ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Արմեն Սաղաթելյանը և քիմիական գիտությունների թեկնածու Սեյրան Մինասյանը։ Պրոֆեսոր Արմեն Սաղաթելյանը մահացավ երեկ՝ ծանր հիվանդությունից։ Նույնիսկ հիվանդ ժամանակ նա սրտացավ էր Ամուլսարի հարցով ու դիմել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ դեռ ուշ չէ կանգնեցնել Ամուլսարի շահագործումը։
Նշենք, որ ջերմուկցիները, գնդեվազցիները չեն սահմանափակվել միայն դատարան դիմելով ու փորձելով հասնել նրան, որ Ամուլսարը չշահագործվի, այլ նաև պարբերաբար բողոքի ակցիաներ են իրականացնում, փակել են նաև դեպի Ամուլսար տանող ճանապարհը։

Как обстоит ситуация по вопросу Амулсара в суде? Ответила Назели Варданян
С вопросом эксплуатации Амулсарского золоторудного месторождения в суд подано несколько исков, судопроизводство всё ещё продолжается.
В беседе с корреспондентом Panorama.am эколог-юрист, руководитель общественной организации «Леса Армении» Назели Варданян отметила, с 2018 году в административном суде рассматривается иск 19 жителей Джермука и Гндеваза. Ответчик – министр окружающей среды РА Эрик Григорян.
Представителем жителей Джермука и Гндеваза является именно Н. Варданян. Она отметила, что они требуют обязать министра Эрика Григоряна признать недействительным заключение экспертизы на основании новых факторов. Иными словами, обязать признать недействительным государственное экспертное заключение о воздействии на окружающую среду измененного проекта Амулсарского месторождения золотоносных кварцитов и его подтверждение министром от 29.04.2016 г.
Следующий иск вновь находится в Административном суде, рассматривается на протяжении 4 лет. Жители общины Гндеваз Вайоцдзорской области РА обратились в суд с требованием признать недействительным экологическую экспертизу по эксплуатации Амулсарского месторождения.
Н. Варданян отметила, что судебные заседания проходят редко, затягиваются: во-первых, ответчиком выступало министерство окружающей среды, затем суд решил, что министерство не может быть ответчиком, после принято решение вновь вовлечь министерство в качестве стороны-ответчика.
К судебному делу при посредничестве истца вовлечены независимые эксперты: директор WWF-Армения Карен Манвелян, председатель Ученого Совета Центра эколого-ноосферных исследований НАН Армении Армен Сагателян и кандидат химических наук Сейран Минасян. Профессор Армен Сагателян скончался вчера, в результате продолжительной болезни. Даже во время болезни он сердобольно относился к вопросу Амулсара и обратился к премьер-министру РА Николу Пашиняна, отметив, что пока не поздно остановить эксплуатацию Амулсара.
Отметим, что жители Джермука и Гндеваза не ограничились лишь обращениями в суд и пытались достичь того, чтобы не допустить эксплуатацию Амулсара, а также периодически проводят акции протеста, перекрыли также ведущую к Амулсару дорогу.