Թբիլիսին՝ Գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր քարտուղար Օդրի Ազուլայը Թբիլիսին անվանել է 2021 թվականի Գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք։ Գրուզիա-օնլայնի հաղորդմամբ, համապատասխան որոշումը նա ընդունել է Գրքի հաշխարհային մայրաքաղաքի խորհրդատվական կոմիտեի առաջարկությունների հիման վրա։ Նիստը տեղի է ունեցել 2019 թվականի հունիսին Շվեյցարիայում:
Ծրագրի կարգախոսն է «Եվ քո՞ հաջորդ գիրքը...»։ Ծրագիրը շեշտը դնում է ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառմամբ երիտասարդության շրջանում  ընթերցանությունը խթանելու վրա։  Այն  ընդգրկում է մի շարք կարևոր լայնածավալ գործողություններ։ Ծրագրի շրջանակներում կկառուցվեն գրադարաններ, կանցկացվի երեխաների համար գրքերի փառատոներ, կներկայացվեն թվային նախագծեր` գրքերը խաղերի վերածելու և Վրաստանի առաջին հրատարակչությունը վերականգնելու համար։ Միջոցառման գլխավոր նպատակն է ընթերցանության հանրահռչակումն ու գրքերը մատչելի դարձնել սոցիալական խմբերին:
Գրքի համաշխարհային մայրաքաղաքի շրջանակում միջոցառումները մեկնարկելու են 2021 թվականի ապրիլի 23-ին՝ Գրքի համաշխարհային օրը։ Մեկ տարի Գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք ընտրված քաղաքը կազմակերպելու է  գրքերի և ընթերցանության հանրահռչակման նվիրված միջոցառումներ։
Այս տարի Գրքի համաշխարհային մայրաքաղաքն է Շարջան՝ ԱՄԷ, հաջորդ տարի լինելու է Մալազիայի մայրաքաղաք Կուալա Լումպուրը։ Հիշեցնենք, որ 2012-ի Գրքի համաշխարհային մայրաքաղաքն էր Երևանը։

Director-General of UNESCO Audrey Azoulay named Tbilisi, the capital of Georgia, World Book Capital for the year 2021, based on the recommendation of the World Book Capital Advisory Committee, which met in Switzerland in June 2019.
Around the slogan 'Ok. So your next book is…?' the program focuses on the use of modern technologies as powerful tools for promoting reading among the youth, UNESCO reported.
The program is comprised of several important, large-scale and sustainable activities. Amongst the events and activities there will be libraries and a book festival for children, a state-of-the-art digital project for transforming books into games, and the rebuilding of the first Georgian publishing house.
Specifically designed for children, youngsters and readers who have limited access to books, the activity program will be driven by innovation. The city's principal objective is to popularize reading and increase accessibility to books for all social levels.
The year of celebrations will start on 23 April 2021, on the World Book and Copyright Day.
Cities designated as UNESCO World Book Capital undertake to promote books and reading and to organize activities over the year. As the twenty-first city to bear the title since 2001, Tbilisi follows Kuala Lumpur (2020) and Sharjah (2019). Yerevan was named World Book Capital in 2012.