Պետությունների և միջազգային կառույցների արձագանքը՝  Թուրքիայի Սիրիա ներխուժմանը
Թուրքական բանակը լայնամասշտաբ գործողություն է իրականացնում Սիրիայի հյուսիսում գտնվող քրդական աշխարհազորայինների դեմ: Նախօրեի կեսօրին թուրքական ռմբակոծիչները հարձակվել են քրդական դիրքերի վրա, երեկոյան գործի է դրվել  թուրքական հրետանին: Օդային հարձակումներից և հրետակոծումից մի քանի ժամ անց Թուրքիան սկսել է ցամաքային գրոհ:
Թուրքիան նշում է, որ «Խաղաղության աղբյուր» անունով օպերացիան նպատակ ունի վերացնել Սիրիայի հյուսիսային շրջաններից քրդական աշխարհազորային ստորաբաժանումները և այնտեղ ստեղծել «անվտանգության գոտի»: Այս գոտում նախատեսվում է տեղավորել երկու միլիոն սիրիացի փախստական: Սիրիայում քաոսային վիճակ է, մարդիկ լքում են իրենց տները։
Թուրքիայի ռազմական գործողությունների առաջին օրվա ընթացքում արդեն կա 8 զոհ և տասնյակ վիրավորներ
Սիրիայի հյուսիսում տեղի ունեցած Թուրքիայի ռազմական գործողության առաջին օրվա ընթացքում առնվազն 8 մարդ է զոհվել, տասնյակ մարդիկ վիրավորվել են։ Այս մասին հայտնել են քրդերի առաջնորդությամբ Սիրիայի դեմոկրատական ուժերը (SDF), որոնք ԱՄՆ-ի առանցքային գործընկերն էին ԻՊ-ի դեմ պայքարում։
Թուրքիայի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ նրա զինված ուժերը հարվածել են ընդհանուր առմամբ 181 թիրախների Սիրիայում:
Թրամփը Թուրքիայի գործողություններն անվանել է «վատ գաղափար»
Դոնալդ Թրամփը, որը նախկինում գործնականում կանաչ լույս էր տվել Թուրքիային այդ հարձակողական գործողության համար, որը դուրս էր բերել ԱՄՆ-ի զինված ուժերը տարածքից, արդեն օդային ռմբակոծությունները սկսվելուց հետո, Սիրիայի քրդերի դեմ Թուրքիայի գործողությունը անվանեց «վատ գաղափար»:
«Այսօր առավոտյան ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիան ներխուժեց Սիրիա: ԱՄՆ-ը չի ընդունում այս հարձակումը և հասկացրեց Թուրքիային, որ այդ գործողությունը վատ գաղափար է: Տարածքում ամերիկացի զինվորներ չկան: Քաղաքական ասպարեզ մուտք գործելու առաջին իսկ օրվանից ես հասկացա, որ չեմ ուզում պայքարել այս անվերջ, անիմաստ պատերազմների դեմ, հատկապես նրանց, որոնք ոչ մի օգուտ չեն բերում Միացյալ Նահանգներին: Թուրքիան պարտավորվել է պաշտպանել քաղաքացիական անձանց, պաշտպանել կրոնական փոքրամասնություններին, այդ թվում քրիստոնյաներին, ինչպես նաև բացառելու հումանիտար ճգնաժամը: Մենք ակնկալում ենք, որ Թուրքիան կպահպանի իր ստանձնած բոլոր պարտավորությունները, և մենք շարունակում ենք սերտորեն հետևել իրավիճակին»,-ասվում է Թրամփի հայտարարության մեջ։
Թրամփը համաձայն է, որ պատժամիջոցներն անհրաժեշտ են, բայց միայն այն դեպքում, եթե Թուրքիան չգործի «մարդասիրական» ճանապարհով
Թրամփը հայտարարել է, որ «շատ ավելի կոշտ կլինի, քան պատժամիջոցներն են», եթե Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը գործողությունը «չանի հնարավորինս մարդկային ձևով»: Թրամփը չի բացատրել, թե ինչն է նա համարում «մարդասիրական»։
Պուտինը Թուրքիային կոչ է անում ուշադիր կշռադատել իրավիճակը Սիրիայում
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը խնդրել է Էրդողանին «ուշադիր կշռադատել իրավիճակը» Սիրիայում, որպեսզի «չվնասի ճգնաժամի լուծման ընդհանուր ջանքերին»։ Այս մասին ասվում է Կրեմլի հաղորդագրության մեջ:
Հայտարարության մեջ Կրեմլն ընդգծում է նաև, որ «երկու կողմից էլ նշվել է Սիրիայի միասնության և տարածքային ամբողջականության ապահովման և նրա ինքնիշխանության նկատմամբ հարգանքի կարևորությունը»:
Հայաստանի ԱԳՆ հայտարարությամբ դատապարտում է Սիրիայի հյուսիս-արևելքում Թուրքիայի կողմից իրականացվող ռազմական ներխուժումը։ «Հայաստանը դատապարտում է Սիրիայի հյուսիս-արևելքում Թուրքիայի կողմից իրականացվող ռազմական ներխուժումը, որը կհանգեցնի տարածաշրջանային անվտանգության հետագա վատթարացման, քաղաքացիական բնակչության շրջանում մարդկային կորուստների, տեղահանվածների մեծ հոսքի և ի վերջո մարդասիրական նոր ճգնաժամի։ Հատկապես մտահոգիչ իրավիճակ է ստեղծվում ազգային և կրոնական փոքրամասնությունների համար»:
Իրան
Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին նախօրեին կոչ է արել Թուրքիային զսպվածություն ցուցաբերել և խուսափել ռազմական գործողություններից Սիրիայի հյուսիսում։
Եգիպտոս
Եգիպտոսի արտաքին գործերի նախարարությունը դատապարտել է Թուրքիայի հարձակողական գործողությունը՝ այն համարելով որպես «կոպիտ և անընդունելի հարձակում եղբայրական արաբական պետության ինքնիշխանության վրա»: Այն կոչ է արել Արաբական պետությունների լիգայի արտակարգ նիստ հրավիրել:
Գերմանիա
Գերմանիայի արտգործնախարար Հեյկո Մաասը հայտարարել է, որ Թուրքիայի գործողությունը կբերի տարածաշրջանի հետագա ապակայունացման և կարող է ուժեղացնել «Իսլամական պետությանը»: Նա կոչ է արել Թուրքիային դադարեցնել գործողությունը:
Իտալիա
Իտալիայի վարչապետ Ջուզեպպե Կոնտեն հայտարարել է, որ գործողությունը սպառնում է տարածաշրջանի կայունությանը և քաղաքացիական անձանց:
Դանիա
Դանիայի ԱԳ նախարարը գրառում է կատարել. «Խորապես անհանգստացած եմ Սիրիայում Թուրքիայի ռազմական գործողություններից: Իմ կարծիքով, սա ցավալի և սխալ որոշում է, որը կարող է լուրջ հետևանքներ ունենալ քաղաքացիական անձանց համար և ԻԼԻՊ-ի դեմ պայքարում: Թուրքիան պետք է զսպվածություն ցուցաբերի: Դանիան այդ հարցում սերտ կապի մեջ է դաշնակիցների հետ»:
Նիդերլանդներ
Հոլանդիայի արտգործնախարարն իր մոտ է կանչել Թուրքիայի դեսպանին և ասել. «Նիդեռլանդները դատապարտում են թուրքական հարձակումը Սիրիայի հյուսիս-արևելքում: «Մենք կոչ ենք անում Թուրքիային չշարունակել այն ճանապարհը, որով նրանք գնում են»:
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը կոչ է անում Թուրքիային գործել զսպվածությամբ
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը կոչ է արել դաշինքի անդամ Թուրքիային,  «գործել զսպվածությամբ»:
Չորեքշաբթի օրը Հռոմում կայացած մամուլի ճեպազրույցում ելույթ ունենալով ՝ Ստոլտենբերգն ասաց, որ Թուրքիան «օրինական անվտանգության մտահոգություններ ունի», կրել է «սարսափելի ահաբեկչական հարձակումներ» և հյուրընկալում է «միլիոնավոր սիրիացի փախստականների»: Բայց Ստոլտենբերգը հավելեց, որ ինքը հույս ունի, որ Թուրքիան «զսպվածությամբ կգործի և կապահովի, որ Հյուսիսային Սիրիայում ցանկացած գործողություն կարող է ձեռնարկվել համաչափ և չափված»:
Եվրոպական միություն
Եվրամիության բոլոր 28 երկրներն էլ իրենց հերթին պահանջում են, որ Թուրքիան դադարեցնի գործողությունը: Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ժան-Կլոդ Յունկերն ասել է, որ «ռազմական գործողությունները լավ բանի չեն բերի»:
«Ես կոչ եմ անում Թուրքիային, ինչպես նաև մյուս դերակատարներին՝ գործել զսպվածությամբ և դադարեցնել գործողություններն այս պահին, երբ մենք խոսում ենք», - ասել է Յունկերը:
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը Սիրիայի հարցով դռնփակ հանդիպում կանցկացնի
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդն այսօր առավոտյան փակ հանդիպում կունենա՝ Սիրիայում իրավիճակը քննարկելու համար։
Հանդիպման նախաձեռնողներից են եվրոպական հինգ երկրներ՝ Ֆրանսիան, Գերմանիան և Միացյալ Թագավորությունը:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը «շատ անհանգստացած է» Սիրիայի հյուսիսում տեղի ունեցող զարգացումներով և կոչ է անում պաշտպանել քաղաքացիական անձանց» միջազգային օրենսդրությանը համապատասխան»։
Թրամփը և Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը նախօրեին քննարկել են Սիրիայում Թուրքիայի ռազմական գործողությունների հարցը:
«Ղեկավարները իրենց լուրջ մտահոգությունն են հայտնել Թուրքիայի հյուսիս-արևելքում Սիրիա ներխուժելու և տարածաշրջանում մարդասիրական աղետի վտանգի կապակցությամբ», - ասվում է Դաունինգ սթրիթի հայտարարության մեջ:
Ֆրանսիան դատապարտում է Սիրիայում Թուրքիայի ռազմական հարձակումը
Ֆրանսիայի արտգործնախարար Ժան-Իվ Լե Դրիանը դատապարտում է Թուրքիայի ռազմական հարձակումը Սիրիայի հյուսիս-արևելքում։
«Ես դատապարտում եմ Թուրքիայի կողմից Սիրիայում մեկնարկած միակողմանի գործողությունը։ Դա վտանգում է կոալիցիայի անվտանգությունն ու մարդասիրական ջանքերն ընդդեմ ԻՊ-ի և վտանգում եվրոպացիների անվտանգությունը: Այն պետք է դադարեցվի: Անվտանգության խորհրդի նիստ է հրավիրվել»,- գրել է Լե Դրիանը:
Սաուդյան Արաբիան նախազգուշացնում է տարածաշրջանային անվտանգության «բացասական հետևանքների» մասին
Սաուդյան Արաբիան դատապարտել է Թուրքիայի հարձակումը և նախազգուշացրել, որ ռազմական գործողությունները կարող են բացասական հետևանքներ ունենալ տարածաշրջանի անվտանգության վրա:
Քուվեյթը կոչ է անում բոլոր կողմերին խուսափել ռազմական տարբերակից
Քուվեյթի արտգործնախարարության պաշտոնյան հայտնել է, որ Սիրիայում թուրքական ռազմական գործողություններն «ուղղակի սպառնալիք են տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության համար»: ԱԳՆ պաշտոնյան կոչ է արել զսպվածություն ցուցաբերել զերծ մնալ այնպիսի իրավիճակից, որն էլ ավելի կմեծացնի սիրիացիների տառապանքը:
Սիրիայի հյուսիսում գտնվող քրդերը խաղաղ բնակիչներին խնդրում են պաշտպանվել թուրքական ռազմական հարձակումից
Չորեքշաբթի կեսօրին հարձակման մասին հայտարարվելուց առաջ Հյուսիսային և Արևելյան Սիրիայի ինքնավար վարչակազմը, որը նաև հայտնի է որպես Սիրիայի հյուսիսարևելյան քրդական վարչակազմ, բոլոր խաղաղ բնակիչներին կոչ էր արել եռօրյա «ընդհանուր մոբիլիզացիա» անցկացնել՝ տարածաշրջանը պաշտպանելու համար Թուրքիայի ռազմական հարձակողական գործողությունից:
«Մենք կոչ ենք անում մեր բոլոր գերատեսչություններին, հաստատություններին և նրա բոլոր բաղադրիչներով մարդկանց ՝ գնալ Թուրքիայի հարակից սահմանամերձ շրջան՝ իրենց բարոյական պարտքը կատարելու և այս նուրբ պատմական պահերին դիմադրություն ցույց տալու համար», - ասվում է հայտարարության մեջ:
Ասվում է նաև, որ ՄԱԿ-ը, ԱՄՆ-ը, ԵՄ-ն ու Ռուսաստանը պատասխանատվություն են կրելու «Սիրիայի հյուսիսային և արևելյան արևելքում մեր ժողովրդին հասցված ցանկացած մարդասիրական աղետի համար»:
ԱՄՆ-ի դաշնակիցը դադարեցրել է հակաահաբեկչական գործողությունները՝ կենտրոնանալու թուրքական հարձակողական գործողությունների վրա։
Քրդերի առաջնորդությամբ Սիրիայի դեմոկրատական ուժերը (SDF), որոնք ԱՄՆ-ի առանցքային գործընկերն են ԻՊ-ի դեմ պայքարում, դադարեցրել են իրենց գործողությունները՝ ընդդեմ գրոհային խմբավորման:
Չորեքշաբթի SDF-ի խոսնակ Մուստաֆա Բալին թվիթերյան իր էջում գրառում է կատարել, որ ուժերը «պայքարելու են թուրքերի դեմ, որպեսզի թույլ չտան նրանց սահմանը հատել»։

Военная операция Турции на севере Сирии: как мир отреагировал на действия Анкары
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган 9 октября объявил о начале операции «Источник мира» на севере Сирии, направленной против запрещенной в Турции Рабочей партии Курдистана и террористической группировки «Исламское государство» (ИГ, запрещена в ряде стран, в том числе и в РФ).
Турецкая авиация в тот же день нанесла удары по городу Рас эль-Айн в сирийской провинции Хасеке. Авиаударам подвергся еще один сирийский город на границе с Турцией – Телль-Абъяд. Позднее было объявлено о начале наземной части операции.
По данным сирийского гостелевидения, турецкие войска сейчас пытаются проникнуть в сирийский приграничный город Рас эль-Айн в провинции Хасеке.
8 мирных жителей погибли под огнем турецкой артиллерии в Сирии
По последним данным минобороны Турции, военные после начала операции «Источник мира» нанесли удары по 181 цели курдских формирований на севере Сирии.
По данным сирийского гостелевидения, в результате турецкого обстрела приграничных городов Рас эль-Айн, Камышли, Дарбасия и аль-Машрафа 8 мирных жителей погибли, 20 получили ранения.
Трамп назвал «плохой идеей» военную операцию Турции в Сирии
Президент США Дональд Трамп, который ранее на практике дал «зеленый свет» Турции на проведение военной операции на северо-востоке Сирии, назвал «плохой идеей» военную операцию Турции против курдов.
«Этим утром Турция, которая является членом НАТО, вторглась в Сирию. США не одобряют эту атаку и дали ясно понять Турции, что эта операция – плохая идея», – говорится в распространенном Белым домом заявлении Трампа. Американский лидер отметил, что американских военных в зоне проведения турецкой операции нет. «В Турции есть большая курдская диаспора, и она (Анкара – ред.) отлично понимает, что хотя у нас было только 50 солдат в этом районе Сирии и что их выведут, однако любое необоснованное и ненужное применение силы Турцией будет разрушительным для ее экономики и ее очень хрупкой валюты», – сказал президент США. Трамп добавил, что «с первого дня, как он взошел на политическую арену», он выступал против бесконечных и бессмысленных войн, которые не приносят пользы Соединенным Штатам.
По его словам, Турция взяла на себя обязательства защищать мирное население, гражданских лиц и не допустить гуманитарного кризиса. Анкара несет ответственность за то, чтобы все боевики организации «Исламское государство», находящиеся в плену, оставались в заключении, и за то, чтобы ИГ не была воссоздана ни в какой форме.
«Мы ожидаем, что Турция выполнит все свои обязательства», – добавил Трамп.
В Вашингтоне предложили ввести санкции против Турции
Американские сенаторы Крис Ван Холлен (демократ от штата Мэриленд) и Линдси Грэм (республиканец от штата Южная Каролина) в связи с началом турецкой операции на северо-востоке Сирии предлагают ввести санкции в отношении активов президента Турции Тайипа Эрдогана в США. Основные положения соответствующего законопроекта Ван Холлен опубликовал в среду у себя в Twitter.
Президент США Дональд Трамп заявил, что готов пойти на более жесткие меры в отношении Турции, чем санкции. «Я уже говорил президенту Эрдогану, что я сделаю нечто значительно большее, чем санкции. Я бы согласился с санкциями, но я раздумываю над тем, что гораздо жестче, чем санкции, если он не сделает это [проведет операцию] как можно более гуманным способом», – приводит его слова ТАСС.
«Я пытался его [Эрдогана] остановить буквально с первого дня на посту президента, но они хотят воевать», – заключил глава Белого дома.
Путин призвал Эрдогана взвесить ситуацию перед началом операции
Президент России Владимир Путин в телефонном разговоре с президентом Турции Эрдоганом призвал тщательно взвесить ситуацию, чтобы не нанести ущерб усилиям по урегулированию сирийского кризиса, сообщает пресс-служба Кремля. Отмечается, что разговор состоялся по инициативе турецкой стороны.
«При этом с обеих сторон отмечена важность обеспечения единства и территориальной целостности Сирии, уважения её суверенитета», – указывает при этом пресс-служба Кремля.
Ереван осуждает военное вторжение Турции
В заявлении МИД Армении в связи с военным вторжением Турции на северо-восток Сирии говорится:
«Армения осуждает военное вторжение Турции на северо-восток Сирии, которое приведет к дальнейшему ухудшению региональной безопасности, потерям среди гражданского населения, большому потоку переселенных и, наконец, к новому гуманитарному кризису. Особую тревогу вызывает ситуация с национальными и религиозными меньшинствами.
Это военное вторжение также  представляет собой непосредственную угрозу серьезных и массовых нарушений прав человека на основе идентичности.
Армения призывает принять эффективные международные меры для прекращения военного вторжения, предотвращения массовых зверств и защиты населения приграничной с Турцией Сирии.
Армения поддерживает целостность и суверенитет Сирии и призывает воздерживаться от военных посягательств на Сирию и ее народ. Армения будет продолжать оказывать гуманитарную помощь дружественному сирийскому народу на месте».
Иран предостерёг Анкару
Президент Ирана Хасан Роухани призвал Турцию проявить сдержанность и не допустить военных действий на севере Сирии.
Египет потребовал экстренного созыва ЛАГ
Египет потребовал в среду экстренного созыва Лиги арабских государств (ЛАГ) для обсуждения ситуации на северо-востоке Сирии в связи с проведением там Турцией военной операции, сообщил телеканал Al Arabiya.
Ранее официальный Каир самым решительным образом осудил действия Турции, которая объявила о проведении на севере Сирии новой военной операции.
Тем временем ЛАГ уже выступила с осуждением военной операции Турции, «которая является нарушением суверенитета Сирии». «Эта запланированная операция Анкары представляет собой явное нарушение суверенитета Сирии, угрожает ее территориальной целостности и открывает дверь для дальнейшего ухудшения гуманитарной обстановки и ситуации в сфере безопасности, - говорится в обнародованном заявлении панарабской организации. - Вторжение Турции на сирийскую территорию угрожает разжечь еще большие конфликты на севере и востоке Сирии и чревато восстановлением террористической группировкой "Исламское государство" (ИГ, запрещена в России) своего контроля [над этими районами]».
МИД Германии резко осудил начало военной операции Турции в Сирии
Глава МИД ФРГ Хайко Маас осудил решение президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана начать силовую операцию на северо-востоке Сирии и призвал к ее прекращению.
«Решительно осуждаем наступление Турции на северо-востоке Сирии. Турция идет на риск дестабилизации региона и нового усиления позиций ИГ. Призываем Турцию прекратить наступление и обеспечивать свои интересы в сфере безопасности мирными путями», – говорится в сообщении Мааса, размещенном в аккаунте ведомства в Twitter.
МИД Дании: Турция представляет угрозу для мирных жителей Сирии
Министр иностранных дел Дании Йеппе Кофод выразил беспокойство по поводу безопасности мирного населения в северных районах Сирии на фоне вывода американских войск.
«Я крайне обеспокоен перспективой начала турецкой наступательной операции в северо-восточной части Сирии, которая может серьезно осложнить жизнь мирного населения на этих территориях и ослабить борьбу с ИГИЛ (организация, деятельность которой запрещена в ряде стран, в том числе и в РФ)», – заявил глава датского ведомства.
Глава МИД Нидерландов призвал Турцию прекратить военную операцию на севере Сирии
Министр иностранных дел Нидерландов Стеф Блок в среду призвал Турцию прекратить наступление на курдские силы на севере Сирии, начавшееся в тот же день.
Глава МИД вызвал посла Турции, чтобы осудить военную операцию.
С. Блок написал в "Твиттере", что призывает Турцию отказаться от выбранного пути. «Никто не выиграет от потенциально ужасных гуманитарных последствий. Ситуация может спровоцировать новые потоки беженцев, помешать борьбе с ИГ /группировкой "Исламское государство"/ и нанести ущерб стабильности в регионе», – заявил он, добавив, что «односторонние действия не помогают».
НАТО ожидает от Турции сдержанных действий в Сирии
Генсек альянса Йенс Столтенберг заявил: «У нашего союзника Турции есть легитимная обеспокоенность в сфере безопасности. НАТО была проинформирована властями Турции об операции на севере Сирии. Важно избегать действий, которые могут еще больше дестабилизировать регион, привести к эскалации напряженности, привести к большим человеческим страданиям».
«Я рассчитываю, что Турция будет действовать сдержанно, обеспечит, чтобы любые действия, которые она предпринимает на севере Сирии, были пропорциональными и взвешенными. Мы не должны подорвать достижения, достигнутые в борьбе с нашим общим врагом – ИГ», – сказал Столтенберг.
Глава Еврокомиссии: операция не приведет к «положительным результатам»
Глава ЕК Жан-Клод Юнкер призвал Турцию действовать сдержанно в Сирии и остановить военную операцию, которая, по его словам, не приведет к «положительным результатам».
«У Турции есть озабоченности в сфере безопасности на границе с Сирией. Тем не менее, я призываю Турцию, а также других акторов действовать со сдержанностью и остановить операции, которые уже проходят. Эта военная акция не ведет к положительным результатам», – заявил Юнкер, выступая в Европарламенте.
Совбез ООН проведет экстренное заседание
Совбез ООН по инициативе сразу нескольких стран ЕС проведет экстренное заседание для попытки урегулирования конфликта. Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерреш призвал Турцию уважать Устав ООН и международное гуманитарное право.
Глава МИД Франции осудил операцию Турции в Сирии
Глава МИД Франции Жан Ив Ле Дриан осудил военную операцию Турции на севере Сирии, подчеркнув, что она ставит под угрозу усилия антитеррористической коалиции.
«Я осуждаю одностороннюю операцию, которую начала Турция в Сирии. Она ставит под сомнение гуманитарные усилия и усилия в области безопасности коалиции против "Исламского государства" и рискует подорвать безопасность европейцев. Она должна прекратиться», – написал Ле Дриан в Twitter.
Саудовская Аравия считает турецкую операцию в Сирии агрессией
Саудовская Аравия назвала агрессией военную операцию, которую Турция начала в Сирии, сообщает саудовское агентство новостей SPA со ссылкой на источник в МИД королевства.
Источник заявил, что королевство осуждает военную операцию Турции в приграничных районах Сирии и считает ее агрессией и нарушением суверенитета и территориального единства Сирии.
МИД Кувейта: Военная операция Турции в Сирии угрожает региональной стабильности
«Военная эскалация рискует подорвать шансы на политическое решение конфликта, к которому стремится международное сообщество после ощутимого прогресса в поисках мира в Сирии», – отметил официальный источник в министерстве Кувейта.
Источник призвал все заинтересованные стороны проявлять сдержанность и избегать военных действий, которые могут усугубить страдания сирийского народа.
Япония считает, что военная операция Турции в Сирии усиливает напряженность в регионе
Генеральный секретарь японского кабинета министров Ёсихидэ Суга отметил, что с сирийским кризисом нельзя справиться военными методами.
«Новое усиление военной напряженности усложняет решение сирийского кризиса и вызывает дальнейшее ухудшение гуманитарной ситуации. Сирийский кризис нельзя решить военными методами», – сказал он.
Канада осуждает операцию Турции в Сирии
Глава канадского МИД Христя Фриланд в Twitter написала:
«Канада решительно осуждает сегодняшнее [9 октября] военное вторжение Турции в Сирию, - заявила она. - Эти односторонние действия [Анкары] могут подорвать стабильность в этом и без того уязвимом регионе, усугубить гуманитарную ситуацию и свести на нет прогресс, достигнутый действиями международной коалиции против ИГ [террористической группировки "Исламское государство", запрещена в ряде стран, в том числе и в РФ], участником которой является и Турция».
Фриланд также призвала Турцию к защите гражданского населения и уважению международного права, в том числе по обеспечению беспрепятственного доступа нуждающихся к гуманитарной помощи.
Джонсон подтвердил позицию Британии относительно действий Турции в Сирии
Премьер Великобритании Борис Джонсон подтвердил в телефонном разговоре с президентом США Дональдом Трампом позицию Лондона по Сирии, стороны согласились с тем, что действия Турции могут привести к гуманитарной катастрофе, сообщил журналистам официальный представитель канцелярии британского премьера.
ОАЭ осудили операцию Турции в Сирии
ОАЭ заявили, что решительно осуждают военную операцию Турции на северо-востоке Сирии, назвав ее откровенным и неприемлемым нарушением суверенитета арабской страны, говорится в заявлении властей ОАЭ, переданном официальным Эмиратским агентством новостей WAM.
Могерини обеспокоена возможными последствиями операции Турции в Сирии
Военная операция Турции на севере Сирии может помешать началу работу конституционного комитета, Анкара должна немедленно прекратить свои действия, заявила в среду, выступая в Европарламенте, глава дипломатии ЕС Федерика Могерини.