Երևանում կկայանա Վաչե Շարաֆյանի «Ռեքվիեմ»-ի համաշխարհային պրեմիերան
Հոկտեմբերի 18-ին Երևանյան 13-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակում տեղի կունենա կոմպոզիտոր Վաչե Շարաֆյանի «Ռեքվիեմ անապատի համար» ստեղծագործության համաշխարհային պրեմիերան:  anmmedia.am-ի հաղորդմամբ, ստեղծագործության համար հիմք է ծառայել բանաստեղծուհի Սոնա Վանի «Լիբրետո անապատի համար» պոեմը և ավանդական ռեքվիեմի տեքստը:
Ստեղծագործությունը կկատարեն Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր՝ Էդուարդ Թոփչյան), «Հովեր» կամերային պետական երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և խմբավար՝ Սոնա Հովհաննիսյան), մենակատարներ Արծվիկ Դեմուրճյանը և Նարինե Անանիկյանը: Համերգը կղեկավարի սերբ դիրիժոր Պրեմիլ Պետրովիչը:
Համերգի առաջին բաժնում ջութակահար Անուշ Նիկողոսյանի և դաշնակահար Հայկ Մելիքյանի կատարմամբ կհնչեն Շնիտկեի, Շումանի և Կոմիտասի ստեղծագործություններից:

Yerevan to host world premiere of Vache Sharafyan's ‘Requiem for the Desert’
The world premiere of Armenian composer Vache Sharafyan's “Requiem for the Desert” will take place at Aram Khachaturian Concert Hall in Yerevan on 18 October on the sidelines of the 13th Yerevan International Music Festival.
The piece is based on Armenian-American poetess Sona Van’s poem “Libretto for the Desert” and traditional texts of requiem, ANM Media reported.
The “Requiem for the Desert” will be performed by the Armenian National Philharmonic Orchestra led by its artistic director and principal conductor Eduard Topchjan, Hover Chamber Choir headed by its artistic director and conductor Sona Hovhannisyan, Artsvik Demurchyan and Narine Ananikyan under the baton of conductor Premil Petrovic from Serbia.
Pianist Hayk Melikyan and violinist Anushik Nikoghosyan are set to perform works by Schnittke, Schumann and Komitas during the first part of the concert.