Մեր պայքարը շարունակվում է. Ղուլյան
«Խորհրդարանական դիվանագիտության կարևորագույն օղակներից մեկը միջազգային խորհրդարանական կառույցներում ներկայացվածությունն է, ինչը անդամակցող երկրների պատգամավորներին թույլ է տալիս բարձրաձայնելու ինչպես իրենց երկրների ներքին քաղաքականությանը վերաբերող հարցերի մասին, այնպես էլ ուղիներ գտնելո՝ւ հաղթահարելու միջազգային հանրության առջև ծառացած մարտահրավերները»,- այս մասին նշել է Արցախի Հանրապետության Ազգայիան ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը՝ ելույթ ունենալով Արցախում անցկացվող Համագործակցություն հանուն արդարության և խաղաղության» համաժողովին:
«Ցավոք, բոլոր հնարավոր ու անհնարին միջոցներով Արցախը մեկուսացնելու Ադրբեջանի քմահաճ ցանկությունների հանդեպ միջազգային հանրության ոչ համարժեք ջանքերի պատճառով միջազգային կազմակերպություններում մեր առջև դռները մեծամասամբ մնում են փակված»,- ասել է Ղուլյանը։
Արցախի ԱՀ նախագահի խոսքով՝ արտաքին հարաբերություններում խորհրդարանի դերի աշխուժացման համար անհրաժեշտ հիմքեր են ստեղծում նաև օրենսդիր իշխանության մեջ  ներկայացված քաղաքական ուժերի մասնակցությունն ու համագործակցությունը այլ երկրների քաղաքական կուսակցությունների և դաշինքների հետ:
«Համաժողովի հաջող ընթացքով պայմանավորված, թերևս կարելի է մտածել նաև այս ձևաչափով հավաքներ եթե ոչ ամեն տարի, ապա գոնե հաճախակի կազմակերպելու մասին: Վստահ եմ, որ դա դրական ազդակներ կհաղորդի Արցախի ճանաչման մեր ընդհանուր գործին և նոր հնարավորություններ կբացի նաև խորհրդարանական դիվանագիտության հետագա ակտիվացման համար: Մեր պայքարը շարունակվում է և հաջողություններ եմ մաղթում բոլորիս այս դժվարին, բայց պատվաբեր աշխատանքում»,- հավելել է Ղուլյանը։

Председатель НС Арцаха: Наша борьба продолжается
«Одной из важнейших звеньев парламентской дипломатии является представленность в международных парламентских структурах, что позволяет депутатам стран-членов заявлять о вопросах, касающихся как внутренней политики их стран, так и искать пути по преодолению вызовов, стоящих перед международным сообществом», – заявил Председатель Национального собрания Ашот Гулян, выступая на открытии международного Форума друзей Арцаха «Сотрудничество во имя справедливости и мира».
«К сожалению, по причине несоразмерных усилий международного сообщества в отношении амбициозных желаний Азербайджана всеми возможными и невозможными средствами изолировать Арцах, большинство дверей перед нами в международных организациях остаются закрытыми», – отметил А. Гулян.
По словам председателя НС Арцаха, для активизации роли парламента во внешнеполитических отношениях создаются также необходимые основы для участия и сотрудничества с политическими партиями и альянсами, представленными в законодательной власти.
«В связи с успешным ходом Форума, следует задуматься также о проведении собраний в таком формате, если не каждый год, то хотя бы часто. Уверен, что это направит позитивные импульсы нашему общему делу признания Арцаха и откроет новые возможности для дальнейшей активизации парламентской дипломатии. Наша борьба продолжается, и я желаю удачи всем в этой трудной, но почетной работе», – добавил А. Гулян.