2020-ին էլեկտրաէներգիայի ոլորտում նախատեսվում է 60 մլն դոլարի ներդրումային ծրագիր. վարչապետ
«Հայաստանում խոշոր բիզնեսի իմիջը և ընկալումը փոխելու անհրաժեշտություն կա»,- այս մասին նշել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ «Իմ քայլը հանուն Արագածոտնի մարզի» ներդրումային համաժողովի շրջանակում մարզի գործարարների հետ հանդիպմանը։
«Պետք է խոստովանենք, որ խոշոր բիզնես ասելով՝ մինչև հիմա Հայաստանում հասկանում ենք վատ բան, սակայն իրականում այդ փոփոխությունը հիմա տեղի է ունենում, մարդիկ սկսում են հասկանալ, որ այն այդքան էլ վատ բան չէ: Խոշոր բիզնեսը պետք է կատարի առաջնորդող դեր: Ցավոք, մինչև հիմա փոքր և միջին բիզնեսի մասին խոսում ենք «յոլա գնալու» տրամաբանությամբ, սակայն փոքրը նրա համար է, որ դառնա միջին, միջինը` խոշոր, իսկ վերջինս՝ գլոբալ բիզնես: Մենք պատրաստ ենք անել ամեն ինչ, որպեսզի կամաց-կամաց հանրությունը խոշորին չընկալի որպես գիշատիչ մի բան, որը հոշոտում է ամեն ինչ: Փոքր և միջին բիզնեսին պետք է կարողանանք պաշտպանել, բայց դա չի նշանակում, որ պետք է խոշորի հնարավորությունները սահմանափակենք»,- ասել է վարչապետը:
Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ՝ խոսելով բիզնեսի «խաղի կանոնների» մասին` վարչապետը նկատել է, որ շատերն ասում են, թե դրանք պարզ չեն:
«Ցանկանում եմ նշել, որ խաղի կանոնները չորսն են` մի՛ գողացիր, դա վերաբերում է բոլորին և' պետական և' ոչ պետական պաշտոնյային: Եթե խանութի աշխատողը ՀԴՄ չի խփում` ինքը գող է, դա նույն է, որ պետական պաշտոնյան գողանա: Կաշառակեր պաշտոնյան և ՀԴՄ չտրամադրող խանութը նույնն են: Հաջորդը` եղի՛ր արդյունավետ, յուրաքանչյուրը պետք է մի միավոր ծախսելու դիմաց աշխատի ավելի շատ արդյունք ստանալ, երրորդը` եղի՛ր նորարար, չորրորդը` եղի՛ր համագործակցող և թիմային: Վերջինը վերաբերում է գյուղացու և գործարարի հարաբերություններին: Եթե նրանք չարձանագրեն, որ իրենք գործընկերներ են, բան չի փոխվի: Խնդիրների լուծման ճանապարհը երկխոսությունն է»,- ասել է վարչապետը` անդրադառնալով խաղողի մթերման գործընթացում գործարանի և գյուղացու հարաբերություններին:
Անդրադառնալով նաև էլեկտրաէներգիայի մատակարարումների գործընթացում առկա խնդիրներին` վարչապետը ներկաներին է փոխանցել ՀԷՑ-ի սեփականատիրոջ խոսքերը, որ 2020 թվականին ոլորտում նախատեսվում է 60 մլն դոլարի ներդրումային ծրագիր:

Премьер Армении: В 2020 году в сфере электроэнергии планируется осуществить инвестиционную программу стоимостью $60 млн
18:07 12/10/2019
«Есть необходимость в изменении имиджа и восприятия крупного имиджа в Армении», – заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на встрече с предпринимателями в рамках инвестиционного форума «Мой шаг во имя Арагацотнской области».
«Необходимо признать, что, говоря о крупном бизнесе до сих пор в Армении мы понимаем нечто плохое, однако, на самом деле эти изменения происходят сейчас, люди начинают понимать, что это не столь плохое явление. Крупный бизнес должен играть ведущую роль. К сожалению, до сих пор мы говорим о малом и среднем бизнесе в рамках логики “кое-как обходимся”, однако малый бизнес существует для того, чтобы затем стать средним, а средний – крупным, а последний – глобальным бизнесом. Мы готовы сделать всё, чтобы постепенно общество не воспринимало крупный бизнес в качестве чего-то хищнического, что пожирает всё. Мы должны защитить малый и средний бизнес, но это не значит, что мы должны ограничить возможности крупного бизнеса», – отметил премьер-министр РА.
Как сообщает пресс-служба правительства РА, обратившись к «правилам игры» для бизнеса, премьер отметил, многие говорят о том, что правила не совсем ясны.
«Хочу отметить, что существует 4 правила игры: не укради, это касается всех, как государственных, так и негосударственных должностных лиц. Если сотрудник магазина не выдает чеки, то он – вор, это то же, если бы украло должностное лицо. Должностное лицо, берущее взятки и не выдающий чеки магазин – тождественны. Следующее правило: будь эффективным, третье: будь новатором, четвертое – будь сотрудничающим и командным. Последнее касается отношений между фермером и бизнесменом. Если они не зафиксируют, что они являются партнерами, то ничего не изменится. Путем решения проблем является диалог», – отметил премьер, обратившись к отношениям между предприятиями и фермерами в процессе закупки винограда.
Обратившись также к существующим в процессе поставок электроэнергии проблемам, премьер передал присутствующим слова владельца ЗАО «Электрические сети Армении», что в 2020 году планируется осуществить инвестиционную программу в размере 60 млн долларов.