Ռեժիսոր, դերասան, պրոդյուսեր, նկարիչ, գրող Արթուր Էլբակյանը երկար տարիներ ապրում է ԱՄՆ-ում, սակայն նկարների գույները հայկական են, գրածները հայերեն են, խաղացածը հայերեն է: Նա լիահույս է, որ մի օր իր արվեստով կներկայանա Երևանին և երևանցիներին:
Արթուր Էլբակյանը պատասխանել է Panorama.am-ի հարցերին.
Panorama.am-Ռեժիսոր, դերասան, պրոդյուսեր, նկարիչ, գրող՝ ո՞րն է Ձեզ ավելի հոգեհարազատ, ո՞ր ոլորտում եք Դուք ձեզ ավելի ազատ զգում ձեր բոլոր մտահղացումներն իրագործելու առումով։
Ա.Էլբակյան-Ձեր հարցը հասկանալի է, բայց թվարկածը ինձ համար ոլորտ չէ, այլ ապրելու կերպ: Իմ աշխարհն է, իմ տունն է, իմ հոգեվիճակը: Կյանքիս այս հատվածում հայտնվել եմ մի խաչմերուկում, որտեղ արվեստի բոլոր այդ ճյուղերը խաչաձևել և ուղեկցում են ինձ: Նրանք նուրբ թելերով կապված են իրար հետ, լրացնում են միմյանց և օգնում են ինձ բացահայտել իմ բնությունը:
Panorama.am-Այս պահին ինչի՞ վրա եք աշխատում՝ ֆիլմ, բեմադրություն, գիրք...
Ա.Էլբակյան-Այս հարցազրույցը համընկավ ստեղծագործական բուռն շրջանի հետ և թվարկումս երկար կարող է ստացվել: Այս պահին ընթանում են Երևանի և երևանցիների մասին պատմող «Մեր մասին» գրքի սրբագրման և ձևավորման անչափ դժվարին աշխատանքները, որից հետո գիրքը կգնա տպարան, և վերջապես այդ գրքի վրա աշխատելու իմ մի քանի տարվա մաքառումը դրանով կավարտվի: Զուգահեռ տպագրության եմ պատրաստում «Հարյուր» վերնագրով իմ բանաստեղծությունների գիրքը և «Իմ խելագար Շեքսպիրը» պիեսների ժողովածուն, որի մեջ բացի նշածիցս տեղ են գտել «Հայրենասերը», «Խորթը», «Կարմիր կակաչներ» և «Հայրիկ, ես արդեն մեծ եմ» պիեսները: Վերջինիս բեմադրական աշխատանքները դերասանական կազմի ընտրությունից հետո շուտով կսկսվեն: Իսկ Սողոմոն Թեհլիրյանին նվիրված «Կարմիր կակաչներ» պիեսի բեմադրական աշխատանքները արդեն սկսվել են, որի պրեմիերան նախատեսված է գարնանը: Պրոդյուսարական աշխատանքներ են տարվում իմ գրած սցենարով «Արամի Դուռը» ֆիլմը նկարահանելու ուղղությամբ: Ֆիլմը պատմելու է օտար ափերում հայտնված, դժվար կյանքով ապրող Արամի մասին, որը շատ ու շատ տարագիր հայերի նման աշխարհի երեսին իր տունն է փնտրում: Մոտ ապագայում նախատեսվում է նաև իմ նկարչական աշխատանքների առաջին մեծ անհատական ցուցահանդեսը: Եվ եթե այս ամենին գումարեք նաև ամեն շաբաթ «Արթուր Էլբակյանը ժամադրում է» հաղորդաշարի նկարհանումները, կարծում եմ, ամբողջական պատկերը կլրանա:
Panorama.am- «What is Jass» ֆիլմը, «Իմ խելագար Շեքսպիրը» պիեսն արժանացել են մրցանակների։ Ի՞նչ են մրցանակներն, առհասարակ, ստեղծագործող մարդու համար, պե՞տք է մտածել՝ «ստեղծել այնպիսի գործ, որ մրցանակի արժանանալու հնարավորություն ունենա», թե առաջնայինը գաղափարն է, թեև մտքում ունենալով, որ այն «այնքան էլ փառատոնային, մրցութային չէ»։ Ո՞րն է Ձեր աշխատանքների հիմքը։
Ա.Էլբակյան-Փառատոնային հարթակներն աշխարհին ներկայանալու ու տարբեր երկրների մշակութին ծանոթանալու հնարավորություն են տալիս, իսկ մրցանակներն աշխատանքիդ գնահատականն են և, կարծում եմ, լավ է, որ դրանք գոյություն ունեն: Սակայն հավատացեք ես չեմ կենտրոնանում մրցանակների և կոչումների վրա: Պարզապես ապրում եմ իմ աշխարհում և իմ գործն եմ անում: Չգրված մի օրենք կա՝ «Գործդ լավ արա և մրցանակները իրենք կգտնեն քեզ»: Ես այդ սկզբունքն եմ որդեգրել: Ցանկացած աշխատանքիս հիմքում իմ ընկալած աշխարհն է` իմ հույզերն ու մտքերն են: Նկարներիս գույները հայկական են, գրածներս հայերեն են, խաղացածս հայերեն է: Ինչ անում եմ` անում եմ հայերեն: Ու եթե դա տեսնում և գնահատում է օտարը, ես ինձ պարզապես լավ եմ զգում: Ամերիկյան լավագույն թատերագետներից մեկը Նյու-Յորքում «Իմ խելագար Շեքսպիրը» ներկայացումը դիտելուց հետո իմ պիեսը դրեց Ֆրանց Կաֆկայի, Միլան Կունդերայի, Կարել Չապեկի, Միխայիլ Բուլգակովի և Նիկոլայ Գոգոլի համաշխարհային անուններ ունեցող հեղինակների կողքին, իսկ պիեսում բարձրացված հարցերը որակեց որպես համամարդկային:
Panorama.am - Կարոտո՞ւմ եք հին Երևանը, որն այսօր արդեն դժվարությամբ կարելի է «գտնել»։
Ա.Էլբակյան- Իմ գրքում գրել եմ. «Երևանը միայն շինությունները չեն: Երևանը ինձ համար նախ և առաջ մարդիկ են` ովքեր շունչ ու հոգին են տվել մեր քաղաքին»: Ուստի, եթե խոսքը կարոտին է վերաբերվում, ապա ես նախ և առաջ նրանց եմ կարոտում ում հետ ապրել եմ նույն քաղաքում: Չեմ ուզում կարծիք ձևավորվի, որ Երևանի և երևանցիների մասին գրած իմ գրքի հիմքում կարոտն է: Գիրքը ավելի շուտ մտորում է առնվազն երկու սերունդների անցած կյանքի մասին: Մեր ծնողների և իմ սերունդի մասին է, ովքեր կառուցեցին, պահպանեցին մեր սիրելի քաղաքը և թողեցին նոր սերունդներին: Իմ գիրքը բառիս լայն իմաստով այն ժամանակների երևանցու մշակույթի և արժեքների մասին է:
Panorama.am -Ինչո՞ւ որոշեցիք գրել «Մեր մասին» գիրքը և ում էր այն հիմնականում ուղղված՝ հենց այն քանդողներին, թե հին Երևանն ու երևանցիներին կարոտողներին։ Զրույցներ հին երևանցիների հետ, լուսանկարներ հին Երևանից՝ դժվա՞ր էր այդ ամեն ինչին անդրադառնալ հուշեր, հիշողություններ արթնանալու առումով։
Ա.Էլբակյան -Գիրքը գրելու պատճառները մի քանիսն են, բայց հիմնական պատճառը իմ սիրո խոստովանությունն է մեր սիրած քաղաքին: Ես անուղղելի երևանցի եմ, և չնայած նրան, որ քսան տարուց ավել Երևանում չեմ ապրում, մնացել եմ նույն երևանցին: Անասելի դժվար էր գրքի վերջին վերջակետը դնելը: Աշխատելիս նոր փաստեր էին ի հայտ գալիս, նոր ճակատագրերի հետ էի հանդիպում: Այո դժվար էր, սակայն, այնուամենայնիվ, գիրքն ավարտեցի, բայց վերջակետ չդրեցի:
Panorama.am- Ինչպիսի՞նն է այսօր Երևանն ու երևանցին, հեռվից ի՞նչ եք «զգում»։
Ա.Էլբակյան- Անհիշելի ժամանակներից չեմ եղել իմ սիրած քաղաքում, այդ իսկ պատճառով չեմ ուզում ոչ օբյեկտիվ գնահատական տալ: Այն, ինչ տեսնում եմ սոցիալական ցանցերի միջոցով և ինձ պատմում են իմ ընկերները, խոսում է այն մասին, որ մեր Երևանը էլի գեղեցիկ է: Ցավում եմ, որ որոշ շինություններ անվերադարձ կորցրել ենք, բայց մեկ է` ես սիրում եմ Երևանը ինչպիսին էլ, որ լինի: Սիրում եմ իր կնճիռներով ու վերքերով, իր հնությամբ ու իր նորով: ԵՐԵՎԱՆԸ եղել է, կա և կմնա, իսկ երևանցու տեսակը միշտ կլինի: «Հեռվից ի՞նչ եմ «զգում»: Հեռվից անսպառ սեր ու ջերմություն եմ զգում: Լիահույս եմ, որ մի օր իմ արվեստով կներկայանամ Երևանին և երևանցիներին:

Артур Элбакян: Всё, что я делаю, делаю по-армянски
Режиссёр, актёр, продюсер, художник, писатель Артур Элбакян долгие годы проживает в США, однако цвета его картин – армянские, его произведения – на армянском, роли – армянские. Он надеется, что однажды представит своё творчество в Ереване и ереванцам.
Артур Элбакян ответил на вопросы корреспондента Panorama.am.
Panorama.am: Режиссер, актер, продюсер, художник, писатель – какая сфера Вам больше по душе? В какой области Вы чувствуете себя более свободно в плане реализации всех ваших идей.
А. Элбакян: Ваш вопрос понятен, но перечисленное для меня не является сферой, это стиль жизни. Этой мой мир, мой дом, состояние души. В этот период жизни я оказался на перекрестке, где все ветви искусства пересекаются и сопровождают меня. Они тонкими нитями переплетены друг с другом, дополняют друг друга и помогают мне раскрыть свою сущность.
Panorama.am: Над чем вы работаете в данный момент: фильм, спектакль, книга…
А. Элбакян: Это интервью совпало с бурным этапом творчества, и я могу долго перечислять. В данный момент проходят невероятно трудные работы по редактуре и формированию книги «О нас», рассказывающей о Ереване и ереванцах, и, наконец, моя многолетняя борьба по работе над этой книгой на этом завершится.  Параллельно подготавливаю к издательству книгу моих стихотворений «Сто» и Собрание пьес «Мой безумный Шекспир», в которую, помимо вышеупомянутой, включены такие пьесы, как: «Патриот», «Неродной», «Красные тюльпаны» и «Папа, я уже взрослый». Работы по постановке последней пьесы начнутся вскоре, сразу после выбора актерского состава. А работы по постановке пьесы «Красные тюльпаны», посвященной Согомону Тейлеряну, уже начались, премьера запланирована на весну. Продюсерские работы проходят по части съемок фильма «Дверь Арама» на написанный мною сценарий. Фильм повествует об оказавшемся на чужых землях, живущем трудной жизнью Араме, который по всему миру, как и многие армяне-эмигранты, находится в поисках своего дома. В ближайшем будущем планирую также провести первую большую индивидуальную выставку своих художественных работ. И, если к этому суммировать также еженедельные съемки программы «Артур Элбакян назначает встречу», полагаю, сформируется полная картина.
Panorama.am: Фильм «What is Jass» и пьеса «Мой безумный Шекспир» удостоились наград. Какое значение имеют награды для творческого человека? Нужно ли задумываться над тем, чтобы «создавать такие работы, которые получат возможность удостоиться наград» или в приоритете держать идею, однако, задумываться о том, что работа не столь фестивальная, конкурсная. Каковы ваши основы работы?
А. Элбакян: Фестивальные площадки предоставляют возможность представиться миру и ознакомиться с культурами различных стран, а награды являются оценкой твоих трудов, и, полагаю, хорошо, что они существуют. Однако поверьте, я не концентрируюсь на наградах и званиях. Просто живу в мире и делаю своё дело. Есть неписаный закон: «Делай хорошо своё дело и награды сами найдут тебя». Я придерживаюсь этого принципа. В основе каждой моей работы лежит моё восприятие мира: мои переживания и мысли. Цвета моих картин – армянские, мои произведения – на армянском, роли – армянские. Всё, что я делаю, делаю по-армянски. И, если это замечают и ценят посторонние, я просто чувствую себя хорошо. Один из лучших театров мира поставил пьесу «Мой безумный Шекспир» в Нью-Йорке в один ряд с такими всемирно известными авторами, как Франц Кафка, Милан Кундера, Карел Чапек, Михаил Булгаков и Николай Гоголь, а озвученные в пьесе вопросы назвал общечеловеческими.
Panorama.am: Скучаете ли Вы по старому Еревану, который уже с трудом можно «найти» в наши дни?
А. Элбакян: Я написал в своей книге следующее: «Ереван – это не только постройки. Ереван для меня, прежде всего, это люди, которые придали дыхание и душу нашему городу». Посему, если речь касается тоски, то я, в первую очередь, скучаю по тем, с кем жил в том же городе. Не хочу, чтобы сформировалось мнение, что в основе книги о Ереване и ереванцах лежит тоска. Книга, скорее всего, является размышлением над жизнями как минимум двух поколений. Книга о родителях и моем поколении, которые построили, сохранили наш любимый город и оставили новым поколениям. Моя книга в широком смысле слова – о культуре и ценностях ереванцев тех времен.
Panorama.am: Почему вы решили написать книгу «О нас», и кому она была в основном адресована: именно тем разрушителям или же тоскующим по старому Еревану и ереванцам? Разговоры с пожилыми ереванцами, фотографии из старого Еревана – сложно ли было обратиться ко всему этому в плане пробуждения воспоминаний?
А. Элбакян: Есть несколько причин написания книги, но основная причина – это признание любви нашему любимому городу. Я – неисправимый ереванец, и, несмотря на то, что уже больше 20 лет не проживаю в Ереване, остался тем же ереванцем. Несказанно трудно было поставить последнюю точку в книге. Во время работы появлялись новые факты, я встречал новые судьбы. Да, было сложно, однако, тем не менее, я завершил книгу, но точку так и не поставил.
Panorama.am: Каким сегодня вы видите Ереван и ереванцев, что вы «чувствуете» издалека?
А. Элбакян: С незапамятных времен не бывал в своём любимом городе, по этой причине не хочу давать необъективные оценки. То, что вижу через социальные сети и рассказы друзей, говорят о том, что наш Ереван всё также красив. Сожалею, что мы безвозвратно потеряли некоторые строения, здания, но всё равно – я люблю Ереван таким, каким бы он не был. Люблю с его морщинками и ранами, его старым и новым. Ереван был, есть и будет, а типаж ереванца будет всегда. «Что чувствую издалека?». Издалека чувствую безграничную любовь и теплоту. Полон надежд, что однажды представлю своё творчеству Еревану и ереванцам.