ՄԻԵԴ-ը 17 դատավորից կազմված Մեծ պալատ է ձևավորել՝ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով խորհրդատվական կարծիք տալու համար
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն (ՄԻԵԴ) ընդունել է Սահմանադրական դատարանի կողմից ՄԻԵԴ ներկայացված դիմումը՝ Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի և Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումների հիման վրա Սահմանադրական դատարանի կողմից քննության ընդունված գործերով խորհրդատվական կարծիք ստանալու համար։
Ինչպես տեղեկացնում է ՄԻԵԴ-ը, խորհրդատվական կարծիքի տրամադրման համար հոկտեմբերի 7-ին ստեղծվել է 17 դատավորից կազմված Մեծ պալատ: Մեծ պալատի նախագահը սահմանել է նաև ժամկետները՝ ներպետական դատավարության կողմերից կամ այլ շահագրգիռ կողմերից, այդ թվում ՀՀ Կառավարության, ինչպես նաև մարդու իրավունքների հանձնակատարի, գրավոր փաստարկների ներկայացման համար։
ՄԻԵԴ-ը հիշեցնում է, որ խորհրդատվական կարծիքի խնդրանքը ներկայացվել է 2019 թվականի սեպտեմբերի 2-ին, իսկ հոկտեմբերի 2-ին այն ընդունվել է Մեծ պալատի հանձնաժողովի կողմից:
Նշվում է, որ Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի հայցադիմումի վերաբերյալ խորհրդակցական կարծիքը վերաբերում է մինչ այդ տեղի ունեցած դատավարություններին, որոնցում առաջարկվում է ուսումնասիրել Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածի սահմանադրականությունը։
Մեծ պալատի նախագահը հրավիրել է Սահմանադրական դատարանում ներքաղաքական դատավարության կողմերին, մասնավորապես Ազգային ժողովին և ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, գրավոր դիտարկումներ ներկայացնել մինչև 2019 թվականի նոյեմբերի 19-ը:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 18-ին Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանն ընդունել է աշխատակարգային որոշումներ՝ «Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի և Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումների հիման վրա՝ Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ» գործերով խորհրդատվական կարծիք ստանալու նպատակով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանին և Վենետիկյան հանձնաժողովին դիմելու և այդ կապակցությամբ հիշյալ գործերի վարույթները՝ մինչև պատասխանները ստանալը, «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքի 56-րդ հոդվածի առաջին մասի 5-րդ կետի հիմքով կասեցնելու վերաբերյալ:
Հայաստանը երկրորդ երկիրն է, որը Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի թիվ 16 արձանագրության համաձայն դիմում է խորհրդատվական կարծիքի համար։ Առաջին երկիրը Ֆրանսիան էր։ 16-րդ արձանագրությունը թույլ է տալիս այն վավերացրած երկրների բարձրագույն համարվող դատարաններին և տրիբունալներին դիմել ՄԻԵԴ՝ ստանալու խորհրդատվական եզրակացություն այն սկզբունքային հարցերի վերաբերյալ, որոնք կապված են Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայում կամ դրա Արձանագրություններում սահմանված իրավունքների և ազատությունների մեկնաբանության կամ կիրառման հետ։

ЕСПЧ сформировал Большую палату в составе 17 судей для предоставления консультативного мнения по делу Роберта Кочаряна
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) принял к производству представленное Конституционным судом Армении в ЕСПЧ обращение для получения консультативного мнения по делам на основании заявлений суда общей юрисдикции Еревана и второго президента Армении Роберта Кочаряна.
Как сообщают из ЕСПЧ, для предоставления консультативного мнения 7 октября сформирована Большая палата в составе 17 судей. Председатель Большой палаты установил также сроки для предоставления письменной аргументации сторонами внутригосударственного судопроизводства или других заинтересованных сторон, в том числе со стороны правительства РА, а также Защитника прав человека.
ЕСПЧ напоминает, что обращение за предоставлением консультативного мнения было представлено 2 сентября 2019 года, а 2 октября принято со стороны Большой палаты.
Отмечается, что консультативное мнение касательно обращения Конституционного суда Армении касается произошедших до этого судебных процессов, в которых предлагается изучить конституционность ст. 300.1.
Председатель Большой палаты пригласил стороны внутриполитического судопроизводства в Конституционном суде, в частности, Национальное Собрание и второго президента РА Роберта Кочаряна, представить письменные замечания до 19 ноября 2019 года.
Напомним, что 18 июля текущего года Конституционный суд Армении сообщил, что принял процедурное решение об обращении в Европейский суд по правам человека и Венецианскую комиссию для получения консультативного заключения по делам на основании заявлений суда общей юрисдикции Еревана и второго президента Армении Роберта Кочаряна относительно определения вопроса соответствия статьи 300.1 Уголовного кодекса Конституции РА и в этой связи приостановлении на основании пункта 5 части 1 статьи 56 конституционного закона «О Конституционном суде» производства по вышеупомянутым делам до получения ответов.
Армения – вторая страна, которая согласно протоколу №16 к Европейской конвенции о правах человека обращается за предоставлением консультативного мнения. Первая страна – Франция. Протокол №16 к Европейской конвенции дает возможность конституционной и верховной судам получить консультативное заключение по вопросам применения и интерпретации прав и свобод человека, зафиксированных в конвенции. Заключения, которые в рамках этого диалога будут принимать в Большой палате суда, не будут обязательными для выполнения.