Հայաստանում էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը նվազել է, իսկ արևային էներգիայի արտադրությունը 2.9 անգամ աճել
09:00 14/10/2019
Հայաստանում 2019 թվականի հունվար-օգոստոսինարտադրվել է 5 007.7 մլն կՎտ ժամ էլեկտրաէներգիա, ինչը 2018 թ-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 5%-ով։
Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն, այս տարվա ութ ամիսներին ՋԷԿ-երի արտադրությունը նվազել է 10 %-ով և կազմել 1 մլրդ  994.2 մլն կՎտ ժամ,  ջերմային էներգիայի արտադրությունը՝ 30.9%-ով՝ կազմելով 17.9 հազար հեգաջոուլ:
Հայաստանի ատոմային էլեկտրական կայանն (ՀԱԷԿ) էլ արտադրել է 1 մլրդ 203.5 մլն կՎտ ժամ էլեկտրաէներգիա, ինչը 2018 թ-ի հունվար-օգոստոսի համեմատ 6.2%-ով նվազել է։
Ինչ վերաբերում է ՀԷԿ-երին, արտադրության ծավալներն այստեղ ավելացել են 6.7%-ով՝  կազմելով 1 մլրդ 798.7 մլն կՎտ ժամ։
Վիճակագրության համաձայն,  այս տարվա ութ ամիսներին հանրապետությունում արևային էլեկտրակայաններն արտադրել են  9 մլն կՎտ ժամ էլեկտրաէներգիա՝ 2018 թվականին նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճելով 2.9 անգամ, հողմային էլեկտրակայանների կողմից էլ արտադրվել 2.3 մլն կՎտ ժամ էլեկտրաէներգիա՝ աճելով 2.3 անգամ։

Some 5 billion kilowatt-hours of electricity were generated in Armenia in the first eight months of 2019, down 5% from the same months of 2018, the National Statistical Committee revealed.
According to the latest figures, electricity generation at thermal power plants dropped by 10% to 1 billion 994.2 million kilowatt-hours in January-August. Some 17.9 thousand gigajoules of thermal energy were produced in the country in eight months, a decrease of 30.9% from 2018.
Meanwhile, power generation at hydropower plants increased by 6.7% to 1 billion 798.7 million kWh in the reporting period.
In January-August 2019, Armenia’s Nuclear Power Plant (NPP) generated 1 billion 203.5 million kilowatt-hours of electricity, down 6.2% from the same months of 2018.
Electricity generation at solar power plants stood at 9 million kWh in the first eight months of this year, securing almost a 3-fold growth from the same period last year, while wind turbines generated 2.3 million kWh of electricity, growing by 2.3 times.