«Հրապարակ». Ի՞նչ են խոսել Ղարաբաղի մասին Աշխաբադում
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Ի՞նչ են խոսել Ղարաբաղի մասին Աշխաբադում ԱՊՀ գագաթնաժողովի շրջանակներում։ Ձևաչափը հետաքրքիր էր` ճաշի շուրջ, 2 ժամ, և ոչ մի մանրամասն՝ հարցրինք վարչապետի խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանին։ «Ինչո՞ւ պետք է մանրամասների մասին ևս ասվի՝ 2 պետության ղեկավարներ խոսում են Ղարաբաղի մասին․ ուզում եք բոլոր մանրամասներն իմանա՞ք»:
Չէ, բոլորը չէ` մոտավոր կարկասը: «Այն, ինչ պետք էր, արդեն հրապարակվել է»: Հրապարակվել է ընդամենը, որ խոսել են, ուրիշ ոչինչ: «20 տարի որ Ռոբերտ Քոչարյանն ու Սերժ Սարգսյանը բանակցում էին, ավելի շատ բա՞ն եք լսել․ բանակցային պրոցեսը ենթադրում է, որ խորհրդապահական տարրը պահպանվի»:
Վերջին շրջանում փորձագիտական շրջանակները խոսում են բանակցային ֆորմատի փոփոխության մասին` «տետ ա տետ» ֆորմատը կարծես սկսել է փոխարինել ԵԱՀԿ ՄԽ ֆորմատին․ այդպե՞ս է։ «Ոչ, ոչ, չեմ կարծում, որ այդպես է»»:

«Что обсуждалось по вопросу Карабаха в рамках саммита глав стран-членов СНГ в Ашхабаде? Формат был интересным, разговор состоялся во время обеда, длился около 2 часов, и нет никаких подробностей», - спросил корреспондент газеты «Грапарак» у пресс-секретаря премьер-министра Армении Владимира Карапетяна.
«А почему должны публиковаться подробности, главы двух государств говорят о Карабахе: хотите знать все подробности?» - ответил он.
Нет, не все, приблизительный каркас. «То, что нужно было, уже опубликовано», - сказал Карапетян.
Было опубликовано всего лишь, что говорили, больше ничего.
«20 лет Роберт Кочарян и Серж Саргсян вели переговоры, вы что, больше этого слышали? Переговорный процесс предполагает соблюдение конфиденциальности», - заявил пресс-секретарь.
В последнее время в экспертных кругах говорят об изменении переговорного формата, формат «тет-а-тет», кажется, начал заменять формат Минской группы ОБСЕ, так это или нет? «Нет, не думаю, что это так», - ответил Владимир Карапетян.