Դավիթ Սանասարյանի պատմության «քարը»
Ոստիկանությանը Panorama.am-ը դիմեց Պետական վերահսկողության ծառայության՝ լիազորությունները կասեցված պետ Դավիթ Սանասարյանի մասնակցությամբ վրաերթի վերաբերյալ։ Այնտեղից հայտնեցին, որ ոստիկանությունը որևէ ահազանգ կամ հաղորդում չի ստացել և որ այժմ ուսումնասիրում են վրաերթի վերաբերյալ հրապարակումը:
Հիշեցնենք, որ Analitik.am կայքը գրել էր, որ 2019 թ. սեպտեմբերի 12-ին ՊՎԾ նախկին ղեկավար Դավիթ Սանասարյանը Կիևյան 4 հասցեում գտնվող շենքի կամարանցումի (դալան) մոտ վրաերթի է ենթարկել 6-ամյա Ա.Ղևոնդյանին: Սկզբում Դ. Սանասարյան հերքել էր տեղեկությունը՝ այն անվանելով «հերթական շառ»: Բայց կայքը նաև տեսանյութ էր ներկայացրել, որտեղ երեխայի մայրը մանրամասներ է ներկայացրել դեպքից:
Այնուհետև Դ. Սանասարյանը փոխում է տակտիկան՝ թեև մի գրառմամբ արդեն հերքել էր, որ նման բան է եղել ընդհանրապես,  մեկ այլ գրառմամբ էլ հաստատում է։ Ճիշտ է, պատմությունն այլ է, քան երեխայի մոր պատմածը՝ «որ երեխան մեքենայի կողքից՝ քարի վրայից թռնելուց դիպչեց մեքենային, ընկավ գետնին, մարդասիրությունից ելնելով, իրենց հետ միասին գնացել եմ բժշկական կենտրոն, որտեղ զննել են երեխային և ասել, որ ոչ մի խնդիր չկա»։
Սանասարյանը կանգ չի առնում, շարունակում է իր մեղադրանքները. «Տեղեկացնում եմ, որ դրանից երկու օր անց, այդ կինը ինձանից 300.000 դրամ փող էր պահանջում, և սպառնում, որ չտալու դեպքում լրատվամիջոցներին կասի, որ իր երեխային վրաերթի եմ ենթարկել, այն ժամանակ, երբ ինձանից լսեց, որ ոչ մի գումար էլ չեմ տալու, ասեց, որ լրատվամիջոցներին տեղեկացնելու է։
Կրկին մարդասիրությունից ելնելով՝ ամեն օր հետաքրքրվել եմ երեխայի որպիսության մասին, մինչև այն օրը, երբ գումարի վերաբերյալ մերժում ստանալով՝ ինձանից պահանջեցին այլևս չհետաքրքրվել երեխայով։
Հարց. ինչու հիվանդանոցում չասեց, որ վրաերթ է տեղի ունեցել ու ոստիկանություն չի դիմել.
Պատասխան. քանի որ նման բան չէր եղել, վկաներ կան, իսկ եթե նման բան ասեր սուտ մատնության համար պատասխանատվության էր ենթարկվելու։
Հ.Գ. հաղորդում եմ ներկայացնելու հանցագործության վերաբերյալ՝ շորթման հոդվածով. պետք է պատասխանատվության ենթարկեն, որ անմեղ մարդկանց նկատմամբ շառ չանեն կամ քաղաքական կինոների մեջ դերակատարում չստանձնեն։
Հ.Հ.Գ. Ցավում եմ, որ ծնողը կարող է իր երեխային օգտագործել` փող շորթել փորձելու համար»:
Այստեղ այլ բան է ցավալի՝ որ նախկին պաշտոնյան, որ վերահսկողություն պիտի իրականացներ, կոծկում է դեպքը, իսկ դրա մասին խոսողներին անվանում սրիկաներ։ Հետո երևի հասկացել է, որ մախաթը պարկում չես թաքցնի, որոշում է լրիվ չհերքել, բայց պատմել այլ պատմություն։
Սակայն կա հիվանդության պատմություն ևս։ Հուսանք՝ դա չեն կեղծի։
Նման մանիպուլյացիաներ անող մարդը, երբ իրեն մեղավոր չի զգում միջադեպի համար, որտեղ տուժած երեխա կա, իր պաշտոնին վերադառնալու հնարավորություն չպիտի ունենա։

Сайт Panorama.am обратился за комментарием в Полицию – касательно предполагаемого наезда на ребенка с участием Давида Санасаряна, полномочия которого на посту главы Государственной контрольной службы Армении временно приостановлены.
Из Полиции сообщили, что какого-либо сигнала или обращения в связи с инцидентом не получали, в настоящее время изучают публикацию относительно инцидента.
Напомним, сайт Analitik.am написал, что 12 сентября 2019 года бывший начальник Государственной контрольной службы Армении Давид Санасарян возле арки подъезда жилого дома по адресу улица Киевяна,4 в Ереване на автомобиле совершил наезд на 6-летнего А.Гевондяна.
Сперва Санасарян опроверг данную информацию, назвав ее «очередной клеветой». Затем сайт опубликовал видео, на котором мать ребенка представила подробности инцидента.
После этого Санасарян меняет тактику, хотя и первой записью уже опроверг, что подобный инцидент вообще имел место. Другой записью он подтверждает. Правда, представленная им история отличается от рассказанной матерью ребенка. Санасарян указал: «Ребенок, спрыгнув с камня, задел машину и упал на землю. Исходя из гуманных побуждений, вместе с ними я поехал в медицинский центр, где ребенка обследовали и сказали, что никаких проблем нет».
Но на этом Санасарян не останавливается и продолжает свои обвинения: «Сообщаю, что спустя два дня эта женщина потребовала от меня 300 тысяч драмов и грозилась, что если я не дам, то скажет СМИ, что я сбил ее ребенка. Когда она услышала от меня, что денег я ей не дам, то заявила, что сообщит об этом прессе.
Вновь руководствуясь соображениями гуманизма, ежедневно справлялся о самочувствии ребенка, до того дня, пока, получив отказ заплатить, мне запретили интересоваться ребенком.
Вопрос: почему мать ребенка в больнице не сообщила, что был совершен наезд и не обратилась в полицию?
Ответ: потому что ничего подобного не было, есть свидетели, а если бы она сказала подобное, то ее бы привлекли к ответственности за ложный донос».
P.S.: представлю заявление о преступлении – по статье вымогательство: должны привлечь к ответственности, чтобы они не клеветали на невинных людей или не брались за роли в политических фильмах.
P. P. S. Сожалею, что родитель может использовать своего ребенка, пытась вымогать деньги».
Здесь вызывает сожаление другое: что бывший чиновник, который должен был осуществлять контроль, скрывает инцидент, а говорящих об этом называет подлецами. Потом, наверное, поняв, что шило в мешке не утаишь, решает не полностью опровергать, но рассказать иную историю.
Но есть и история болезни. Будем надеяться, что ее не подделают.
Прибегающий к подобным манипуляциям человек, когда не чувствует себя виновным за инцидент, где есть пострадавший ребенок, не должен иметь возможности вернуться на свою должность.