«Մենք ուզում ենք կանխարգելել տուբերկուլյոզի տարածումը Երևանում, որի մասին չեն մտածում մեր այրերը»
«Հակատուբերկուլյոզային դիսպանսերը համարվում է առանցքային գործունեության օղակ ողջ քաղաքի հակատուբերկուլյոզային ծառայության համար: Հակատուբերկուլյոզային դիսպանսեր փորձում են մասնատել, մտցնել պոլիկլինիկաներ: Առողջապահության նախարարության կողմից փորձ է արվում իրականացնել հիվանդակենտրոն ծրագիր, նպատակն է ծառայությունը մոտեցնել հիվանդներին: Բայց այստեղ շատ լուրջ հարց կա՝ մոտեցնելով ազգաբնակչությանը, այդտեղ վարակի տարածման խնդիր կա, որովհետև մարդիկ պետք է հետազոտվեն նույն կաբինետներում՝ և առողջները, և հիվանդները, և ծերերը, և երեխաները»,- Panorama.am –ի հետ զրույցում ասաց «Հակատուբերկուլյոզային դիսպանսերի» ֆիզիատոր Անուշ Ալավերդյանը:
Նա նշեց, որ պոլիկլինիկաներում աշխատող տուբերկուլյոզի դեմ պայքարի կաբինետներից որևէ մեկը չի համապատասխանում էպիդեմիոլոգիական նորմերին. «Օրենքով պետք է լինի 14 քառակուսի մետրից ոչ պակաս, սակայն այսօր 7-8 քառակուսի մետր սենյակում նստում են 3 բժիշկ, այդտեղ մտնում է հիվանդ, որի մոտ կասկածվում է, մտնում է երեխա, մտնում է արդեն տուբերկուլյոզով հիվանդ մարդ»:
Ա. Ալավերդանի խոսքով, նման որոշում են կայացնում՝ մտածելով, որ Հայաստանում տուբերկուլյոզը վերանում է, ներկայացնում են թվեր, որ նվազել է հիվանդությունը, բայց նման բան չկա: Նա նշեց, որ իրենց մոտ տարեկան հետազոտվում է 5000 մարդ՝ խորհրդատվության նպատակով:
«Ինչպես եք պատկերացնում՝ քաղաքային ծառաությունը փակվում է, այդ խորհրդատվության համար մարդիկ հասնում են Աբովյան: Ավելի նպատակահարմար չէ՞ քաղաքն ունենա իր ծառայությունը»,- ասաց նա:
Ա. Ալավերդյանի խոսքով, իրենց պահանջն է՝ չփակել Երևանի «Հակատուբերկուլյոզային դիսպանսեր» ՍՊԸ-ն, քաղաքային դիսպանսերին միավորվի ողջ քաղաքի հակատուբերկուլյոզային ծառայությունը: Նա նշեց, որ «Հակատուբերկուլյոզային դիսպանսերը» փակելու դեպում 70-73 մարդ մնում է անգործ:
«Մենք սատար չենք կանգնել մեր վարչապետին, որպեսզի այսօր հերթով գործազուրկների քանակն ավելանա: Սակայն սա երկրորդ խնդիրն է, առաջինը՝ կանխարգելելլ տուբերկուլյոզի տարածումը Երևանում, որի մասին չեն մտածում մեր այրերը»,- նշեց ֆիզիատորը:
Նա ասաց, որ իրենց մտահոգությունների մասին գրություններ են ուղարկել Ազգային ժողով, քաղաքապետարան, շատ այլ պատկան մարմինների, սակայն «ասես թե մենք աշխարհի երեսին գոյություն չունենք»:
Նա նշեց, որ Աբովյանի տուբստացիոնարն էլ այսօր թերբեռնվածությամբ է աշխատում, այսօրվա վարված քաղաքականության պայմաններում, այսինքն տուբերկուլյոզով հիվանդներին տանը թողնելով, բուժելով, Աբովյանի ստացիոնարն էլ կդատարկվի ժամանակին:
«Չի կարելի արտասահմանյան ստանդարտներով Հայաստանում իրականացնել տուբերկուլյոզի ծրագիր»,- ընդգծեց տուբերկուլյոզային կաբինետի ֆիզիատորը:
Ա. Ալավերդյանը ափսոսում է, որ իրենց ծառայությունը քանդվում է: «Պրիմիտիվ պատաճաբանությոն են բերում, թե մեր հիմնարկությունը հեռու է: Ինչի՞ց է հեռու, Աբովյանի՞ց էլ է հեռու»,- նշեց նա:
Ա. Ալավերդյանն ասաց, որ իրենք ցանկանում են իրենց բողոքի միջոցով ուշադրություն հրավիրել հարցի վրա, «լուծում տան հարցին, ոչ թե անտեղի ուզում եմ և փակում եմ, չի կարելի մի քանի հոգու կամ մի հոգու կապրիզով հիմնարկություն փակել»։

В Ереване сотрудники «Противотуберкулезного диспансера» провели акцию протеста
«Противотуберкулезный диспансер считается ключевым звеном деятельности для противотуберкулезной службы всего города. Диспансер пытаются упразднить, и его отделения передать под ведомство поликлиник. Со стороны министерства здравоохранения делается попытка осуществления пациент-ориентированной программы, цель – сделать доступнее медицинские услуги. Но здесь существует очень важный вопрос, сделав ближе к населению, есть риск распространения инфекции, поскольку пациенты должны обследоваться в тех же кабинетах: и здоровые, и больные туберкулезом, и взрослые, и дети», – в беседе с корреспондентом Panorama.am отметила врач-фтизиатр  «Противотуберкулезного диспансера» Ануш Алавердян.
Она отметила, что ни один из кабинетов в поликлиниках не соответствует эпидемиологическим нормам. По её словам, в соответствии с законом кабинет должен быть не менее 14 кв.м., однако, сегодня в кабинетах в 7-8 кв.м. сидят по 3 врача.
По словам А. Алавердян, подобное решение принимается, поскольку думают, что в Армении риск заболевания туберкулезом исчезает, представляют цифры, свидетельствующие о снижении уровня распространения заболевания, но ничего подобного нет. Она отметила, что ежегодно в диспансере обследуются около 5000 человек – с целью консультации.
«Как вы себе представляете: городская служба закрывается, для получения этой консультации человек должен приехать в Абовян. Разве не более целесообразно, чтобы в городе была подобная служба?» – отметила она.
По словам А. Алавердян, их требование заключается в том, чтобы не закрывать «Противотуберкулезный диспансер», объединить городской диспансер со всей противотуберкулезной службой. Она отметила, что в случае закрытия «Противотуберкулезного диспансера» безработными останутся 70-73 человека.
А. Алавердян отметила, что они направили в Национальное Собрание Армении, мэрию и другие правомочные органы сообщения, содержащие их обеспокоенность в связи с данным вопросом, однако, ответа не поступило. «Ощущение, будто бы нас просто не существует», – добавила она.
Врач-фтизиатр  «Противотуберкулезного диспансера» отметила, что посредством своей жалобы, протеста, они хотят обратить внимание на данный вопрос: разрешить, урегулировать проблему. «Нельзя по капризу некоторых людей или одного человека закрывать целую организацию», – отметила она.